Šetnja nam daje prostor i vrijeme za razmišljanje, svjež zrak puni organizam kisikom, a priroda nas približava rješenjima za svaki problem. Kad se uputite u prirodu ili prema šetnici uz more ili rijeku, imajte na umu ovih nekoliko načina na koje možete dodatno poboljšati svoje zdravlje.

Za bolje raspoloženje

Istraživanja potvrđuju da šetnja od samo 10 minuta može poboljšati raspoloženje, ubrzati cirkulaciju i u vrlo kratkom razdoblju podići razinu energije. Produljite li šetnju na 30 minuta, razina energije može porasti i za 85 posto, kažu stručnjaci. Nakon takvih šetnji, koje dobro utječu i na samopouzdanje, osjećaj zadovoljstva i blagostanja traje i do 12 sati.

5 minuta... za rasterećenje

Kratak boravak u prirodi može vam poboljšati pamćenje i sposobnost usmjeravanja pozornosti za čak 20 posto više od šetnje u urbanom okruženju. To se može objasniti i činjenicom da u prirodi ima manje toga što vam može odvući pozornost pa se lakše možete opustiti.

žena šetnja
Marko Grubišić žena šetnja
10 minuta... za bolje razmišljanje

Osvježite svoju šetnju, bez obzira na njezino trajanje, antistresnim trikovima Carolyn Scott Kortge, autorice knjige Healing Walks for Hard Times (Iscjeljujuće šetnje za teška vremena). Kad završite sljedeću šetnju, razmišljat ćete o tome koliko se dobro osjećate, a ne o problemu koji vas muči.

Prvi korak: Fokusirajte se na stopala. Sa svakim korakom osjetite tlo pod nogama, prvo petom, a onda prstima. Na taj način usmjeravajte pozornost na svoje korake dvije do tri minute.

Drugi korak: Usmjerite pozornost na disanje. Ispravite se i duboko udahnite ispunjavajući cijela pluća zrakom. Kad udišete, zamislite da vas ispunjava svježa, nova energija. Dok izdišete, izbacite umor i nemir iz sebe. Osjetite kako se novi život rađa u vama i ispunjava svaku vašu stanicu.

Treći korak: Razgovarajte sa sobom. Govorite sebi nešto što će vam održati pozornost i fokus. To mogu biti smjernice kako da dišete ili hodate ili nešto drugo što vas pokreće i izaziva zanimanje.

Doza aktivnosti za više energije

Dodavanjem zahtjevnijih zadataka svojoj šetnji možete poboljšati kondiciju i trenirati mišiće koji možda nisu često u upotrebi. Možete, primjerice, isprobati 25-minutni trening na traci za trčanje ili kraće intervale vježbe na brdovitom terenu. Isprobajte vježbe s idućih stranica.

16 minuta... na uzbrdici

Zagrijavajte se od pet do 10 minuta, a onda se uspinjite i silazite s kosine svaki put završavajući vježbu s dvije minute brzog hoda po ravnom terenu. Ponavljajte ovu vježbu onoliko koliko želite ili imate snage. Završite laganom petominutnom šetnjom.

Šetnja uzbrdo aktivira 35 posto više mišićnih vlakana od one po ravnom terenu. Stoga pronađite brežuljak dovoljno visok da vam je potrebno dvije do tri minute da se na njega uspnete.

25 do 40 minuta... za zdravije srce

Osim što ćete ovom vježbom pojačati tonus mišića, također ćete poboljšati zdravlje srca. Ovaj put neka vježba bude igra. Na papiriće napišite vježbe koje možete izvesti tijekom šetnje (primjerice, čučnjevi, trbušnjaci na klupi, skokovi u mjestu i slično). Papiriće presavijte pa stavite u posudu. Svaki put kad krećete u šetnju zavucite ruku u posudu i izvucite tri papirića – to su vaše vježbe za taj dan! Najprije se zagrijte hodajući laganim tempom tri do pet minuta, zatim brzo hodajte pet do 10 minuta. Stanite i napravite jednu od vježbi. Ponovno brzo hodajte pa napravite drugu vježbu te uz isti raspored i treću – završite svoju aktivnu šetnju petominutnim laganim hodom.