U prošlom stoljeću, otac teorije privrženosti John Bowlby tvrdio je da način na koji se povezujemo s našim primarnim skrbnikom tijekom djetinjstva može ostaviti trag na našim odnosima do kraja života. Naknadna istraživanja su pokazala da i naše veze s učiteljima, školskim kolegama, prijateljima, dečkima, djevojkama, partnerima i supružnicima također imaju značajan utjecaj na naš stil privrženosti u budućnosti.

Ovisnu ili tjeskobnu privrženost karakterizira snažna potreba za stalnim potvrđivanjem od strane drugih, posebno partnera i prijatelja. Nadalje, ako ste razvili ovaj tip privrženosti, vjerojatno ćete se osjećati usamljeno kada ste sami i uvijek tražite društvo, čak i ako vam se ljudi koji vam prave društvo baš i ne sviđaju.

Pojedinci s ovisnim stilom privrženosti mogu izgledati kao prirodni darivatelji, ali to nisu. Kada daju, daju s očekivanjem da će dobiti nešto zauzvrat.

Ako imate ovisan stil privrženosti i u vezi ste, velike su šanse da ste u procesu uništavanja vaše veze. Obasipanje vašeg partnera pažnjom i privrženošću, kao i očekivanje da će vam partner sve to na neki način vratiti, izuzetno je kobno za romantični odnos.

Što možete učiniti u vezi s ovim stilom privrženosti?

Kako spriječiti da vam to uništi vezu? Evo tri faze koje trebate proći kako biste se oporavili i spriječili loš završetak ljubavnog odnosa:

1. Morate shvatiti da imate ovisan ili privržen stil privrženosti i od čega se on sastoji.
Nemojte se zavaravati misleći da ste altruist koji daje dok u stvarnosti želite pažnju i naklonost, a možda i pohvalu i zahvalnost, od svih oko vas. Prvi je korak ujedno i najlakši i najteži - priznajte si da imate problem i da na njemu morate raditi - kada to napravite, slijediti put promjene bit će olakšavajuće. 

2. Nakon što prepoznate da imate ovisan stil privrženosti, možete započeti s modificiranjem ponašanja.
Pobrinite se da u vezi postoji ravnoteža, bilo da je riječ o bliskom prijateljstvu ili romantičnom odnosu.

Odvojite malo vremena za sebe i odmaknite se od druge osobe. Dajte svojim prijateljima ili partneru vremena da i oni odahnu. Nemojte očekivati da će vam partner ili prijatelji uvijek biti dostupni. Dopustite im da rade stvari koje se tiču samo njih. Pronađite nešto drugo što će umiriti vaš osjećaj usamljenosti i žudnju za pažnjom, privrženošću i pohvalama.

Imate li neke hobije kojima se dugo niste imali vremena posvetiti ili roman koji već neko vrijeme želite pročitati? Sada je vrijeme da upoznate sebe i radite na ostvarenju svojih malih i velikih želja. 

3. Pretvorite svoje modificirano ponašanje u novi važan dio vlastite osobnosti.
Za stvaranje nove navike potrebno je oko šest tjedana. Međutim, bez obzira na to koliko dugo traje, modificirano ponašanje će na kraju utonuti u vaš mozak i promijeniti vaše neuronske mreže na značajan način.

Jednom kada se to dogodi i oduprete se vraćanju na stare obrasce ponašanja, na pravom ste putu da postanete nova osoba - osoba koja ima sigurniji način interakcije s drugim ljudima i stvaranja privrženosti s njima, piše Psychology Today.