Priča o simbolu yin i yang
Teorija yin-yanga filozofski je okvir koji opisuje ono što su Kinezi dugo promatrali u prirodi i materijalnom svijetu.
Yin-yang predstavlja svemir koji se stvara od kaotične energije Wujija i pretvara u red, ili Tai Ji - veliki polaritet. Dakle, simbol yin-yang predstavlja teoriju stvaranja ili "veliki prasak". Počinje ničim i pretvara se u sve.
Međuovisnost yin-yanga pokazuje se zakrivljenom linijom simbola. Moderniji simbol yin-yang ima dodatak bijele i crne točke, što ukazuje na potencijal unutarnje transformacije.
Pravo značenje yina i yanga
Yin-yang predstavlja dinamičku ravnotežu suprotstavljenih, ali komplementarnih i međusobno povezanih sila, poznatu kao chi.
Ukratko, drevni princip yin-yang primjećuje da u svim aspektima fizičkog svijeta postoji dualnost. Stoga postoji i element nefizičkog svijeta - onaj koji ne vidimo, ali osjećamo, koji nas okružuje.
Nemoguće je znati pravo podrijetlo yin-yanga, iako su simboli koji predstavljaju yin-yang bili prisutni tijekom neolitika (3400. prije nove ere). Yin-yang je također zastupljen u I Chingu, ili Knjizi promjena, kineskom tekstu za proricanje koji datira od 1000. do 750. prije nove ere i koristi se i danas.
Ova se teorija pojavljuje u literaturi tijekom dinastija Yin i Zhou (1047. - 256. prije nove ere). Utjecajnog vremenskog razdoblja poznatog kao početak konfucijanizma i daoizma. Kao takva, teorija yin i yang ukorijenjena je u mnogim filozofskim školama, a primjere za nju možete pronaći svugdje.
Što simbolizira yin?
Yin aspekt yin-yanga predstavlja prizemljenu Zemljinu energiju. Prihvatljiva je, hladna i mračna te je vezana za Mjesec, oceane i sjenu. Povezan je sa ženskom energijom.
Žene su povezane s yinom, jer menstrualni ciklus obično traje 28 dana, poput mjesečevog ciklusa. Na kineskom se "suština" ili supstanca koja izaziva menstruaciju naziva Tian Gui, ili nebeska voda, koja simbolizira preobrazbu iz djevojčice u ženu koja može rađati djecu. U kombinaciji s yangom, on nosi potencijal za život.
Yin je povezan sa zimskom sezonom, dok je yang više ljeto. Jesen je više yin nego ljeto, ali više yang nego zima.
Yin teme:
- Kontemplacija
- Kontrakcija
- Mekoća
- Mirnoća
Što simbolizira yang?
Yang aspekt yin-yanga predstavlja sunce. Svjetlo je, prostrano i ponekad pomalo nepromišljeno. Povezan je s muškom energijom.
Yang teme:
- Akcija
- Proširenje
- Rast
- Toplina
- Pokret
Primjeri yin-yang:
Svijetlo i tamno: Možete primijeniti koncept yina i yanga na cikluse svjetla i tame. Znak yin podrazumijeva hlad, dok yang ima sunce i horizont.
Elementi prirode: Teorija yin-yang može se primijeniti na pet elemenata prirodnog svijeta, poznatih i kao "Wu Xing" ili pet pokreta: drvo, vatra, zemlja, metal i voda. Poput yina i yanga, ti elementi postoje u stalnom ciklusu života, smrti i ponovnog rađanja.
Magneti: Magneti su također primjer yin-yanga. Jedna strana je "sjever"; druga strana je "jug". Tek kad se ove dvije strane postave jedna pored druge, mogu se sinkronizirati.
Što se događa kad su yin i yang u neravnoteži?
Yin-yang je uvijek komparativni odnos. Ne možete jedno bez drugoga. Nešto je uvijek više yin u odnosu na yang. (To ne može biti yin ili yang, već yin-yang.) Yin-yang nas podsjeća da u svemiru postoji prirodni poredak, a produktivnost dolazi iz sklada. Kad se taj sklad naruši, mogu se pojaviti problemi i bolesti.
Evo nekoliko primjera onoga što se može dogoditi kada yin i yang nisu u ravnoteži:
U feng shuiju:
Teorija yin-yang zastupljena je u feng shuiju, umjetnosti i znanosti o rasporedu. Daleko više od sheme ukrašavanja domova, feng shui se pretvara u vjetar-voda, pri čemu vjetar predstavlja yang, a voda, yin.
