MALA MOTIVACIJA ZA 'RAD NA SEBI': Za početak, evo kako najjednostavnije primijetiti vlastite misli i emocije

DUBRAVKIN MINDFUL DNEVNIK ovog je tjedna posvećen pojmu rad na sebi. Dubravka Fazlić, savjetodavna terapeutica i učiteljica mindfulnessa uči nas kako malim koracima započeti to putovanje i osvijestiti vlastite misli i emocije

Shutterstock

Kada radimo na sebi zapravo upoznajemo sebe i transformiramo ono što nam više ne koristi u nešto što nam je značajno i potrebno. Osnažujemo se. Kada smo svjesni i prisutni, razvijamo jedan podržavajući odnos temeljen na suosjećanju prema sebi. Biti nježan prema sebi je nešto što mnogi od nas ne prakticiraju. Nekima je čak i odbojno. 

Često čujem od klijenata: 'Motivira me kada se nadređeni dere na mene i vrijeđa (čitaj grubost) - tada dajem najbolje od sebe i trudim se više.' ili 'Cijenim svog trenera jer tako sa mnom radi'. Kada postavim pitanje klijentu kako se osjeća dok to priča, njegovo tijelo daje sasvim drugačije signale. Odgovara: 'Srce mi ubrzano kuca, teže dišem.'

Navike koje smo stekli i uvjerenje da nam grubost donosi rezultate možemo provjeriti u reakciji tijela. Tijelo nam daje drugi uvid u našu istinu. Tu nam u pomoć stiže i mindfulness meditacija te cijeli niz praksi koje podržavaju svjesnost sadašnjeg trenutka.

Često smo grubi prema sebi. Ta grubost odražava se i na emocijama. Možemo osjećati krivnju, sram ili strah. Pisanjem osvještavamo ono što se događa unutar nas i dovodimo iskustvo iz svijeta misli (ono što nam nije opipljivo) na papir (svijet koji nam je vidljiv i opipljiv). Pisanje pisma samosuosjećanja može nas potaknuti da se prema sebi odnosimo s više poštovanja, nježnosti i oprosta.

Privatni album  Dubravka Fazlić, savjetodavna terapeutica, učiteljica mindfulnessa i poduzetnica

Evo malenog putokaza kako ih pisati. Za početak, opišite jedan događaj u kojem ste primijetili da ste reagirali iz emocije. Opišite ga u detalje. Potom, napišite kratko pismo sebi. U njemu neka stoji poruka oprosta. Poruka prihvaćanja sebe za ono što jeste i prihvaćanja emocija koje ste osjetili. Pismo pišite tako kao da ga pišete svome najboljem prijatelju, pokazujete mu suosjećanje, razumijevanje za njegovo iskustvo. Na primjer: 'Žao mi je što si se osjećao tako ljutito danas''. Slobodno zapišite sve što vam padne u tom trenutku na pamet.

 Pisanje dnevnika i pisama sebi ima mnogo dobrobiti:

1. To je sigurno mjesto gdje svoje misli spuštate u stvarnost.
2. Dobar način da naučite upravljati svojim emocijama.
3. Pomaže vam da osvijestite misli.
4. Pomaže vam da uočite ograničavajuće obrasce. 
5. Stvarate nježniji i podržavajući odnos sa sobom. 
6. Stvarate rutinu brige o sebi.