Početkom rujna ova biljka izaziva alergijske rekcije: Izuzetno je invazivna i predstavlja veliku opasnost

Jedan je od najpoznatijih i najjačih alergena, posebno u kasno ljeto i ranu jesen, kada je njena koncentracija peluda u zraku najviša te izrazito invazivna

Shutterstock

Jeste li primijetili kako dolaskom kasnog ljeta i rane jeseni mnogi oko nas pokazuju sve izraženije simptome alergija? Velika vjerojatnost je da im smeta upravo jedna posebno invazivna biljka, a riječ je o ambroziji

Ova uvezana biljka poznata je po svojoj izuzetnoj sposobnosti širenja i visokim koncentracijama peludi koje izazivaju alergijske reakcije kod velikog broja ljudi. Njezina pelud može izazvati simptome poput kihanja, svrbeža očiju, curenja nosa i otežanog disanja, a posebno su pogođene osobe koje pate od alergijskog rinitisa ili astme.

Ambrozija cvate od sredine ljeta do prvih mrazova, a najveća koncentracija peludi u zraku obično je tijekom rujna, što je čini pravom prijetnjom za zdravlje alergičara. Budući da prema nekim istraživanjima svaki četvrti čovjek ima razvijenu alergiju na ambroziju, stavlja se veliki naglasak na pravovremeno prepoznavanje simproma i poduzimanja mjera zaštite.

Zbog svoje otpornosti i brzog širenja, ambrozija je postala jedan od najvećih ekoloških i zdravstvenih problema u mnogim dijelovima svijeta, uključujući i našu regiju. Borba protiv nje zahtijeva kolektivne napore, od redovitog uklanjanja biljaka do podizanja svijesti o njenim štetnim učincima.

Ako i vas muče alergije na ovu biljku, evo što možete napraviti kako biste si pomogli.

1. Izbjegavanje izlaganja peludi

Pratite peludnu prognozu i pokušajte ograničiti boravak na otvorenom tijekom dana kada je koncentracija peludi visoka, obično ujutro i tijekom vjetrovitih dana. Kada ste vani, nosite sunčane naočale kako biste zaštitili oči, a po povratku u zatvoreni prostor odmah presvucite odjeću i operite kosu kako biste uklonili pelud.

2. Korištenje antihistaminika

Antihistaminici su lijekovi koji pomažu u ublažavanju simptoma alergije, kao što su kihanje, svrbež i curenje nosa. Dostupni su u obliku tableta, kapi za oči ili sprejeva za nos. Poželjno ih je uzeti prije nego što počne sezona ambrozije ili čim osjetite prve simptome. Osim toga, postoje i brojni prirodni lijekovi za alergiju, a možete ih pronaći ovdje.

3. Ugradnja pročistača zraka i zatvaranje prozora

Korištenje pročistača zraka s HEPA filterom u domu može značajno smanjiti količinu peludi u unutarnjem prostoru. Također, tijekom sezone ambrozije držite prozore zatvorenima, posebno ujutro, kako biste spriječili ulazak peludi u dom. Klimatizacijski uređaji s filterom također mogu pomoći u održavanju zraka čistim.