Šesta generacija ajurvedskih liječnika u obitelji

Ugostivši ajurvedskog liječnika svjetskoga glasa dr. Ravija Panerija, čija je klinika u Indiji poznata diljem svijeta po liječenju Parkinsonove i autoimunih bolesti, nutricionistkinja dr. Lejla Kažinić Kreho za Sensu ga je i intervjuirala. Tradicionalni ajurvedski pristup, tvrdi ovaj liječnik, ima više uspjeha u liječenju kroničnih bolesti te zato njegova popularnost raste u svijetu. Dr. Paneri je šesta generacija ajurvedskih liječnika u obitelji čija se specifična znanja, osim klasičnim obrazovanjem, prenose i s koljena na koljeno. Donosimo zanimljiv pogled na zdravlje ovog Indijca koji ujedno uspoređuje zapadnjački i istočnjački sustav pristupa zdravlju.

U Indiji vodite ajurvedski centar za liječenje, među ostalima, i Parkinsonove bolesti. Zašto je baš ova bolest u fokusu vašeg zanimanja kad se ajurveda generalno bavi uzrocima svih bolesti, a ne pojedinačnim simptomima?  

Iako u zapadnjačkoj medicini Parkinsonovu bolest poznajemo tek od 1817. godine, kada ju je opisao i definirao James Parkinson, simptome slične Parkinsonovoj bolesti ajurveda poznaje već tisućama godina. Oni se spominju u starim ajurvedskim tekstovima pod nazivom kampavata. Kampa znači tremor, a vata predstavlja energiju povezanu s esencijalnim kretanjima tijela. Najznačajnija i najstarija ajurvedska knjiga Charaka Samhita opisuje simptome kampavate, odnosno Parkinsonove bolesti, kao tremor ruku i nogu karakteriziran poteškoćama u kretanju.

Moj djed, također ajurvedski liječnik, još je davno u svojoj praksi tretirao pacijente oboljele od Parkinsonove bolesti te je do danas naša klinika postala poznata baš po takvom liječenju iako tretiramo i mnoge autoimune bolesti za koje zapadnjačka medicina nema odgovor. Zahvaljujući modernim tehnologijama, odnosno eri interneta i društvenim mrežama, naša klinika postaje sve više globalno prepoznata. Mi ne garantiramo izlječenje svakom pacijentu, jer sve je individualno, no sigurni smo kako su naši lijekovi, kao i način liječenja pomogli mnogima sa svih strana svijeta te se smatramo jedinstvenima u tretmanu baš ovakvih stanja.

Probavni sustav uzrok poremećaja u mozgu

Što je, prema ajurvedskoj medicini, glavni uzrok Parkinsonove i ostalih neuroloških bolesti?  

Da bi se to objasnilo, potrebno je poznavati osnovne principe ajurvede. Ajurveda je usmjerena na tretiranje cijelog tijela, a ne samo na pojedinačne simptome. Prije svega, nužno je znati uzrok bolesti i potom je tretirati. Bez poznavanja uzroka koji je doveo do pojave bolesti, ona se ne može izliječiti. Ajurveda se temelji na principu postizanja ravnoteže između triju glavnih doša, tj. psihofiziološke energije tijela koju nazivamo vata, pitta i kapha. Vata upravlja dahom i pokretima tijela. Ajurveda objašnjava da je Parkinsonova bolest poremećaj uzrokovan neravnotežom vata doše, tj. poremećajem energije zraka.

Ta manifestacija u mozgu nastaje kao rezultat loše probave. Disbalans probavnog sustava uzrokuje odlazak štetne energije zraka u mozak. S vremenom, ona napada područja mozga koja kontroliraju nevoljne pokrete. Ovaj uništavajući učinak uzrokuje nastanak simptoma Parkinsonove bolesti. Zato je izlječenje Parkinsonove bolesti proces zamjene ‘nečistoga zraka’ u mozgu ‘čistim i nutritivnim zrakom’, koji možemo imati samo kada izliječimo i uravnotežimo probavni sustav. Osnova procesa ozdravljenja je strogi dijetetski režim, izbjegavanje toksina, kao i kompletna promjena životnog stila koji je i uzrokovao pojavu Parkinsonove bolesti.

Biljni lijekovi bez nuspojava

Koje su glavne razlike u liječenju Parkinsonove bolesti između zapadnjačke i istočnjačke medicine?

I ajurvedska i zapadnjačka medicina imaju svoj djelokrug, ali i ograničenja. Smatram da alopatska medicina ima cilj tretirati postojeće simptome, a ajurvedska medicina tretira pacijenta kao cjelinu i vodi računa o njegovim individualnim karakteristikama. Uz to, ajurveda je i najstarija medicinska znanost čija se načela do danas nisu mijenjala, za razliku od alopatske medicine u kojoj se često jedna teorija zamjenjuje drugom.

Mi svoje pacijente tretiramo biljnim lijekovima, odnosno proizvodima prirode, za razliku od alopatske medicine koja koristi sintetski proizvedene lijekove. Većinu biljaka sami uzgajamo i od njihovih kombinacija nastaju naši lijekovi. Ajurvedski lijekovi ne izazivaju nuspojave i smatramo ih sigurnim, za razliku od sintetskih tretmana koji izazivaju više nuspojava negoli što pomažu u tretmanu bolesti ili stanja.

PageBreak

ajurveda
Profimedia ajurveda
Kombinacija zapadne i istočne medicine

Ima li u ajurvedi mjesta za napredak kada je riječ o tretmanu ovih bolesti?

