Jutro. Doba dana koje su opjevali pjesnici, slavili mnogi kojima noć ne prolazi lako, doba koje često donosi razrješenje nedoumica i jasniji pogled. Izreke poput „Jutro je pametnije od večeri“, „Po jutru se dan poznaje“ dugo su u našem narodu. Pa što je tako posebno u jutru?

Na jutro možemo gledati kao na novi početak – i to u punom smislu riječi. Noću se obnavlja zrak u našem okolišu. Prirodna strujanja zraka miješaju našu planetarnu juhu koja nam donosi život i kad ujutro ustanemo, čeka nas svježa porcija dobro pripremljenog daha života – zraka. Rano jutro doba je kada još nismo uspjeli upaliti sva naša staromodna prometala i njima onečistiti zrak. Upravo je zato dobro rano ustati i napuniti pluća svježim zrakom.

Meridijani

Analizirajući tijelo iz perspektive kineske medicine koja ga promatra kroz prizmu energetskih tokova, jutro donosi tijelu nenadoknadive i precizno vremenski sinkronizirane procese. Naime, tijelo ima evolucijski vrlo brižno napravljen raspored koji mu osigurava učinkovitost. Svaki tvornički pogon ima faze u jednom danu – od dnevne proizvodnje, večernjeg hlađenja pogona i pripreme za noćnu smjenu i čišćenje, samo čišćenje te jutarnje paljenje pogona za ponovni dnevni rad. Kineska medicina podučava nas da se tako i u našem tijelu smjenjuju procesi iz sata u sat, točnije svaka dva sata.

Osim živčanog, limfnog i krvožilnog sustava, naše tijelo sadržava i energetski sustav meridijana (ima ih 12), tumači kineska tradicionalna medicina. Meridijani su poput krvnih žila – i baš kao što žile prenose životno važne supstancije krvlju, tako meridijani prenose životno važnu energiju od svakog našeg vitalnog organa i sustava do svake stanice i organele, utječući na pravilan rad cijelog tijela i izmjenu tvari u njemu. Kao i spomenuti tvornički pogon, i naše tijelo ima točno namješten biološki sat koji otkucava i sinkronizira različite procese s energijama prirode.

Unatoč uvriježenu mišljenju da postoje dnevni i noćni tipovi ljudi, ovaj biološki sat koji je u nama od prapovijesti ne dobiva naredbe iz našeg mozga. Fine energetske vibracije kojima smo izloženi iz prirode daju takt našem motoru precizno poput Cezijeva atomskog sata koji može zakasniti jednu sekundu u milijun godina.

jutro
Mare Milin jutro
Tijelo koje dobro ne čuje

Pa ipak, zbog modernog načina života u kojem previše vremena provodimo u zgradama izolirani od prirodnih elemenata, svježeg zraka te smjene dana i noći, utjecali smo na to da naše tijelo „ne čuje“ dobro taj sat.

U jednom danu svaka dva sata smjenjuju se razdoblja maksimalne i minimalne aktivnosti pojedinih meridijana. Ovi energetski putevi tada pojačano primaju i otpuštaju energiju, što snažno utječe na naše fiziološke procese.

Prvi se u danu aktivira plućni meridijan, koji je aktivan između 3 i 5 ujutro. To je vrijeme stoga idealno za energetske terapije iscjeljivanja pluća i vježbe disanja u prirodi.

Sve u svoje vrijeme

Od 5 do 7 najaktivniji je meridijan debelog crijeva. Tada ono apsorbira vodu iz našeg sustava kako bi pripremilo tijelo za detoksikaciju. Taj ciklus nije samo važan za otpuštanje otpada iz tijela već je nezamjenjiv dio dana u kojem se tijelo priprema za ciklus primanja hranjivih tvari. Kako biste izvukli maksimum iz tog razdoblja, bilo bi dobro ustati i popiti veću količinu vode sobne temperature. Zanimljivo je i to što u to doba dana voda u našim ustima ostavlja slatkast okus, baš kao da nam tijelo govori da je to nešto dobro za nas. Ako smo tada budni i popijemo vodu, očistit ćemo tijelo i na taj se način pripremiti za sljedeći ciklus.PageBreak

Najobilniji, najhranjiviji i najvažniji obrok u danu tijelo može primiti samo između 7 i 9 sati. Upravo u to doba najaktivniji je želučani meridijan. To je dio dana u kojem su probava i apsorpcija hranjivih tvari najučinkovitije te nas opskrbljuju hranom.
Između 9 i 11 sati doba je meridijana slezene. To je doba u kojem želudac šalje hranu kroz dio probavnog sustava u koji slezena i gušterača luče probavne enzime.

