Hodanjem, i to onim tijekom kojeg ćemo se uspuhati toliko da možemo s nekim razgovarati, ali ne i, primjerice, bez poteškoća pjevati, itekako gubimo kalorije, ubrzavamo metabolizam i doprinosimo općem zdravlju. Ipak, nekoliko je „grešaka u koracima“ koje, koračajući, često činimo, pa kalorije baš i ne odlaze onako kako smo zamislili. Kako upozoravaju treneri, ne smijemo hodati „rutinski“ – uvijek istom stazom, istim tempom i vremenski jednako. Činimo li tako, nakon dva do tri mjeseca ćemo kalorije gubiti puno sporije nego što nam je to polazilo za rukom kad smo tek počeli hodati. Zato nam s vremena na vrijeme valja promijeniti rutu, odnosno povremeno ju učiniti lakšom ili težom, organizam stalno „upošljavati“ nečim novim jer se u protivnom i on navikne na ponuđeno.
Želimo li gubiti kilograme hodanjem, moramo pratiti što i koliko jedemo. Svakodnevno bi trebalo zapisivati koliko smo pojeli i čega, pa se više ne čuditi kako je moguće da nismo sagorjeli dovoljno kalorija.
Na kraju, pažnju treba obratiti i na to u kakvoj obući hodamo. Stare, razgažene tenisice sigurno nam neće pomoći u namjeri da hodamo kvalitetno već će nam u tome i odmoći pa, moguće, uzrokovati dodatne bolove u nogama i kralježnici. Baš kako kupujemo tenisice djeci, kažu stručnjaci, trebali bi ih kupovati i sebi, odabirući one u kojima ćemo ispred najdužeg nožnog prsta (to ne mora nužno uvijek biti palac, već i, vrlo često, drugi prst), imati „palac“ mjesta do ruba tenisice. Peta u njima mora biti čvrsta, imati dodatnu potporu, a ako smo redoviti hodači, stručnjaci preporučuju da tenisice svakih pola godine treba zamijeniti novima.