Zdrava doza soli
Velika je vjerojatnost da ste osvježenje od vrućine pronašli na nekom rajskom komadiću naše obale, ali ako ove sezone ne planirate ići na more, postoje načini kako i na kopnu osjetiti njegove dobrobiti.
Morska sol, preciznije natrij iz bijelih kristalnih zrnaca, koja su nekoć bila cijenjena poput zlata, ima esencijalnu ulogu u našem zdravlju. Sudjeluje u procesu provođenja živčanih impulsa te kontrakciji i opuštanju mišića, a potreban nam je i za održavanje zdrave ravnoteže između vode i minerala u organizmu.
Kada sol koristimo topički, bilo kupanjem u moru ili putem kozmetičkih proizvoda, ili pak udisanjem mikroelemenata kristala soli dok šećemo po plaži, ona blagotvorno djeluje na kožu, respiratorni sustav i zdravlje općenito – i to uglavnom zbog njezinih antimikrobnih svojstava.
Brojne se kozmetičke usluge, proizvodi i SPA tretmani baziraju na morskoj soli, a u mnogima možete uživati i kod kuće, čak i ako vas stotine kilometara dijele od mora. Evo nekoliko prijedloga...
PILING: Zrncima do ravnoteže
Kada se sol umasira u kožu, ima detoksikacijski i eksfolirajući efekt, što znači da uklanja odumrle stanice i otkriva svježiji ten. Američka akademija dermatologije (American Academy of Dermatology) navodi, među ostalim, da piling na bazi soli može stimulirati proizvodnju kolagena zbog čega koža postaje čvršća i blistavija. Ujedno, piling na bazi soli, što je zajedničko svim eksfolijatorima, poboljšava apsorpciju njegujućih proizvoda, kao što su hidratantne kreme i losioni, koji se nanose nakon pilinga.
Zbog takvih bismo dobrobiti rado „uronili“ u ova kristalna zrnca, ali ne bismo trebali. Aromaterapeutkinja Anamarija Pažin Morović, naime, piling na bazi soli preporučuje isključivo za njegu tijela, posebice za zadebljale dijelove, kao što su laktovi i pete. Premda neki morsku sol, zbog antimikrobnih svojstava, savjetuju i za piling kože lica koja je sklona nepravilnostima i aknama, aromaterapeutkinja smatra da je piling na bazi soli pregrub za njegu lica (bez obzira na tip kože), čak i za kožu tijela ako je tanka i osjetljiva.
No, kada je riječ o dobrobitima, one nisu samo fizičke prirode. „Sol u kombinaciji s eteričnim uljima čisti i na energetskoj razini“, naglašava aromaterapeutkinja. Osim toga, piling-masaže morskom solju, bilo profesionalne ili u kućnoj radinosti, dubinski relaksiraju i njeguju cijelo tijelo, što predstavlja jednostavnu tehniku za oslobađanje od stresa. Samo pripazite da ne radite piling neposredno prije sunčanja jer može ukloniti dio zaštitnog sloja pa će koža biti sklonija opeklinama.
+ Napravite sami: Njegujući piling s eteričnim uljima
Sastojci:
1 žlica sitne morske soli,
50 ml hladno prešanog ulja marelice
5 kapi eteričnog ulja atlaskog cedra
5 kapi limunskog eukaliptusa eteričnog ulja
Priprema:
Pomiješajte sastojke i umasirajte piling u vlažnu kožu tijela (nakon tuširanja, dok ste još u kadi) od stopala prema srcu pa temeljito isperite vodom. Ovaj je piling odličan za detoksikaciju kože, ali je ujedno svojim uljima i hrani, pa je naknadno ne morate namazati hidratantnim losionom.
FLOATING: Plutanje u slanoj otopini
Plutanje u zatvorenim kapsulama ili tankovima, poznato i kao floating, nije ništa drugo nego topla kupka obogaćena visokom koncentracijom epsom soli. „Spremnik za plutanje je poput velike privatne kade u kojoj se nalazi voda pomiješana sa epsom soli (magnezijev sulfat) – 450 kilograma na oko 700 litara vode“, kaže Anita Kralj, voditeljica zagrebačkog Vitadu wellnessa. Dodaje da ovolika količina soli vodu čini izrazito gustom tako da plutate na vodi poput plutače.
Epsom sol nije ista vrsta soli kao ona u moru, ali pruža još i veće dobrobiti za tijelo i duh. „U kapsuli, lišeni svih vanjskih podražaja, proizvodnja hormona povezanih sa stresom pada gotovo na nulu, smanjuje se frekvencija moždanih valova – mozak ulazi u theta stanje – ono koje prethodi snu i buđenju i koje se postiže u trenucima duboke meditacije, ublažava se napetost i bol jer potpuna opuštenost stimulira otpuštanje hormona endorfina koji djeluje poput anestetika“, navodi voditeljica wellnessa.
