Povezanost stopala i tijela
S dolaskom toplijih dana i nošenjem laganije odjeće i obuće, sve više pozornosti počinjemo usmjeravati na često nepravedno zanemarene dijelove tijela – stopala. Ona nas svakodnevno nose kamo god trebamo ići, no iako toliko mnogo rade za nas i naše dobro, baš i ne uzvraćamo jednakom mjerom. Uguravamo ih u tijesne cipele u kojima onda po cijele dane hodamo i općenito ih zanemarujemo, osim ako nam ne počnu zadavati probleme.
Na trenutak ih promotrite. Uočite njihovu ljepotu koja proizlazi iz njihove složene građe. Naime, stopala sadrže četvrtinu kostiju našeg tijela i samim time njegov su važan dio. Temelj su našeg tijela, ali i savršeno konstruirani alati za kretanje koji podnose našu težinu, pokreću nas tijekom hodanja i trčanja te pomažu u održavanju ravnoteže.
Povezanost stopala i tijela je višestruka. Ona su ogledala našeg tijela i sveukupnog zdravlja. Samo promatranjem stopala možemo prepoznati zdravstvene tegobe – primjerice, dugotrajno natečena stopala mogu ukazivati na probleme s bubrezima ili osrčjem. Drugi vid povezanosti očituje se tehnikama liječenja poput akupresure, refleksologije, shiatsua i sl. Pritiskom na određene točke ili zone na stopalima terapeut djeluje na određeni organ u tijelu te tako poboljšava njegovu funkciju i sveukupno stanje organizma.
Ako je temelj oštećen, cijela konstrukcija trpi
No jednako tako, stanje i zdravlje naših stopala mogu utjecati na stanje i zdravlje ostatka tijela. Kada su stopala stisnuta u tijesne cipele, cijelo tijelo postaje napeto; kada su umorna, tijelo je umorno; kad su neuravnotežena, i tijelo postaje takvo. Sa stajališta biomehanike, ako je temelj tijela (tj. naša stopala), slab ili oštećen, to će se preslikati na držanje, kretnje i zdravlje cijelog tijela.
Primjerice, nakon uganuća gležnja, zbog manjka primjerene fizioterapije možemo iskriviti hod. Poremećenu mehaniku stopala tijelo tada pokušava uravnotežiti, stavljajući veći napor na ostale dijelove mišićno-koštanog sustava, ograničavajući cirkulaciju i ometajući opskrbu prema živcima tih područja. Sve to može prouzročiti probleme poput bolova u koljenu, kuku, donjem dijelu leđa pa čak i menstruacijske bolove, glavobolje, umor i povećan apetit.
Čukljevi - geni ili cipele?
No ako i ne dođe do ozljede, problemi se mogu razviti zbog neprimjerene obuće. Dok hodamo bosonogi, stopala su slobodna, mogu se raširiti i upotrebljavamo njihove mišiće, čime ih osnažujemo i održavamo zdravlje svodova. No kad smo obuveni, mišići stopala slabe pa se javljaju tegobe poput spuštenih stopala, slabih gležnjeva te mnogobrojne deformacije.
Najčešća deformacija stopala, a vjerojatno i najčešća deformacija mišićno-koštanog sustava općenito, jest čukalj ili Hallux valgus. Devet puta češće javlja se u žena, počinje u adolescentskoj dobi te brzo napreduje ako se nosi neudobna obuća. Najčešće se kronične smetnje javljaju nakon pedesete godine života. Riječ je o iskrivljenju palca u stranu, s ušiljenjem prednjeg dijela stopala i stvaranjem bolne koštane izbočine na unutarnjoj strani korijena palca. Budući da su koža koja prekriva izbočenje i potkožna tkiva često izloženi kroničnoj iritaciji zbog kontinuiranog nošenja obuće, lako mogu postati bolna, otečena i upaljena.
Postoji genska predispozicija za to stanje, ali mogu ga prouzročiti i faktori kao što su labavost zglobova, upale, giht ili, pak, spuštanje svoda stopala. No ipak, takvoj dijagnozi najviše pridonosi nošenje uske ili veličinom neodgovarajuće obuće, kao i previše opterećeni prednji dijelovi stopala.
