Stanari jedne stambene zgrade u osječkoj četvrti Novi grad ovih su dana dobili nove posude za odvojeno prikupljanje biootpada, čime je u tom gradu započelo uspostavljanje sustava odvojenog prikupljanja biootpada kao vrijedne sirovine za oporabu. Kako je prilikom posjeta Osijeku kazao ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović, kućno kompostiranje mora zaživjeti u cijeloj Hrvatskoj, a zamisao je da građani kompostiraju otpad uz potporu komunalnih tvrtki.
To se može ostvariti odvajanjem biootpada u posebne posude, ili kompostiranjem u vrtovima, na okućnicama. Ministarstvo trenutno izrađuje akcijski plan kućnog kompostiranja koji planira javno predstaviti što skorije, budući da Hrvatska već sada ne ispunjava EU obvezu značajnog smanjenja količine biootpada koji se odlaže na odlagalištima. Projekt kućnog kompostiranja planira se financirati sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i EU fondova.
Cilj tog projekta je da se značajno smanje količine biorazgradivog otpada u miješanom komunalnom otpadu iz kućanstava. U planu je i edukacija građana koja će se provoditi na razinama gradskih četvrti te će se dijeliti edukativni priručnici. Osijek gradi i vlastito kompostište vrijedno 9,6 milijuna kuna, čiji će prvi dio u svibnju ove godine biti spreman za odlaganje i razgradnju odvojeno sakupljenog biootpada.