Na postelji od snova

Premda trećinu života prespavamo, pritom uopće ne gubimo vrijeme. U snu se obnavlja čitav organizam, imunitet vraća snagu, hormoni se harmoniziraju, razina šećera u krvi uravnotežuje. Osim toga, kroz snove rješavamo probleme, putujemo u podsvijest ili nadsvijest, dobivamo vizije, smjernice, poruke. O kvaliteti sna često nam ovisi razina energije cijelog dana pa čak i raspoloženje jer se katkad nervoze nakon buđenja i ružnih snova ne možemo otresti čitav dan.

Prije nekoliko godina s prijateljima sam iz zabave na jednom imanju posijala pir, prekrasnu svestranu žitaricu, preteču pšenice i uživala u brašnu, grizu i zrnu cijelu godinu. Jedino nam je ostalo puno ljuskica. Nismo znali što bismo s njima. Prijatelj je rekao da bi možda punio jastuke, a mi smo ga gledali u nevjerici. Nismo probali.

Nedavno sam se toga opet sjetila. Susrela sam se s radom Zdravke Darer, žene koja izrađuje jastuke od heljdinih i pirovih ljuskica. Nisam mogla vjerovati kad sam pročitala svojstva tih jastuka.

Heljda i pir

Heljda, koja nema prirodnoga neprijatelja te se ne tretira pesticidima, sadrži silicijske kristale koji onemogućuju stvaranje bakterija i grinja. Jastuk od heljde, ispunjen s tisuću heljdinih ljuskica koje su ugodna noćna akupunktura i masiraju kožu lica i glave, prozračan je i udoban. Ljuskice se ne zbijaju, već se prilagođavaju kako se vi vrtite – vibriraju, miču se, namjeste i ne zadržavaju ni toplinu ni hladnoću. Ljeti hlade, zimi griju, ne izazivaju alergije na grinje i bakterije, ublažavaju bolove u vratu, kralježnici i ramenima, djeluju na migrenu, hrkanje, nesanicu, a bolesnicima koji moraju duže ležati donose pravi blagoslov.

Jastuk od pira, prastare organske žitarice, još je lakši i rastresitiji od heljdina. Često se naglašava da sprječava štetna zračenja, nije preporučljiv za alergičare, ali zato prati oblik glave i vrata te olakšava sve tegobe kao i heljdin. Na prirodnim jastucima zdrav čovjek dobiva kvalitetu odmora nakon 5-6 sati, budi se lagan, odmoran i raspoložen. Da sam sve to barem onda znala…

Zdravkina priča

Zdravku Darer ne morate ni upoznati da vas osvoji, njeni optimizam i dobra volja nepogrešivo putuju i elektroničkom poštom. Draga Nedo, napisala mi je uz odgovore na pitanja koja sam joj poslala, dodajte negdje onu divnu misao Louise Hay da prije spavanja s ljubavlju otpustimo dan, znajući da će se sutrašnji pobrinuti sam za sebe. Ispričavam se na upadici. Uživajte, imate divan posao. ZDR.

Kad sam Zdravku pitala sanjaju li se neki ljepši snovi na heljdinim i pirovim jastucima i šuškaju li ljuskice u snu, rekla mi je da se ona većine snova ujutro sjeća i da su sjećanja lijepa. Ljuskice upijaju sve ružno, a šuškaju ako ste u snu nemirni, no šuškanje je uspavljujuće kao tihi lahor kroz šumu.

Premda sve zvuči idilično, Zdravkina odluka o proizvodnji heljdinih jastuka nije nastala u idiličnim okolnostima: "Prije tri godine imala sam recidiv karcinoma dojke poslije kemoterapije. Draga prijateljica iz Sarajeva poslala mi je jastuk od heljde sa željom da mi olakša boravak u krevetu. Uspoređujući ležanje kod prvog susreta s bolesti i tada, dvije godine poslije, osjetila sam da su znojenje i nemir na ovome jastuku puno, puno blaži. Svoje iskustvo podijelila sam sa svojim supatnicama, a kako im nisam mogla pomoći da dođu do jastuka od heljde, tada ih nije bilo u Lijepoj našoj, složila sam kockice i moja linija Angello je zaživjela. U prvom redu željela sam pomoći njima, a danas jastuke prepoznaju mnogi drugi, najviše zdravi ljudi koji su pjenu i sintetiku mijenjali za prirodu i svoje dobro zdravlje."