Dogfriendly Croatia je profil posvećen istraživanju zanimljivih mjesta u prirodi za šetnju sa psima. Možete ga pronaći na Facebooku i Instagramu, a mi smo razgovarali s autoricom profila Ivanom o motivima iz kojih je proizašao njezin profil, važnosti boravka u prirodi i zamolili smo ju da s nama podijeli neke korisne savjete. Bacite pogled i tko zna, možda se i sami upustite u neku avanturu s vlastitim ljubimcem...
Kako ste došli na ideju i što Vas je motivira u izgradnji svojeg profila?
Na vašim stranicama mogu se pronaći preporuke za šetnje i boravak sa psima u prirodi. Koliko je to važno za vas? Služi li vam to kao odmor i bijeg od užurbane svakodnevice?
Šetnje u prirodi dobar način povezivanja s vlastitim ljubimcima…
Osim što psi obožavaju boraviti u prirodi, još više obožavaju kad smo mi neopterećeni i fokusirani na njih, na igru s njima, na jednostavnu zabavu, obožavaju ono dječje u nama. To puno znači izgradnji odnosa sa psom koji je zapravo temelj svega što želimo 'naučiti' psa – da je doma miran, da dolazi na poziv, da možemo opušteno šetati po kvartu itd.
Imate li neki savjet za sve one koji se žele upustiti u avanture sa svojim psom? Na što treba pripaziti? Što bi bilo korisno ponijeti itd.
Drago mi je da ste pitali! Puno ljudi ne razmišlja previše o tome, dok se jednom ne dogodi problem. A problem je puno teži kad se radi o psu, a ne o čovjeku, jer pas vam ne može reći što mu je, gdje ga boli, a bome ne možete računati ni da će po njega doći helikopter u planinu. Konkretni savjeti ovise o odabranoj lokaciji i dobu godine odnosno vremenskim uvjetima, ali pokušat ću dati nekoliko općenitih savjeta:
- Dobro upoznajte stazu prije polaska – je li staza (pre)dugačka za vašeg psa? Postoje li na stazi neke podloge kojih se vaš pas boji (npr. rešetkasti mostovi kakvih se većina pasa boji, a nije baš zgodno ići u posjet Vražjem prolazu i cijelim putem biti u problemu)? Koliko je teren zahtjevan?
- Imajte realna očekivanja od svog psa – unatoč čestom to-je-pas-on-sve-može razmišljanju, nisu svi psi za sve terene, staze i uvjete. Nije se jednom dogodilo da je HGSS intervenirao radi spašavanja psa (svaki put iznova pokažu kakva srca imaju)
- Uvijek nosite dovoljno vode za psa i radije mu dajte da pije više puta po malo nego da zadihan nakon napora popije pola litre naiskap (čime se riskira opasna torzija želuca kojoj usred šume nema spasa)
- Ako niste sigurni kako vaš pas reagira na iznenadne situacije i životinje, držite ga na povodcu. Nemojte ga puštati da se bez nadzora zabavlja po šumi jer, osim što nije u redu da uznemirava druge životinje, ima 101 način kako može nastradati, a i vas uvući u nevolju (neki od primjera uključuju roj stršljena i medvjede, ne želite si to)
Ja imam uvijek spreman ruksak s dvije litre vode, rasklopivom zdjelicom i nešto poslastica.
Posjetite Dogfriendly Croatia IG profil