Koliko su krive potpetice?
Naime, što češće nosimo potpetice, stavljamo veće opterećenja na prednji dio stopala, a to posebice utječe na žene koje dulje stoje ili hodaju te one s viškom kilograma. Mala potpetica od dva centimetra povećava pritisak na prednji dio stopala za 22 posto, ona od pet centimetara za 57 posto, a potpeticu od osam centimetara svakako bi trebalo čuvati samo za posebne prilike jer povećava opterećenje na prednji dio za čak 76 posto!
Urušavanjem uzdužnog dijela stopala dolazi do prirodnog širenja njegova prednjeg dijela poput lepeze, no kako su prsti u uskim cipelama slabije pomični, približavaju se i deformiraju. Početne deformacije mogu se liječiti pomoću noćnih korekcijskih udlagica i vježbama (npr. rastezanje gumice nožnim palcima, podizanje krpice i sl.), a prema mišljenju nekih travara, biljka gavez ili crni korijen trebala bi biti od pomoći. Napredne deformacije mogu se riješiti jedino kirurškim zahvatom.
Dok neke žene shvaćaju uzročno-posljedičnu vezu između svoje obuće i problema sa stopalima, druge, pak, misle da su njihovi problemi naslijeđeni ili dio prirodnog procesa starenja. Kako je moguće da nešto tako jednostavno, poput cipela s visokom potpeticom, može narušavati naše zdravlje? Samo treba promotriti čovjekov prirodan hod i sve će nam odmah biti jasno.
Peta nosi težinu cijelog tijela, a prednji dio stopala, relativno slab, služi za očuvanje ravnoteže te pomaže pri raznim kretnjama, poput ustajanja. Nošenje visokih potpetica stvara upravo suprotne učinke, usmjeravajući napor na prednji dio stopala. Osim toga, tipično ženske cipele na potpeticu nisu prilagođene dimenzijama ženskog stopala. Ako samo usporedimo četvrtast oblik stopala i trokutast oblik prednjeg dijela cipela, očito je da prednji dio stopala biva stisnut.
Nošenjem visokih potpetica povećava se pritisak koji gura prednji dio stopala u tijesni trokutasti dio cipela. S vremenom, ta deformirajuća sila može dovesti i do stvaranja kurjeg oka na palcu i njegovih manjih formacija na bočnoj strani stopala.
Bol u donjem dijelu leđa
No ne pate samo stopala zbog života na visokim potpeticama. Kad ih nosimo, naši se kukovi ne kreću u potpunosti prirodno, pa sav pritisak pada na mali dio koji se zbog toga vrlo brzo istroši (time se povećava mogućnost razvoja osteoartritisa). S cipelama na visoku potpeticu često se povezuje i bol u donjem dijelu leđa. Naime, takva obuća previše naglašava položaj zdjelice, bilo da je ona nagnuta prema gore ili dolje, što povećava lordozu (zakrivljenje kralježnice prema unutra) u donjem dijelu leđa ili, pak, donji dio leđa čini previše ravnim.
Dolazi do grčenja mišića leđa, razvoja boli u leđima te nejednakog trošenja diskova i zglobova kralježnice. Ostatak kralježnice to mora nadoknaditi: kako bi tijelo održalo ravnotežu, gornji dio leđa najčešće se zaobljuje, glava se gura prema naprijed, a sve to dovodi do stvaranja boli u vratu.
Što je s balerinkama i japankama?
Kako dolaze topliji dani, sve ćemo češće početi nositi balerinke i japanke. Jesu li one, pak, pametan izbor? Nažalost, ni one nisu idealne. Tanki gumeni potplati japanki ne daju potporu svodu stopala pa se skočni zglob može slobodno kretati naokolo, što lako može dovesti do istegnuća zgloba, posebice kod japanki s lagano povišenom petom. Japanke pogotovo nisu dobar izbor za one koji imaju povišene ili spuštene svodove stopala.
