Ublažava slabost i mučnine na velikim nadmorskim visinama
Kao jedna od najpopularnijih i najbolje istraženih adaptogenih biljaka izdvaja se rhodiola (Rhodiola rosea) ili ružičasti žednjak, poznatu i kao zlatni ili arktički korijen. Rhodiola raste u hladnim planinskim područjima Azije i Europe, a od davnina ima posebno mjesto u kineskoj i ruskoj narodnoj medicini. Stara izreka u Sibiru tvrdi da onaj tko pije čaj od zlatnog korijena doživi više od stotinu godina. Rhodiolu su učinili popularnom ruski sportaši, piloti i astronauti koji su je u posljednjih pola stoljeća često uzimali za povećanje izdržljivosti.
„I u nas je rhodiola postala poznata kad su pripravak od njezina korijena počeli koristiti sportaši i planinari jer ova biljka ublažava slabost i mučnine izazvane boravkom na velikim nadmorskim visinama i u ekstremnim uvjetima. Narodna medicina potvrdila je da ružičasti žednjak pomaže protiv umora, pri psihofizičkim naporima, stimulira živčani sustav i ublažava depresiju.
Prije operacija i napora, protiv erektilne disfunkcije
Kad sam osobno koristio rhodiolu u razdobljima intenzivnog stresa, bolje sam spavao i lakše sam se nosio s nervozom, ali naglašavam da sam se pritom i bavio sportom. Stresa se ne možemo riješiti samo pomoću adaptogena, nego to podrazumijeva i promjenu načina življenja“, napominje fitoaromaterapeut i nutricionist Goran Smirčić. Rhodiolu opisuje i kao adaptogen koji je među najsigurnijima za uporabu jer ima vrlo malo kontraindikacija, nuspojava i interakcija.
„Rhodiola se pokazala odličnom za povećanje otpornosti organizma prije operativnih zahvata i velikih tjelesnih ili mentalnih napora. Također, može pomoći u rješavanju erektilne disfunkcije, odnosno muške impotencije kad je ona uzrokovana stresom“, kaže Goran Smirčić.
Pritom naglašava da je rhodiola u našim krajevima endemična vrsta pa je ne bismo smjeli brati ako na nju naiđemo u prirodi, utoliko prije što ekstrakti na tržištu sadrže sasvim dovoljno aktivnih supstancija, a biljka se bere na područjima gdje je puno raširenija.