Revolucija origamija
Premda origami tradicionalno vežemo uz Japan, danas je ta vještina sve popularnija širom svijeta. U Japanu je prvobitno bio vezan uz vjerske obrede i dvor, poslije je postao omiljena dječja igra, a zadnjih 60-ak godina origami je doživio pravu revoluciju. Izrada origamija podignuta je na umjetničku i znanstvenu razinu koja iznenađuje krajnjim rezultatom i mogućnostima koje pruža sinergija papira i čovjeka.
Primjerice, NASA-ini inženjeri pomoću origamija rješavanju izazove vezane uz svemirsku tehnologiju, matematičari lakše spoznaju brojčane i geometrijske aksiome, znanstvenici ga koriste u rekonstruiranju bjelančevina u potrazi za novim lijekovima, u automobilskoj industriji posegnuli su za algoritmom origamija prilikom testiranja sigurnosnih zračnih jastuka, a umjetnici rade veličanstvene origami skulpture i instalacije. Svakim naborom, inteligencija, umjetnost i kreativnost prožimaju papir. Granice ne postoje ili je samo um granica.
Papir i pribor
Poigrajte se i vi papirom uz origami modele Sanje Srbljinović Čuček, predsjednice Hrvatskoga origami društva. Dovoljni su vam list papira i žar za stvaranjem. Može se savijati bilo koji papir, potrebno je samo odabrati onaj koji je prikladan za određeni model. Prilikom odabira papira, provjerite njegovu izdržljivost, tj. otpornost na kidanje, te može li zadržati presavijene nabore.
Ako ste početnik, koristite papir koji je s jedne strane obojen, a s druge bijel, težine 60 - 80 grama, a ako ste već iskusni, možete odabrati zahtjevnije vrste papira, primjerice, vrlo tanak papir za cvjetove ili lagani karton za zdjelice. Specijalne papire za origami možete pronaći u bolje opskrbljenim knjižarama ili papirnicama. Nemojte zaboraviti da je origami vještina koja se uči. Osim najspretnijima, većini ne uspijeva otprve napraviti željeni oblik. Stoga se naoružajte strpljenjem i pokušajte doživjeti origami kao meditaciju. Pomoću nje ćete polako nadilaziti svoje granice.