Energetski stručnjak i Sensin kolumnist Mirko Vragović velik je zagovornik ranog ustajanja. Kaže kako prema drevnoj kineskoj medicini tijelo ima unutarnji sat i, ako ga slijedimo, imat ćemo više energije i entuzijazma. Čini vam ...
Izvor: Mare Milin
Jutro. Doba dana koje su opjevali pjesnici, slavili mnogi kojima noć ne prolazi lako, doba koje često donosi razrješenje nedoumica i jasniji pogled. Izreke poput „Jutro je pametnije od večeri“, „Po jutru se dan poznaje“ dugo su u našem narodu. Pa što je tako posebno u jutru?
Na jutro možemo gledati kao na novi početak – i to u punom smislu riječi. Noću se obnavlja zrak u našem okolišu. Prirodna strujanja zraka miješaju našu planetarnu juhu koja nam donosi život i kad ujutro ustanemo, čeka nas svježa porcija dobro pripremljenog daha života – zraka. Rano jutro doba je kada još nismo uspjeli upaliti sva naša staromodna prometala i njima onečistiti zrak. Upravo je zato dobro rano ustati i napuniti pluća svježim zrakom.
Meridijani
Analizirajući tijelo iz perspektive kineske medicine koja ga promatra kroz prizmu energetskih tokova, jutro donosi tijelu nenadoknadive i precizno vremenski sinkronizirane procese. Naime, tijelo ima evolucijski vrlo brižno napravljen raspored koji mu osigurava učinkovitost. Svaki tvornički pogon ima faze u jednom danu – od dnevne proizvodnje, večernjeg hlađenja pogona i pripreme za noćnu smjenu i čišćenje, samo čišćenje te jutarnje paljenje pogona za ponovni dnevni rad. Kineska medicina podučava nas da se tako i u našem tijelu smjenjuju procesi iz sata u sat, točnije svaka dva sata.
Osim živčanog, limfnog i krvožilnog sustava, naše tijelo sadržava i energetski sustav meridijana (ima ih 12), tumači kineska tradicionalna medicina. Meridijani su poput krvnih žila – i baš kao što žile prenose životno važne supstancije krvlju, tako meridijani prenose životno važnu energiju od svakog našeg vitalnog organa i sustava do svake stanice i organele, utječući na pravilan rad cijelog tijela i izmjenu tvari u njemu. Kao i spomenuti tvornički pogon, i naše tijelo ima točno namješten biološki sat koji otkucava i sinkronizira različite procese s energijama prirode.
Unatoč uvriježenu mišljenju da postoje dnevni i noćni tipovi ljudi, ovaj biološki sat koji je u nama od prapovijesti ne dobiva naredbe iz našeg mozga. Fine energetske vibracije kojima smo izloženi iz prirode daju takt našem motoru precizno poput Cezijeva atomskog sata koji može zakasniti jednu sekundu u milijun godina.
jutro
Izvor: Mare Milin
Tijelo koje dobro ne čuje
Pa ipak, zbog modernog načina života u kojem previše vremena provodimo u zgradama izolirani od prirodnih elemenata, svježeg zraka te smjene dana i noći, utjecali smo na to da naše tijelo „ne čuje“ dobro taj sat.
U jednom danu svaka dva sata smjenjuju se razdoblja maksimalne i minimalne aktivnosti pojedinih meridijana. Ovi energetski putevi tada pojačano primaju i otpuštaju energiju, što snažno utječe na naše fiziološke procese.
Prvi se u danu aktivira plućni meridijan, koji je aktivan između 3 i 5 ujutro. To je vrijeme stoga idealno za energetske terapije iscjeljivanja pluća i vježbe disanja u prirodi.
Sve u svoje vrijeme
Od 5 do 7 najaktivniji je meridijan debelog crijeva. Tada ono apsorbira vodu iz našeg sustava kako bi pripremilo tijelo za detoksikaciju. Taj ciklus nije samo važan za otpuštanje otpada iz tijela već je nezamjenjiv dio dana u kojem se tijelo priprema za ciklus primanja hranjivih tvari. Kako biste izvukli maksimum iz tog razdoblja, bilo bi dobro ustati i popiti veću količinu vode sobne temperature. Zanimljivo je i to što u to doba dana voda u našim ustima ostavlja slatkast okus, baš kao da nam tijelo govori da je to nešto dobro za nas. Ako smo tada budni i popijemo vodu, očistit ćemo tijelo i na taj se način pripremiti za sljedeći ciklus.