Hladni su dani iza nas. Temperature su sve više a potreba tijela za hlađenjem iz dana u dan sve izraženija. Tako sam i ja ovih dana, nakon radova u vrtu, posezala za raznim biljnim napicima, a jedan je od njih i ukusan čaj od korijandra za kojim, dragi čitatelji, svakako posegnite jer je izvrstan rashlađivač.

Pogoduje svim konstitucijskim tipovima

Ne može se točno utvrditi porijeklo ove biljke poznate od samih početaka čovjekova sljubljivanja s biljem, o čemu svjedoči njeno spominjanje u zapisima civilizacija Zlatnoga doba. Ne osobito snažan, pomalo nalik peršinu i s visinom koja varira ovisno o podneblju, uvjetima, sjemenu, agrikulturalnim uvjetima... korijandar može narasti iznad metra, krijući u sebi sitne bijele cvjetove iz kojih se razvije okrugao plod.

Dok jedni cijene i ljube njegov list, drugi ističu plod pa tako Indija ne može zamisliti okus svojih jela bez omiljene arome kojom obogaćuje poznate mješavine začina poput curryja ili garam masale.

Njegov vrlo specifičan okus ajurveda precizno određuje ističući djelovanje oporih i gorkih nota, pa kada se tomu pridoda i svojstvo hlađenja, to nam govori da je korijandar izgledom krhka, ali svojstvima vrlo moćna biljka koja, prema ajurvedi,  pogoduje svim konstitucijskim tipovima.

Za što je sve dobar

Kao začini, koriste se i list i plod. Ako imate priliku i sreću, poput mene, posaditi ga u vrtu, savjetujem obilato koristiti njegove svježe listove za začinjavanje juha, variva, salata.. jer ćete na taj način u organizam unijeti prirodne antioksidanse. Osim toga, žvakanje svježih listova liječi upalu desni, uklanja zadah i sprječava nastanak karijesa. Ljekovita su svojstva korijandra brojna: djeluje antibakterijski, diuretik je, laksativ, analgetik...

Prepun je esencijalnih ulja koja stimuliraju sekreciju želučanih sokova, ublažava nadutost, ali da vas ne zamaram terminima, upamtite za početak to da korijandar potiče probavu i već time ćete za sebe učiniti puno dobroga jer probava je izvor zdravlja i prema ajurvedi, samo dobar probavni rad omogućava da se u tijelu ne nakupe toksini koji dovode do poremećaja, a s vremenom i do bolesti. Stoga, od sada u svoju kućnu kolekciju ljekovitog bilja i začina svakako uvrstite korijandar, a ja ću vas na to dodatno potaknuti s nekoliko jednostavnih primjera njegove uporabe.

  • Ako vašem tijelu manjka vitamina (osobito vitamina A, B1, B2, C i željeza), uzimajte žličicu svježeg soka korijandra sa žličicom meda.
  • Poticanje apetita i probave: pijte čaj od sjemenki korijandra (žličicu sjemenki prelijete vrućom vodom i pustite da čaj odstoji 10-15 minuta)
  • Za liječenje konjunktivitisa: prelijte žličicu sjemenki korijandra vrućom vodom, ohladite i zatim uz pomoć malo vate lagano umijte oči. To ponoviti dva-tri puta dnevno.
  • Za kašalj: uzimati pripravak načinjen od žličice usitnjenog sjemena korijandra (možete ga usitniti u mužaru), žličice smeđeg šećera i čaše rižine vode.
  • Za ublažavanje osipa: čajem od svježih listova korijandra tretirajte mjesto osipa, a ako je zahvaćeno područje upaljeno, uz vanjsku upotrebu, pijte dva-tri puta dnevno čaj.

Kontraindikacije: korijandar može izazvati alergijske reakcije na koži. Osobe vatha konstitucije trebaju biti umjerene u konzumaciji korijandra jer u većim dozama povećava simptome vathe.