Neurobikom razgibajte mozak
Izraz neurobika (engl. neurobics) skovali su Lawrence Katz i Manning Rubin predstavljajući niz vježbi u knjizi Keep Your Brain Alive (Održite mozak živim). Neurobika zadivljuje jer zahvaljujući njoj možemo razgibavati um uprezanjem bilo kojeg osjetila. Ona dopušta i istraživanje vlastitih emocija i upoznavanje kako dijelovi mozga surađuju. Nije naporna i ne zahtijeva posebno vrijeme. Dapače, možete je uklopiti u svakodnevni raspored.
Neurobičkih vježbi ima na desetke, a neke od najzabavnijih izvode se obavljanjem uobičajenih postupaka na nove načine. Primjerice, probajte upotrijebiti slabiju ruku u izvođenju radnji pri kojima se koristite jačom. Slabijom se rukom češljajte, perite zube, odijevajte, hranite, telefonirajte, pišite SMS-ove i birajte programe na daljinskome. U početku će vam biti naporno pa ćete se morati snažno koncentrirati, ali u tome i jest stvar. Svakog dana postajat ćete sve spretniji, usporedno s razvojem dijela mozga koji nadzire pokretanje slabije ruke.
Zatim, isključite vid prilikom izvođenja dobro poznatih radnji. Dakako, prethodno poduzmite mjere sigurnosti. Činite li radnje zatvorenih očiju, uključujete druga osjetila i pomažete umrežavanju moždanih centara koji ih reguliraju. Primjerice, stavite povez preko očiju ili ugasite svjetla pa se krećite domom po intuiciji i sjećanju. Odijevajte se zatvorenih očiju, navucite majicu i zakopčajte hlače bez gledanja.
Na isti način jedite jednostavnije namirnice kao što su pecivo ili očišćeno voće, one koje ne zahtijevaju upotrebu oštrog pribora za jelo. Umivajte se i perite zube također bez pomoći vida. Prstima potražite sapun, šampon, pastu, četkicu i ručicu slavine. Utrljavajte pjenu po koži i kosi ne promatrajući svoj odraz u ogledalu. Naslijepo posegnite za ručnikom i obrišite se. Razumije se, nemojte ništa od toga raditi u kadi ili po skliskom podu jer su nesreće u kupaonici učestalije nego u prometu. Kad vam osjetilo opipa postane dovoljno razvijeno, pokušajte prepoznavati kovanice samo uz pomoć dodira, a ako ste doista ambiciozni, na koncu naučite čitati Brailleovo pismo.
Promijenite raspored, čitajte što ne volite
Idući tip neurobičkih vježbi podrazumijeva obavljanje dvaju poslova odjednom. Neka to ne bude nešto što povlači za sobom odgovornost, već nešto neobvezno, u slobodno vrijeme. Dok gledate televiziju ili slušate glazbu, crtajte ili rješavajte križaljku. Time ćete uključiti nekoliko moždanih centara, koji će za to vrijeme naučiti komunicirati.
Promijenite redoslijed kojim obavljate poslove. Mnoge stvari činimo automatski, bez razmišljanja, jer su nam ušle u naviku. Ako se prvo odijevate, a onda umivate, iduće jutro krenite prvo s umivanjem. Ako prvo čistite kuhinju, a na kraju spavaću sobu, sutra se prvo latite spavaonice. Uključuje li raspored nekoliko poslova, sve ih promiješajte. Uz ovaj tip vježbi, izaći ćete iz mentalnog kolosijeka i potaknuti mozak da se neškodljivo napregne.
Uvedite nove mirise u svoje okruženje. Pripremite bočicu s eteričnim uljem, s voćem, vanilijom, cimetom ili kavom, te odmah nakon buđenja udahnite novi miris. Njušni podražaji snažno utječu na neurone, a mirisi poput navedenih poboljšavaju raspoloženje i vitaliziraju.
Bar jednom mjesečno presložite predmete na radnom stolu, polici ili garderobi. Razmjestite slike na zidu. Služite li se računalom, zamijenite mjesta ikona na ekranu i često postavljajte novu fotografiju kao podlogu na radnoj površini. Čitajte novine ili rubrike koje vas ne privlače. Pozabavite se temama o kojima malo znate i, dok učite, spajajte nove podatke s otprije poznatima. Ako vam vrijeme dopušta, upišite se na tečaj stranog jezika, programiranja, računalnog dizajna, kuhanja ili naučite znakovni jezik za gluhonijeme. Učenje tog oblika komunikacije snažno razvija moždane vijuge. Svaka nova spoznaja, sposobnost i zaključak povoljno će se odraziti na građu i funkciju mozga.
Posjećujte nova mjesta, makar i u vlastitu gradu. Obiđite neku četvrt u kojoj niste dugo ili nikada bili. Kupujte u novom dućanu ili tržnici i pođite u park kojim nikada niste šetali. I kad idete na uobičajena mjesta, putujte do njih novom rutom. Nemate li vremena za nešto drugo, koračajte suprotnom stranom ulice od one kojom obično prolazite.
Putovanja također štite mentalne sposobnosti od propadanja, osobito ako kao turist ne upadate u rutinu. Promijenite odredišta na koja putujete i stvari koje činite kad ste na odmoru. Ako ste dosad obilazili lokalitete samostalno i na svoju ruku, sada se stavite u ruke turističkog vodiča, i obrnuto. Pohodite restorane i kafiće kakve još niste i kušajte nove recepte.