Istraživanje objavljeno u stručnom magazinu Plos One navodi da jednosatni tretman plutanja ublažava anksioznost, stres te napetost i bol u mišićima. Ujedno, 50 ispitanika koji pate od stresa i anksioznog poremećaja izjavilo je da im se znatno popravilo i raspoloženje koje su opisali kao mirnoću, opuštenost i sreću. Terapija plutanjem može biti dobra i za prevenciju bolesti.
Istraživanje, objavljeno u znanstvenom magazinu BMC Complementary And Alternative Medicine, ispitalo je učinke plutanja na 65 zdravih ljudi. Nakon 12 tretmana plutanja, u razdoblju od sedam tjedana, istraživači su zaključili da su se kod ispitanika stres, depresija, anksioznost i bol znatno smanjili, dok su se razina optimizma i kvaliteta sna povećali. Nakon sata opuštanja u slanoj otopini, osim što ćete biti relaksirani i bolje raspoloženi, vaša će koža postati mekša i glađa, ali ne i naborana, što se događa kada se predugo zadržimo u moru.
„Plutanje je i u doba koronavirusa apsolutno sigurno jer se voda prije i nakon svakog klijenta filtrira“, naglašava Anita Kralj. „Osim toga“, dodaje, „visok salinitet vode (puno viši od onoga u Mrtvome moru) ne dopušta prisutnost nikakvih mikroorganizama, bakterija i virusa te tako omogućuje visok nivo higijene vode.“
Terapija plutanjem može se isprobati na nekoliko mjesta u Zagrebu, no ako vam glavni grad nije u blizini ili ste klaustrofobični, slične dobrobiti možete osjetiti i kod kuće. Dodavanje epsom sol (po želji u kombinaciji s eteričnim uljima) u kadu najjednostavniji je način opuštanja nakon napornog radnog dana. U vodi se epsom sol razlaže na magnezij i sulfat, komponente koje se putem kože apsorbiraju u organizam.
Epsom slane kupke pogodne su za bolne zglobove i mišiće, iščašenja i uganuća, fibromialgiju, psorijazu, upalu mišića i poteškoće sa spavanjem. Prema mišljenju nekih stručnjaka, epsom sol djeluje i detoksikacijski, a može pomoći i protiv konstipacije jer magnezij djeluje laksativno. I parcijalna slana kupka može biti odlična, na primjer, za stopala s gljivičnim infekcijama i uraslim noktima te za perinealno područje iritirano hemoroidima ili porođajem prirodnim putem.
+ Napravite sami: Slana kupka za opuštanje i detoksikaciju
Sastojci:
100 g morske ili epsom soli
5 kapi eteričnog ulja slatke naranče
5 kapi eteričnog ulja prave lavande, može i geranija ili cedra
Priprema:
Pomiješajte sve sastojke, dodajte u kadu ispunjenu toplom vodom i uživajte u opuštanju!
HALOTERAPIJA: Udisanje slanog zraka
Udisanje slanog zraka, poznato kao haloterapija (naziv nastao prema grčkoj riječi háls: sol), blagotvorno je za cijeli niz respiratornih tegoba, kao što su astma, kronični bronhitis i alergije. Također, može pomoći kod pušačkog kašlja, kratkog daha i kožnih tegoba poput psorijaze, ekcema i akni. Uza sve to, boravak u slanoj sobi djeluje opuštajuće.
Udisanje toplog slanog zraka uspoređuju s onim dok šećemo šumom, boravimo u blizini slapova ili se odmaramo uz obalu mora. U slanim sobama (salinarijima) ili himalajskim spiljama podovi i zidovi su obloženi morskom solju ili ružičastim blokovima i zrncima himalajske soli koja se smatra najčišćom i najvrednijom vrstom.
Dovoljno je sjesti ili leći i udisati blagotvorno isparavanje visoke koncentracije negativnih iona koji povoljno djeluju na zdravlje. Taj se dobar osjećaj može produljiti ne samo tonama soli, kao što je slučaj u salinarijima, nego i uz samo nekoliko žličica, ako u blizini nemate slanu sobu.
Jedan od načina je upotreba neti posude jer ova jogijska tehnika ispiranja sinusa ublažava tegobe s disanjem i sinusitis. Za ispiranje sinusa, u neti posudu na čašu mlake vode (2,5 dl) stavlja se žličica himalajske soli. Ta koncentracija soli slična je koncentraciji soli u tjelesnim tekućinama i zato blago djeluje na sinuse, a pritom ne iritira nosnu sluznicu. Prilikom ispiranja nosnih šupljina osoba diše kroz usta te udiše zrak ispunjen solju kao da šeće uz obalu mora.