Kada su elementi yina i yanga u ravnoteži u vašem okruženju, postoji dobar protok chija koji promiče zdravlje, dobrobit i dugovječnost. Kad je izvan ravnoteže, vaša okolina može djelovati ustajalo i ne nadahnuto.
U našem odnosu s prirodom:
Planeta je prirodno u yin-yang ravnoteži. Međutim, kako ljudi zagađuju prirodu i povećavaju temperaturu planeta, narušavamo tu ravnotežu.
Uništavajući prirodu, mi u određenom smislu uništavamo sebe. Bilo bi nam bolje da svoj način života uskladimo s godišnjim dobima i ciklusima prirode, umjesto da im se odupiremo ili se borimo protiv njih.
U kineskoj medicini:
Koncept yin-yang filozofski je okvir kineske medicine, a o njemu se raspravlja u Unutarnjem klasiku Žutog cara, najtemeljnijem tekstu kineske medicine. Svim našim organima i meridijanima dodijeljena je yin i yang energija.
U kineskoj medicini čini se da su određene bolesti češće tijekom različitih godišnjih doba, što odgovara yin-yang neravnoteži u tijelu.
Kako pronaći ravnotežu?
Mnogi aspekti zapadne kulture narušavaju ravnotežu yina i yanga, usmjeravajući vagu prema aktivnijoj yang energiji. Evo nekoliko načina da vratite ravnotežu radi svog zdravlja:
1. Neka vam odmor bude prioritet
Ostati budan do kasno je potenciranje yang aktivnost. Svaki put kad to učinite, stimulirate simpatički živčani sustav, koji samo više pokreće vašu energiju i dalje nastavlja neravnotežu.
S vremenom previše yang aktivnosti ometa tjelesni biološki sat ili cirkadijalni ritam, što vas može učiniti osjetljivijima na bolesti.
Prestanite vjerovati mitu da produktivnost znači stalno se širiti, pomicati svoje granice i nadilaziti prirodne potrebe za oporavkom, odmorom i pomlađivanjem. Nikad ne podcjenjujte koliko je odmor važan za tijelo i um.
2. Vježbajte - ali ne na štetu spavanja ili odmora
Vježbanje je sjajan način da ostanete zdravi. No, problemi nastaju kada žrtvujemo san da bismo odradili trening ili nakon sjedenja na poslu prelazimo na težak trening.
Ovi yang pristupi vježbanju kontraproduktivni su. U konačnici, to će samo izazvati ozljede. Umjesto toga, pokušajte se kretati cijeli dan i provjerite što vaše tijelo treba prije nego što odaberete vježbu.
3. Jedite jednostavno i sezonski
Dijeta bez masnoća, šećera i ugljikohidrata može biti vrlo ekstremna i ograničavajuća, a nekim ljudima može izazvati stres i zdravstvene posljedice. Uravnoteženiji pristup prehrani preporuka je svakome, ali doista ne možete pogriješiti davanjem prioriteta sezonskoj, minimalno obrađenoj cjelovitoj hrani.
4. Nađite vremena za yin aktivnosti tijekom dana
Postajemo toliko usredotočeni na postizanje rezultata (yang energija) da si često ne dopuštamo da budemo u sadašnjosti i brinemo o sebi.
Da biste pronašli ravnotežu, odvojite vrijeme za aktivnosti koje su više yin prirode. Stanke u danu kada možete jesti, disati, meditirati i ponovno se uravnotežiti.
5. Planirajte umirujuću noćnu rutinu
Kada sunce zađe, posvetite se yin aktivnostima. Planirajte mirne, lagane, sezonske večere. Kako sunce zalazi, isključite svjetla i isključite elektroniku.
Steknite naviku kupati se u opuštajućim kupkama i razmišljati o tri stvari na kojima ste zahvalni prije odlaska u krevet (što ranije, to bolje!). Zahvalnost je praksa primanja i stoga je vrlo yin. Završetak dana sa zahvalnošću također će vam pomoći da zaustavite mentalnu aktivnost i potaknete miran san.
Zaključak
Yin i yang drevna je kineska filozofija koja nas podsjeća da je ravnoteža ključ prosperiteta. Balansiranjem suprotstavljenih, ali komplementarnih sila yina i yanga u našem modernom životu, možemo postići kvalitetnije i održivije zdravlje.
Izvor: mindbodygreen