Zbog ljubavi i zaljubljenosti možemo doživjeti brojne suprotne osjećaje koji su često previše komplicirani da bismo ih mogli izraziti riječima. 'Biologija ljubavi' može nam pomoći razumjeti zašto se osjećamo kako se osjećamo. Helen Fisher, američka antropologinja i znanstvenica na području romantičnih odnosa, došla je do zanimljive teorije koja se temelji na uvjerenju da se ljubav ne doživljava jednako i postoje 3 različite vrste romantične ljubavi, piše Bright Side.

1. Zaljubljenost

Znanstvenici su istražili neurobiološke i kognitivne procese koji su u pozadini privlačnosti i ljubavi te su počeli kategorizirati osjećaje koji se javljaju u različitim fazama romantičnih odnosa, od kojih su požuda ili zaljubljenost prvi.

Slično požudi, zaljubljenost dolazi iz tzv. reptilskog mozga i primitivan je osjećaj s kojim se većina nas lako može povezati. Poriv za intimnošću s osobom o kojoj gotovo ništa ne znamo je trenutačan te se bazira na fizičkim i bihevioralnim elementima privlačnosti.

U fazi zaljubljenosti hipotalamus igra važnu ulogu, stimuirajući proizvodnju spolnih hormona estrogena i testosterona. Zato ovu fazu obično obilježava osjećaj euforije. Zbog naleta hormona također se možemo osjećati iracionalno uzbuđeno i opsesivno. Osjećaji u ovoj fazi mogu se stalno mijenjati i ponekad nestaju jednako brzo kao što su i nastali, ali zaljubljenost također može biti odskočna daska za dugotrajnu, zrelu intimnost.

2. Strast

Strast ili emocionalna veza između dvije osobe, proizlazi iz sisavačkog mozga. Naš mozak je prepun dopamina i norepinefrina, zbog čega se osjećamo "očarano" na početku veze. Parovi se gledaju u oči, žele provesti svaki trenutak zajedno, ostati budni do 5 ujutro i razgovarati... Te nas kemikalije čine energičnima i euforičnima, što ponekad dovodi do nesanice i smanjenog apetita. Strast uključuje visoku razinu emocionalne kemije, zbog čega može ometati logično razmišljanje.

Zaslijepljeni strašću, zanesemo se i zamišljamo budućnost veze koja se uglavnom ne ostvaruje. Prema znanosti, ozbiljan test budućnosti veze i kompatibilnosti obično se događa nakon 6 do 12 mjeseci veze. Strast ponekad može nestati zbog nedostatka uzbuđenja, ali neki parovi desetljećima uspijevaju tu iskru održati živom.

Kako ljubav sazrijeva, aktiviraju se različiti dijelovi mozga. Neki parovi tvrde da su ludo zaljubljeni čak i nakon godina zajedničkog života. U jednoj od svojih studija, Fisher je otkrila da neki sredovječni parovi pokazuju gotovo istu moždanu aktivnost kao mladi ljubavnici, ali s jednom iznimkom: kod dugogodišnjih ljubavnika područja mozga povezana s anksioznošću više nisu bila aktivna, a aktivirala su se ona povezana sa spokojem.

3. Predanost

Predanost ili privrženost javlja se kada strast traje dovoljno dugo da postane bezuvjetna. Privrženost je jedan od najvažnijih čimbenika u dugotrajnim vezama. Dok zaljubljenost i strast dominiraju romantičnom stranom veze, privrženost igra važnu ulogu u povezivanju roditelja i djeteta, prijateljstvima i mnogim drugim oblicima intimnosti.

Dva primarna hormona koja se oslobađaju u ovoj fazi su oksitocin i vazopresin. Ako postoji dugoročna kompatibilnost među ljudima i ako strast traje dulje, par nastavlja dijeliti nova životna iskustva na neodređeno vrijeme i javlja se predanost.

Neki parovi ne mogu proći prvu i drugu fazu. Veza obično izgleda savršeno dok se ne dogodi nešto negativno, poput gubitka posla, zdravstvenih problema, dosadnih navika, itd. Predanost traži od nas da prihvatimo i volimo tuđe mane koliko i njihove pozitivne osobine. Znanstvenici su pokazali da se kod parova koji dosegnu razinu predanosti njihova slika o sebi zapravo ujedinjuje s osjećajima druge osobe.

Predanost se temelji na misli da će veza trajati zauvijek. Osjećaji se mogu ugasiti samo ako netko od partnera promijeni svoju osobnost u mjeri da to postane štetno za drugu osobu, primjerice prevare, zlouporaba supstanci, itd. Ponekad, čak i u tim slučajevima, predanost ostaje, dok strast i požuda mogu nestati i prije nego što se javi predanost.

Naravno, ove različite faze ljubavi ne moraju se međusobno isključivati. Par koji nastavi raditi na svojoj vezi može ostati strastven i zaljubljen godinama kasnije.