Zbog ljekovitih svojstava kana se smatrala svetom biljkom
Oslikavanje kože različitim simbolima i uzorcima uz pomoć kane, što se tradicionalno naziva mehndi, bilo je poznato još u drevnom Egiptu i Rimskom Carstvu otkuda se proširilo Indijom, sjevernom i južnom Afrikom, Pakistanom i Indonezijom. Zbog ljekovitih tvari kojima je biljka prožeta od svog korijena pa sve do cvijeta, kana se na područjima gdje autohtono raste smatrala svetom biljkom, a oslikavanje kože njezinim bojilom simbolizira zahvalnost Bogu i znak je blagoslova i zaštite od zla.
U početku jednostavna tehnika oslikavanja dlanova i stopala razvila se u umjetnost bogatu dekorativnim simbolima koji su potekli iz raznolikih tradicija naroda koji je koriste. Danas se u Indiji i arapskim zemljama ritualno oslikavaju ruke nevjesta.
Oslikavanje mladenke, trudnice, djece
Oslikavanjem uoči vjenčanja priziva se ljubav, sreća, obilje i vjernost u budućem braku. U Indiji i Maroku običaj je u trećem tromjesečju trudnoće oslikati trbuh trudnice jer se vjeruje da ovaj ritual štiti ženu i dijete tijekom poroda. Oslikavanje kanom popularna je religijska praksa u islamu, judaizmu, hinduizmu i koptskom kršćanstvu. Vjeruje se da se njome može utjecati i na postporođajnu depresiju.
Naime, tradicionalnim ritualnim oslikavanjem tabana osam tjedana nakon porođaja ženi se pruža emocionalna potpora i pomaže joj se da se nakon oporavka reintegrira u društvo. Pod izlikom da treba čuvati crtež, ovaj ritual sprečava ženu da ustaje i obavlja kućanske poslove te joj tako omogućava da brže povrati snagu. Iako može zvučati neobično, valja znati da zemlje u kojima se njeguje ova tradicija imaju vrlo nisku stopu postporođajne depresije.
Potpora za bolesne, ali i prevencija
Kana se doselila i na Zapad i njezina primjena u svrhu oslikavanja prerasla je sve okvire tradicije i pronašla mjesto u svakodnevici mnogih. Njome se obilježavaju važni trenuci u životima ljudi - trudnoća, rođenje, vjenčanje, blagdani, a koristi je se i kao potporu za vrijeme bolesti. U svijetu je poznata praksa oslikavanja glave osobama oboljelima od raka koje prolaze kemoterapiju. Osim što ih se uljepšava i odvraća im se pozornost od simptoma bolesti i terapije, ovom im se gestom pruža i potpora.
Kao i trenuci obilježeni u vremenu, i kana je prolazna. Ovisno o tome kako ga njegujete, crtež na koži može ostati od jednog do tri tjedna, a tada postupno blijedi. Osim estetike i simbolike, kana krije još mnoga korisna svojstva. Nanesena na kožu reducira ili potpuno uklanja štetne bakterije i tako smanjuje mogućnost infekcija, hladi tijelo, umiruje kožu i djeluje kao blag analgetik za bolne upale kože.
Da biste osjetili sve ove blagodati, nužno je da je kana potpuno prirodna, svježa, organska, bez dodataka metalnih soli i konzervansa. Prirodna je kana isključivo crvene boje i u obliku praha. Za kanu koja je unaprijed pripremljena ne možemo biti sigurni da je čista i prirodna stoga treba biti vrlo oprezan s njezinom upotrebom. Takva kana može sadržavati vrlo štetna kemijska bojila i trajno oštetiti kožu.