Tri generacije naše obitelji uspješno tretiraju pacijente oboljele od Parkinsonove bolesti. No, smatram da i dalje postoji prostor za više istraživanja jer svaki dan proveden s pacijentom uči nas nečemu novome. Katkada se susrećemo s poteškoćama, kada se pacijenti ne mogu priviknuti na okuse naših preparata, odnosno biljaka. No kada jednom započnu živjeti prema principu ajurvede, nastaje harmonija uma, duše i tijela, što dovodi do poboljšanja kvalitete života pacijenta.

U vašoj se klinici ne liječe samo Indijci, nego i oboljeli iz cijeloga svijeta. Smatrate li da je dobro kombinirati zapadnjačku i istočnjačku medicinu u tretmanu ovog specifičnog oboljenja?

Generalno smatramo da alopatski tretman izaziva nuspojave te mi ohrabrujemo smanjivanje sintetske terapije jer dugoročno šteti zdravlju jetara i bubrega, što nije slučaj s ajurvedskim lijekovima. No kada je riječ o ozbiljnijem stadiju bolesti, sintetska terapija pomaže u brzom ublažavanju simptoma te, s vremenom, nakon uvođenja ajurvedske prehrane i tretmana, sintetska terapija se smanjuje sve dok pacijent konačno ne nastavi živjeti prema principu ajurvedske medicine. 

Iscjeljenje u više od 85 posto slučajeva

Podaci vaše klinike pokazuju značajan broj izlječenja u slučajevima reumatoidnog artritisa i ostalih autoimunih bolesti. Nudi li ajurveda učinkovitije načine tretiranja ovih kroničnih bolesti od alopatske medicine?

Kortikosteroidna terapija najčešće je prepisivana terapija za pacijente s reumatoidnim artritisom i ona dovodi do privremenog poboljšanja, no dugoročno ovakva je sintetska terapija štetna. Smanjenje gustoće kostiju, gubitak kose i deb­ljanje u direktnoj su vezi s ovakvim načinom liječenja. Mi nudimo prirodni, holistički tretman uz minimalne nuspojave. Vrlo smo uspješni u liječenju bolesti kao što su psorijaza, Pemphigus vulgaris, Lichen planus, fibromijalgija, artritis…

Na vašem blogu i kanalu You Tube mnogi pacijenti prijavljuju izlječenja u vašoj klinici. Možete li točno procijeniti, od ukupnog broja pacijenata, koliko ste ih uistinu izliječili?
Procjenjujem da smo uspješno izliječili više od 85 posto naših pacijenata.

U ajurvedi svaki lijek se propisuje individualno

U zapadnjačkoj medicini liječnici se obično specijaliziraju u određenim područjima. Mislite li kako bi za ajurvedu bilo učinkovitije da se liječnici fokusiraju na specifične bolesti umjesto što se bave brojnim bolestima istovremeno?  
Mi kao ajurvedski liječnici tretiramo tijelo kao cjelinu, a ne pojedine zone tijela. Osnova rada svakog ajurvedskog liječnika je balansiranje doše čiji je poremećaj uzrokovao bolest. No, pritom itekako vodimo računa o individualnim karakteristikama pacijenta, pa i njegovim individualnim simptomima.

Drugo, u ajurvedskoj medicini nemamo specifičnu formulu izlječenja ovisno o stanju ili bolesti, nego pristupamo tretmanu osobe na osnovi njegove doše – odnosno cjelokupnih karakteristika.

U zapadnjačkoj medicini jedan lijek bi trebao liječiti većinu ljudi s istim simptomima, a u ajurvedi se svaki lijek propisuje individualno. Ajurvedski liječnik koji razvije specifičan način tretmana neke bolesti ili stanja, prenosi ga na sljedeću generaciju. Tako je moj otac razvio specifičan tretman za Parkinsonovu bolest, prenio ga meni, a ja sam razvio specifičan tretman za autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa, psorijaze, Pemphigus vulgarisa te ću ih prenijeti na iduću generaciju.

Vi ste šesta generacija ajurvedskih liječnika u svojoj obitelji. Vaš otac i djed neizbježno stare. Liječe li se oni isključivo prema ajurvedskim principima ili koriste i zapadnjačku medicinu za određene probleme?    

Moj djed nikad nije uzeo nijedan sintetski lijek, cijelog života živio je prema načelima ajurvedskih principa i umro je prirodnom smrću. Moj otac je vrlo aktivan i snažan muškarac te ne uzima nikakve lijekove.

Istraživanja ajurvede na zapadu

Kako vidite ajurvedu u budućnosti?

Kolijevka ajurvede je Indija, no u posljednjih 50 godina svjedočimo nevjerojatnoj ekspanziji ajurvedske medicine na Zapadu. Već u 80-im godinama, kada nije bilo interneta, moj otac je puno putovao Europom i Amerikom i mnogi su ga svjetski uglednici pozivali kako bi im pomogao.

Danas mnoga sveučilišta u Europi i Americi rade istraživanja bazirana na ajurvedi. Mnogobrojne klinike, kao i alopatski liječnici, inkorporiraju ajurvedsku znanost u svoju praksu jer mnoga novija istraživanja potvrđuju ono što je već odavno napisano u ajurvedskoj literaturi. Smatram da neću pogriješiti ako kažem kako će vrlo skoro ajurveda postati vodeća medicinska znanost.

Više doznajte na www.ravipaneri.com