Nema zamjene za druženje
S godinama postaje teže održavati društvene veze: mnoga prijateljstva zamru, slabi povezanost s članovima obitelji koje ne viđamo redovito. Na održavanje društvenih veza loše je utjecalo i razdoblje pandemije i ograničenja koje je nametnulo. Mnogi su se povukli u sebe, čak počeli zazirati od društva.
Ali treba se potruditi (ponovno) povezati s drugima – među ostalim kako bi od toga koristi imao i mozak. Sve više istraživanja, naime, pokazuje kako su čvrste društvene veze ključne za njegovo zdravlje.
Povećana mentalna aktivnost
Druženje jača pozornost i pamćenje: iako mislite da samo čavrljate i smijete se s prijateljima, vaš mozak za to vrijeme itekako marljivo radi. Ta se povećana mentalna aktivnost s vremenom isplati pa su znanstvenici ustanovili kako je manje vjerojatno da će ljudima s čvrstim društvenim vezama opasti kognitivne sposobnosti u usporedbi s onima koji su većinu vremena sami. Štoviše, za ljude koji su osamljeni procjenjuju da im je rizik od demencije 40 posto veći.
Sve bi to trebala biti dovoljna motivacija da, ako je potrebno, počnete oživljavati svoje društvene veze, a da bi to išlo što lakše, stručnjaci s Harvarda daju tri glavne smjernice:
Obnovite (samo) dobra stara prijateljstva – s doista dobrim prijateljima dijelite mnogo toga iz prošlosti i najčešće imate osjećaj da nastavljate ondje gdje ste stali, bez obzira na to koliko je vremena prošlo od posljednjeg susreta.
Usmjerite se na kvalitetu odnosa, a ne na brojnost – održavajte samo one odnose koji vas opuštaju i ispunjavaju. Bolje je imati nekoliko pravih prijatelja nego nastojati pod svaku cijenu proširiti svoju društvenu mrežu i u nju nekritički puštati bilo koga pa trošiti energiju na iscrpljujuće i stresne odnose, koji u konačnici mogu naškoditi vašem zdravlju umjesto da mu pridonesu.
Iskoristite različite načine povezivanja – čak i ako ne možete izlaziti, na mnoge se načine moguće povezati s prijateljima i članovima obitelji, pa i uspostaviti nove veze: videopozivi, elektronička pošta, online grupe i tečajevi. Iako to neće biti posve kao druženje "uživo", što ste otvoreniji prema novim iskustvima i ljudima, veća je vjerojatnost da ćete uspostaviti veze s drugima. No ne treba pretjerivati s vremenom provedenim ispred ekrana jer i to može negativno utjecati na vaš mozak: povezuje se s preuranjenim smanjenjem kognitivnih sposobnosti – zbog toga direktno društveno povezivanje "uživo" s godinama života postaje još važnije.