Ako ih nosimo tijekom neke lagane aktivnosti (poput kratkog hodanja), nema opasnosti, no imajmo na umu da se ne bismo trebali baviti sportom dok smo u njima. Jednako vrijedi i za balerinke. Neizbježan je zamor stopala, posebice kod osoba s prekomjernom težinom.
Menstruacijski bolovi mogu se ukloniti jačanjem stopala
Vjerovali ili ne, bolovi u kukovima, donjem dijelu leđa te menstruacijski bolovi mogu se ublažiti ili ukloniti jačanjem stopala i povećanom brigom o njima. Do menstruacijskih bolova, osim iz ginekoloških razloga, može doći zbog pritiska u području zdjelice. Naime, maternica je smještena u zdjelici između rektuma i mokraćnog mjehura i izravno je mehanički povezana sa sakrumom (križnom kosti) putem ligamenata. Zid maternice bogato je opskrbljen krvlju iz krvnih žila koje kontroliraju živci autonomnog živčanog sustava.
Ako su područja iz kojih ti živci izlaze iz kralježnice iz bilo kojeg razloga pritisnuta ili ako, pak, postoji mehanička neravnoteža kroz zdjelicu i torzo, može doći do slabije prokrvljenosti zida maternice, dovodeći do blokade i boli. Tomu još treba pridodati i to da zbog hormonskih fluktuacija u menstruacijskom ciklusu, ligamenti (posebice zdjelice) postaju mlohaviji, stvarajući veći napor za zglobove i mišiće. Kad su stopala zdrava i u ravnoteži, taj se napor smanjuje pa se poboljšava učinkovitost mišića i stabilnost cijelog tijela.
Problematična stopala mogu prouzročiti i pojačan apetit?!
Mehanička neravnoteža u zdjelici izazvana deformiranim stopalima također može skrivati i uzroke učestalih glavobolja i bolova u vratu. Naime, zdjelica je smještena u dnu kralježnice i stvara osnovu za cijelu njezinu gornju strukturu. Neravnotežu u tom području tijelo nadoknađuje promjenama položaja u prsnoj kralježnici i prsnom košu što, pak, uzrokuje daljnje promjene u vratu i položaju glave – sve kako bi naše oči i dalje gledale ravno naprijed i bile u istoj razini. Tijekom tih promjena u tijelu može doći do znatnih napora i uvijanja, posebice u području vratne kralježnice. Ako tada dođe do pritisaka na živce ili arterije vratnog područja, mogu se razviti snažne glavobolje.
Uza sve nabrojano, ne bi nas trebalo iznenaditi da problematična stopala mogu prouzročiti i pojačan apetit. Previše naprezanja u području stopala i gležnja smanjuje učinkovitost upijanja šoka koji se stvara kada je stopalo u kontaktu sa zemljom te kod pokretanja naprijed. Jednostavne radnje poput hodanja ili trčanja tako postaju napornije za cijelo tijelo te zahtijevaju više energije nego što bi inače bilo potrebno. Povećanjem energije pojačava se apetit i potiče umor.
Šetnje, masaže i trljanja
Redovite vježbe osnaživanja mišića stopala mogle bi pomoći u prevenciji ili smanjenju opsega opisanih problema. No, naravno, uvijek treba imati na umu da su upravo cipele odgovarajuće veličine najvažniji čimbenik u izbjegavanju poremećaja prednjeg dijela stopala u žena. Manji postotak problema sa stopalima u muškaraca dokazuje kako se problemi prednjeg dijela stopala mogu smanjiti ili čak i ukloniti nošenjem ugodne obuće, s dovoljno prostora za prste.
Osim toga, stopala vole šetnje, masaže i trljanja. Kada između naših stopala i zemlje kojom kročimo nema potplata obuće, izravno smo spojeni s energijom zemlje koja nesebično puni naše baterije. Posvetite svojim stopalima pozornost koju zaslužuju. Naše tijelo preslikava zdravlje naših stopala – potrudimo li se da ona budu zdrava i sretna, i mi ćemo se dobro osjećati!