Suvremeni materijali su izolatori
Danas živimo u zgradama, sjedimo na stolicama od umjetnih materijala, nosimo sintetičku obuću i odjeću. Nekoć je sve bilo posve suprotno, povezanije s prirodom – živjelo se u kućicama, sjedilo i spavalo na podu, obuća (ako se nosila) bila je izrađena od prirodnih, uglavnom provodnih materijala (u hladnijim krajevima od kože i drva, u toplijim od jute ili bambusa).
Suvremeni materijali poput gume i plastike električni su izolatori, zbog čega su izvrsni, primjerice, za električne instalacije i strojeve, no njihovim nošenjem prekidamo svoju vezu s elektromagnetskim poljem Zemlje, točnije, blokiramo tok negativnih iona iz zemlje u naše tijelo. Neki kažu da je upravo to razlog brojnih zdravstvenih boljki suvremenog društva. Istraživanja pokazuju da negativni ioni Zemlje usklađuju rad simpatičkog i parasimpatičkog živčanog sustava, čime blagotvorno djeluju na cirkulaciju i tjelesne funkcije; unapređuju krvnu sliku i djeluju antioksidacijski, štiteći tijelo od upala.
Dodir zemlje
Fascinantno je da nam u svemu tome može pomoći jednostavna, a nadasve čarobna tehnika – uzemljenje. U slobodnim trenucima uputite se na najbližu zelenu površinu, hrabro izujte obuću, makar nakratko (ovisno o vremenskim uvjetima), i napravite koji krug. Dotaknite drvo, udahnite život poput djece i osvijestite kako Majka Zemlja s vas uklanja sva štetna zračenja (od mobitela, računala, televizora).
Ta metoda pomaže nam da se stabiliziramo; istog trena osjećamo poboljšanja na mentalnoj razini te kao da s vremenom postajemo sposobniji u planiranju i izvršavanju planova za budućnost. Na tjelesnoj razini također ubrzo uočavamo brojna poboljšanja, od smanjenja razine bolova do boljeg sna.
Zašto je pijenje vode na poslu toliko važno?
Veselimo joj se kad pada po nama, volimo je kad skačemo u nju, obožavamo je kad nam klizi niz grlo... Voda, taj Božji dar, djeluje poput lijeka za sve bolesti izbacujući štetne čestice iz tijela i održavajući ga zdravim. Svi se na poslu trudimo pokazati u najboljem mogućem svjetlu, radimo do maksimuma svojih kapaciteta, no ponekad zaboravimo na zdravlje i jednostavne radnje poput pijenja vode.
Zašto je redovito pijenje vode toliko važno? Zašto ne možemo umjesto nje jednostavno piti sok ili čaj?
Stres nas dehidrira
Naše tijelo sastoji se od oko 75 posto vode (mozak od oko 80 posto, krv 83 posto, a mišići 75 posto) i tu je razinu potrebno održavati da bismo normalno funkcionirali. Kad smo u strci i želimo na vrijeme izvršiti sve radne obaveze, često smo lagano uzbuđeni – pod onom smo zdravom dozom stresa koja nas motivira da što bolje i brže završimo ono što smo naumili. Jeste li primijetili da se tada i znojite, neki čak i pretjerano?
To je zdrava i normalna reakcija, ali znojenjem iz tijela gubimo vodu, a ako je k tomu zrak u uredu suh, velik dio vode koju unesemo ode na ovlaživanje zraka u plućima. To znači da je trebamo što prije nadoknaditi da ne bismo dehidrirali.
Čim se količina vode u tijelu spusti za dva posto (okvirno, za osobu od 50 kilograma to je oko jedne litre vode koju bismo trebali popiti tijekom prijepodneva, što često ne učinimo ako smo u gužvi ili nemamo naviku piti vodu), počinjemo osjećati simptome dehidracije. Prvo pati mozak – a posljedica je glavobolja (tijekom koje mozak uzima tekućinu iz svojih tkiva), loše raspoloženje, smanjena koncentracija i pamćenje, loše donošenje odluka i umor.
Signali žeđi
Pri takvim simptomima mnogi, kako bi došli k sebi, posežu za dragim toplim napitkom, kavom. Nećemo reći ništa loše o kavi, jer ona ipak razbuđuje većinu našeg radnog stanovništva, no ujedno povećava izbacivanje vode putem mokraće – zbog čega možete još brže dehidrirati. Smanjena količina vode u tijelu znači i smanjenje volumena krvi, što može dovesti do većih napora za srce i promjena u krvnom tlaku.
Često tijekom radnog vremena, pogotovo ako smo upravo završili naporan sastanak, imamo snažnu potrebu za grickalicama ili užinom iako nije vrijeme za nju. To je uglavnom u redu ako smo se zaista iscrpili, no često je ta glad zapravo signal žeđi koju naše tijelo zbog umora ne prepoznaje nego je dešifrira kao glad. U takvim situacijama popijte jednu do dvije čaše vode te pričekajte pet do deset minuta da vidite kako se osjećate.
Upamtite, najvažnije od svega jest osmisliti radnu rutinu. Barem svakih sat vremena popijte po jednu čašu vode sobne temperature (vrlo hladna voda šok je za organizam), a ako je temperatura oko vas viša ili je zrak isušen, onda i češće. Čaj možete popiti povremeno, a u potpunosti pokušajte izbaciti sokove umjetnog podrijetla, koji su krcati šećerom i zbog kojih također možete dehidrirati jer im je potrebna voda u tijelu s kojom će se pomiješati i tako razrijediti.