Od 11 do 13 sati razdoblje je srčanog ciklusa u kojem srce neznatno jače radi kako bi razaslalo hranjive tvari i kisik po cijelom tijelu do svake stanice. Ako niste doručkovali na vrijeme (između 7 i 9 sati), ovo će biti promašena šansa za prihvat hranjivih tvari i zbog toga nećete biti puni energije koliko biste mogli biti. Začarani krug?

jutro
Mare Milin jutro
Bubrezi, vrata života

Moderan način života čovjeku često nameće dojam da nema druge mogućnosti te da ne može razbiti krug kasnog lijeganja i buđenja u zadnji čas. No ako shvatite važnost pravilnog načina života, uspjet ćete izaći iz tog obrasca. Često nemamo energije upravo zato što smo propustili ranije buđenje i energiju koju kroz to dobivamo.

Naime, od 5 do 7 razdoblje je u kojem je najniža energija u bubrežnom meridijanu i time što smo budni olakšavamo mu buđenje. Bubrežni meridijan i općenito bubrezi i njihov energetski sustav poznatiji su u kineskoj tradicionalnoj medicini kao vrata života. Svojim meridijanom daju energiju žlijezdama s unutarnjim lučenjem, pa tako i hormonskom sustavu.

Oni su su poput baterija i ako smo u tom razdoblju budni, uz neku laganu aktivnost, relaksaciju, jogu ili meditaciju, omogućujemo im da se kvalitetnije napune.

Samim time, ako smo ustali i bili aktivni od 5 do 7, nakon tog ćemo razdoblja već biti gladni i spremni za kvalitetan doručak u kojem ćemo lakše posegnuti i za namirnicama vrjednijima od dvopeka ili hladnog jogurta. U moru dijeta i preporuka za jutro jedna od općenitih preporuka jest da nipošto ne jedete hladne namirnice. Iako zvuči utopijski, kuhani obrok ujutro dat će vam mnogo više nego samo žitarice s hladnim mlijekom. Lagana topla juha od povrća i žitarica bogata je hranjivim tvarima u obliku koji tijelo najlakše apsorbira.

Ako niste zagovornik kuhanja u ranu zoru, okušajte se u spremanju kajgane ili tople kaše od zobenih pahuljica s grožđicama, bademima ili lješnjacima. Vrijeme pripreme je samo nekoliko minuta, a ugrijat će vas i opskrbiti kvalitetnim kalorijama koje će vam trebati cijeloga dana.

Vrijeme za počinak

Kako se probuditi u rano jutro? Tako da se pripremite za rani počinak. Naime, legnete li do 23 sata, vaše će tijelo postići dublje faze sna nego u bilo kojem drugom dijelu noći ili dana. Od 21 do 23 sata tijelo je u fazi meridijana organa tzv. trostrukoga grijača koji kontrolira endokrini i živčani sustav te ravnotežu apetita. Tijelo se tada usporava i probava je na minimumu pripremajući tijelo za odmor – svakako izbjegnite večernje grickanje uz televiziju. Odlaskom u krevet u tom razdoblju ojačat ćete detoksicirajuće funkcije jetre i žuči, što će spriječiti umor.

Pripremiti se za rani počinak nije jednostavno u vrijeme kasnih filmova, izlazaka i svjetla na sve strane koje nas budi. Uključite snimalicu za zanimljiv film ili seriju i odgledajte ih sutra u ranijem terminu. Pripremiti se za spavanje također možete tako da nakon 21 sat držite svjetla na manjem intenzitetu. Izbjegavajte žučne rasprave i teške teme. Imate li nešto poslovno odraditi, radije to ostavite za rano jutro. Tijelo će teško utonuti u san ako ste se usredotočili na poslovne zadaće i probleme, a ujutro ćete ionako imati bolja rješenja. Najbolje bi bilo provesti večer opuštajući se uz lijepu priču s prijateljima ili u druženju s partnerom.

Isprobate li ove naputke, razbit ćete stereotip o ranom ustajanju kao nečem teškom, nedostižnom i – nekorisnom, a vaše tijelo uzvratit će vam zdravljem, energijom i poletom.

Model: Iris C. (Midikenn)