Što je toliko drugačije u današnjim odnosima? Zašto se moderna ljubav čini tako prokleto teškom? Kako održavamo strast živom? Zašto ljudi varaju? Kako izbjeći aferu? Kad je povjerenje narušeno, može li se nanovo izgraditi? Jesu li vještine odnosa univerzalne ili kod kuće možete biti drugačija osoba nego na poslu?

Ovo su među najčešćim pitanjima koja mi se postavljaju. Međutim, u svim njima, postoji jedno pitanje koje mi je i dalje najdraže: Gdje učimo voljeti i kako?‍

“Voljeti” je vještina koja se njeguje, a ne samo stanje početnog entuzijazma. Dinamična je i aktivna. Prožeta namjerom i odgovornošću. I to je glagol. Kao osoba koja govori devet jezika, naučila sam koliko je važno vježbati osnovne glagole (novog jezika). Ovo su prvi koje učimo za govor, a vjerujem da su također prvi koje učimo u ljubavi.

Posebnu pažnju obraćam na sedam glagola:

  • pitati...
  • uzeti...
  • primiti...
  • dati..
  • dijeliti...
  • odbiti...
  • igrati se/zamišljati...

Kada ove glagole učimo kao djeca, neki ojačaju, dok drugi oslabe. Kao odrasli, ugrađujemo ih u temelje naših obrambenih mehanizama i naših strategija preživljavanja; naše snage i naše ranjivosti. Dakle, ako želite lekciju iz moderne povijesti o tome kako ste naučili voljeti, savjetujem vam da pogledate svoje glagole. 

ljubavni par
Pexels 

Zapitajte se: Koji je od ovih glagola za vas najjači? A koji je najslabiji? Postoji li neki kojem bi dobro došlo malo dodatne njege? Budući da svi oni dolaze u obzir kada se suočavamo sa svakodnevnim zahtjevima ljubavi, sukoba i povezanosti, možda ćete otkriti da su neki malo robusniji, jači od drugih.

Dok se upuštate u ovu samoprocjenu, obratite pozornost na to koje relacijske vještine trebaju malo dodatne vježbe. Izazivam vas da ovaj mjesec odaberete jedan glagol i postavite ga u fokus. Masirajte ga, njegujte, trudite se izgraditi taj mišić.

Izvor: estherperel.com/blog/