Put do boljeg zdravlja zahtijeva promjene. To nije toliko teško i zahtjevno kao što se mnogima čini pa uopće ne počnu jer rezultate žele odmah. Ako imate i samo 10-ak minuta (čak i manje), možete u svoju dnevnu rutinu i prehranu unijeti male promjene, koje će vam s vremenom povećati vitalnost te dati čvrste temelje za ostvarenje većih, trajnih promjena nabolje, uvjerava Kimberly Valzania, blogerica kojoj su u središtu zanimanja teme vezane uz fitness, ali i životne promjene te sve ono što čini svakodnevni život, od trijumfa i promašaja do traženja istine i kreativnog izražavanja.  

Jednostavno ustanite – upravo sada svi mi možemo ustati od radnog stola ili s kauča i otići na 5-minutnu šetnju. Po svojem stanu, odnosno uredu ili gdje god da se trenutačno nalazimo. Svi možemo odvojiti 5 minuta za to. Ako svjesno tijekom radnog dana najmanje 5 puta ustanemo i udaljimo se od stola, već je to mala zdrava promjena dnevne rutine.

Izađite – …ili možemo izaći, za što nam treba 10-ak minuta. Stoga na poslu, ako možete, to uključite u pauzu za ručak – idealno je ako u blizini posla imate park ili bilo kakvu zelenu površinu gdje možete prošetati. Osim toga, možemo svjesno krenuti stubama ili uzbrdicom, umjesto da ih, kao dosad, izbjegavamo. I 10-ak minuta joggiranja dovoljno je da učinimo nešto dobro za svoje srce. Možemo izvesti i nekoliko vježbi istezanja ili Pozdrava Suncu. Ključno je odlučiti izaći na svjež zrak i sunce te se kretati.

Dodajte 10 minuta – ako pušite, svjesno dodajte 10 minuta vremenu koje inače protekne između dvije cigarete koje popušite. Kad vas uhvati želja da pripalite sljedeću, pogledajte na sat i odlučite pričekati 10 minuta. Možete nastaviti dodavati 5 do 10 minuta tom vremenu sve dok bez sljedeće cigarete ne budete mogli izdržati, primjerice, do večeri ili čak sljedećeg dana. Potom pokušajte preskočiti i onu jutarnju. A potom i večernju. Te ponosno izjavite da ste prestali pušiti i da se osjećate sjajno – i da je to zahtijevalo samo malene svjesne odluke tijekom vremena te nije bilo ni toliko teško ni neugodno.

Pijte vodu – na početku svakog sata možemo popiti punu čašu vode. Čašu ili bocu s vodom možemo držati pri ruci te to ponoviti pri kraju sata. I eto, upravo smo u sat vremena popili dvije čaše vode. A znalo se događati da toliko popijemo cijeli dan. Usto, čaša vode neka vam bude prva stvar ujutro i posljednja navečer.     

Dišite – idealno je izaći i šetati po šumi ili u blizini vode tekućice: negativni ioni mogu pozitivno utjecati na naše raspoloženje. Oni i kisik oživljavaju i pomažu u borbi protiv tjeskobe, depresije, alergije i astme. Moramo li ostati u zatvorenom prostoru, možemo udisati i izdisati brojeći, primjerice, do 10, što djeluje poput pozitivne, umirujuće mantre. Osjećamo li frustraciju, bijes ili nam je jednostavno svega dosta, možemo zatvoriti oči i neko vrijeme samo disati. Svjesno izbacivanje negativne energije pomaže nam nositi se s teškom situacijom na zdraviji način.

Meditirajte – nađite koju minutu, bilo ujutro bilo uvečer, da jednostavno tiho sjednete i sve otpustite. Sve. Meditirate li ujutro, možete odrediti namjeru za taj dan. Očistite um od misli kojima je zatrpan kako biste jasnije vidjeli što može donijeti dar cijelog novog dana. Ako pak meditirate uvečer, pokušajte otpustiti nešto što na vas loše utječe i/ili izaziva negativne osjećaje. Možete vizualizirati kako te misli stavljate na brod te se on ploveći sve više udaljava. Ili vizualizirajte kako ste ih zavezali za balon i on leti sve više i više otpuhnut vjetrom. Trenuci usredotočene svjesnosti ne zahtijevaju mnogo vremena, a ponavljanjem svjesnog sudjelovanja u njima može se unijeti jasnoća i ravnoteža u naše živote pretrpane obvezama.

Očistite – nos: uklanjanjem nakupljene sluzi (neti potom, inhaliranjem…) omogućuje se svježem zraku da uđe u organizam te da se iz njega uklone toksini, prašina i prljavština. Zbog lakoće koje donosi, čišćenje dišnih putova može stvoriti osjećaj da su se očistile i naše duše.

Imamo li 5 do 10 minuta i učinimo bilo koju od ovih zdravih stvari, činimo si uslugu. Možda malu, ali ipak uslugu. Razmislite kako biste se mogli osjećati da redovito i svjesno uključujete ovih 7 malih stvari u dnevnu rutinu, kaže Kimberly Valzania i zaključuje: "Promjena je moguća. A mogućnost drugih malih promjena (pola količine maslaca koju inače upotrebljavate, odlazak na spavanje 30 minuta ranije, više povrća za obrok, više vremena na svježem zraku) postaje mnogo lakša."