Životna mudrost, vidovitost
Nalazimo se u razdoblju jeseni, a u jesen svojeg života bolje upoznajemo božice Majku vlažnu zemlju i Mokoš u sebi, svoju životnu mudrost, vidovitost te ubiremo plodove svoga rada. Izravnamo račune u vrijeme jesenske ravnodnevnice. Ovo je povoljno razdoblje za promjenu prehrane te oslobađanje od viška masti i toksina iz tijela.
Nakon toga, životna zima nam donosi suočavanje s Moranomi Baba Rogom te izazov transformacije. To nas razdoblje uči kako da se oslobodimo starih navika i veza da bismo ponovo otkrili dijete u sebi koje se neprestano igra i stvara. Tada zatvaramo krug koji obuhvaća godinu dana i kretanje Zemlje oko Sunca.
Božicu Mokoš slavili su svi Slaveni. Točnije, u svakoj kulturi, pa tako i u našoj, postoji kult Velike Majke. Kod Grka je to bila Gea, kod Rimljana Tera, kod Vlaha je to Muma Pădurii. Mnogo je različitih naziva, ali u suštini, Mokoš predstavlja ostvarenu zrelu ženu, hraniteljicu, zaštitnicu i majku.
Sama riječ Mokoš ima razna značenja. Jedno od njih je mati košnica (Ma-koš). Pčelinjak predstavlja cijeli svemir, a Mokoš, kao njegova velika matica, zadužena je za stvaranje života i organizaciju zajednice.
Na ovo se nadovezuje i tumačenje Mokoš kao velike pletilje koja plete ljudske sudbine. Legenda kaže da ona posjeduje čarobno klupko i dok plete život pojedinca, stalno isprepleće dvije niti od kojih se jedna zove Sreća, a druga Nesreća. Samim time njezin simbol je vreteno na kojem se prede sudbina čovjeka po njegovu rođenju. Baš zbog ovoga štovali su je kao božanstvo života, ali i božanstvo smrti jer je o njoj ovisio život svakog od nas.
Runa koja se naziva Mir
Kao božanstvo sudbine, narod ju je povezivao i s proricanjem, a vjeruje se da je stvorila simbole, koje danas zovemo rune, kako bi mogla komunicirati s ljudima, ponajprije ženama. Njezina je runa, odnosno jedan od mnogih simbola, runa koja se naziva Mir. Izgleda kao čovjek ruku podignutih prema nebu, kao da traži znak ili savjet.
Budući da je Mokoš, među ostalim, božica plodnosti, vrlo često su joj se žene obraćale za pomoć, zaštitu djece i braka, za pomoć pri začeću i porodu. Pritom su ostavljale darove u vidu vretena ili vune podno njezina kipa ili na mjestu na kojem se vjerovalo da je njezino prisustvo jako, a često su to bili izvori, rijeke i zdenci.
Mokoš u nama
Kroz svaku je ženu protkana božica Mokoš kao aspekt Majke Zemlje. Što smo mi kao žene povezanije sa svojom iskonskom čarobnom prirodom, to smo bliže božici Mokoš. Ona je onaj dio žene koji se brine za druge, djecu i obitelj; to je nit koja daje, povezuje i predstavlja obilje; ona koji štiti slabe i nemoćne, a zauzvrat od života dobiva unutarnji mir, radost i sreću.
Ukratko, to je svaki dobar ženski savjet, svaka saslušana uplakana prijateljica. To je svaka žena koja ima dar vidovitosti. To je naša želja za pomaganjem drugima, nakon čega osjećamo iskreno zadovoljstvo. To je onaj osjećaj kada smo učinili nesebično dobro djelo za nekog drugog.
To je podrška kada moramo donijeti tešku odluku i prava riječ u pravom trenutku koja ohrabruje. To su žene koje se međusobno podržavaju. Žena Mokoš je mudra majka koja pomaže svojoj kćeri da bude majka, to je majka koja uči svoju kćer da bude žena. Žena Mokoš je svaka žena koja drži niti sudbine u svojim rukama.