1. Skupljanje

Pri sakupljanju biljnog materijala za herbarij poželjno je da biljka sadržava sve svoje dijelove (grančicu, plod, cvijet, pupoljak, lišće, koru...), a pritom je važno da na terenu vodite zabilješke o svojem pronađenom primjerku (naziv biljke, opis staništa, datum...).

Biljke i cvijeće obilježite papirićem s imenom, a potom pohranite u vlažnu plastičnu vrećicu (u koju ste dodali nekoliko kapi vode ili vlažnu papirnatu maramicu) te ih što prije stavite prešati. Ne sakupljajte zaštićene biljke, ma koliko privlačne bile! Šafran, jaglac, visibabu i druge rijetke biljke fotografirajte za svoj herbarij.

2. Sušenje i prešanje

Biljke nikada nemojte slagati u knjige jer tako možete nepovratno uništiti njihove stranice. Za tu svrhu koristite dva ili više slojeva starih novina. Za drugi sloj, iznad novina, možete koristiti i karton, osobito ako prešate mesnatije biljke (npr. sukulente, mahovinu ili, pak, gljive). Pazite da se listovi i latice ne savijaju te da se listovi što manje preklapaju.

Ako biljka ima veći plod, njega sušite zasebno. Biljke s cvjetovima stavite prešati između bijelih papira ili u papirnatu maramicu kako biste sačuvali boju latica. Kod prešanja je važno da težina predmeta bude ravnomjerno raspoređena na cijeli biljni materijal. Svakih nekoliko dana zamijenite novine na kojima se biljka sušila, sve dok ne postane potpuno suha, a to može trajati tri do četiri tjedna.

3. Aranžiranje, obilježavanje i izlaganje

Kada se biljke posuše, prikupljenu kolekciju izložite i potpišite. Za izradu klasičnoga, školskog herbarija bit će vam potrebni A4 papiri bez kiseline, prozirne plastične folije i fascikl ili kupovni herbarij. Dobro organiziran herbarij preporučljivo je podijeliti u nekoliko poglavlja: paprat, trave i biljke s cvijetom; drveće i grmlje; alge, lišajevi i mahovina; gljive. Doduše, možete se potruditi malo više pa od najdražih dijelova kolekcije stvoriti umjetničko djelo.

Za moderan i minimalistički izgled botaničkog eksponata, biljku nakon sušenja položite i stilizirajte (lijepljenje je minimalno) između dvaju tankih stakala. Stakla potom učvrstite širom trakom za izoliranje ili spajalicom za fascikle. Pri izradi takve transparentne slike možete koristiti bilo koje dijelove cvijeća i bilja, mješavinu različitih vrsta cvjetova, samo lišće ili samo latice. Tako izložena biljka u staklu izgledat će kao skupocjen, luksuzan eksponat, a izrada je jednostavna i traje samo 15-ak minuta.

Preferirate li više vintage dekor, osušenu biljku učvrstite (ljepilom, selotejpom ili šivanjem) na požutjeli novinski papir, stranicu iz stare knjige ili telefonskog imenika, a potom crnom tintom krasopisom ispišite njezin latinski naziv, svoj omiljeni stih ili uspomenu pa je uokvirite u starinski okvir. Još jednostavnija varijanta za izlaganje zahtijeva samo karton i deblji papir. Biljku zalijepite na deblji matirani papir (u knjižarama potražite onaj od barem 200 g), ukrasite eksponat tekstom po želji i izložite na polici. Svaki put kad je pogledate, pružit će vam osjećaj kratkog bijega u prirodu.