1. Sjemenke
Bacite čips i štapiće, a zdjelice napunite sjemenkama bundeve, suncokreta, lana, sezama... Vitamin B i vlakna samo su dva razloga zbog kojih se kaže da sjemenke zlata vrijede.
2. Kozji jogurt
Posebno se preporučuje djeci alergičnoj na kravlje mlijeko. Probavlja se 40-ak minuta, a kravlje dva i pol sata. Brojna istraživanja potvrđuju antikancerogeno djelovanje kozjeg mlijeka. Ako ste skeptični prema njegovu okusu, kušajte ga u ukusnom Valsovu jogurtu K, 170 kn/0,5 l, biljna drogerija Lavanda-Mia.
3. Klice kresa
Nutricionisti klice nazivaju vitaminsko-mineralnim bombama jer se količine minerala i vitamina klijanjem uvećavaju od četiri do deset puta u odnosu na sjemenke prije klijanja. Za razliku od nekih drugih, klice kresa nisu jako ljute. Jedite ih sirove, dodajte u sendvič, salatu ili krem-juhu. Klice od krijesa Oko, 25 kn, Mercator.
4. Noni sok
Ne izbjegavajte ovaj sok zbog glasina o njegovu neobičnom okusu. Ne razlikuje se puno od običnog soka od ribiza, no svojim je blagotvornim svojstvima ipak mnogo nadmoćniji. Plod zimzelenog stabla koji raste na pacifičkim otocima i u Polineziji od pamtivijeka ima važnu ulogu u liječenju brojnih tegoba. Samo dvije žlice soka na dan očistit će organizam od štetnih tvari. Birajte najbolje verzije noni soka poput Encianova iz organskog uzgoja, 259 kn, Gradska ljekarna.
5. Jabuka
Onaj tko kaže da je jabuka 'dosadno' voće nije dovoljno informiran o njezinu utjecaju na zdravlje. Iako se jabukama ne liječe bolesti, svakodnevnim konzumiranjem smanjuje se rizik od pojave mnogih tegoba. Jabuka na dan neka bude vaš temeljni zakon!
6. Melasa
Mnogima je dan teško početi bez kave. Ako se ne možete riješiti kofeinske ovisnosti, zamijenite barem žličicu šećera kojom sladite kavu. Nusprodukt pri proizvodnji šećera bogat je željezom i podiže energiju. Melasa, 25 kn, Mercator
7. Slad
Nije preporučljiv u velikim količinama, no ipak je bolji izbor od bijelog rafiniranog šećera. Gustim kukuruznim, ječmenim, rižinim ili pšeničnim sladom zasladite čaj ili kolač.
8. Goji bobice
Crvene bobice s Himalaje na prvom su mjestu američke ljestvice ORAC koja mjeri antioksidativne učinke hrane. Količinom antioksidansa prestižu i brusnicu, a po količini željeza među biljkama nemaju konkurencije. Sušene bobice grickajte same ili u kombinaciji sa žitaricama i mlijekom. Više na www.gojibobice.com. Sušene bobice, 35 kn, biljna drogerija Lavanda-Mia.
9. Pahuljice od amaranta
Namirnica koja je davala snagu glasnicima Inka sadržava tri puta više vlakana i pet puta više željeza od pšenice, a bjelančevinama je bogatija od mlijeka. Amarant u obliku pahuljica dobar je početak dana. Pahuljice Allos, 34 kn, bio&bio.
10. Miso juha
Uz kalcij, željezo, fosfor, omega-3 i 6 masne kiseline, ova juha bogata je mineralima i enzimima koji obnavljaju kožu i kosu. Pripremite je sami ili se oslonite na instant-vrećicu organske proizvodnje. Instant-juha Lima, 41 kn, Mercator.