Svakome je svojstven barem jedan način pokazivanja emocija u partnerskim odnosima te individualno izgrađujemo ono što nam je samima potrebno te način na koji ljubav dajemo.

Prema ovoj teoriji pet je osnovnih jezika kojima govorimo i koje kod drugih prepoznajemo. Koncept jezika ljubavi u svojoj knjizi naziva „5 jezika ljubavi: Tajna ljubavi koja traje“ razvio je dr. Gary Chapman, a u njoj opisuje pet jedinstvenih stilova izražavanja ljubavi koji se baziraju na njegovom dugogodišnjem radu s parovima.

Otkrivanje primarnog jezika ljubavi vas i vašeg partnera i redovno izražavanje tog jezika može stvoriti bolje razumjevanije potreba jedno drugoga i podržavati zajednički rast, kroz izgradnju odnosa.

Riječi ohrabrenja:

Osobe koje govore ovim jezikom vole dobiti verbalnu podršku, ohrabrenje i pohvale od partnera. Nije im dovoljna samo fizička bliskost već u partneru pronalaze oslonac i nekoga čijoj procijeni vjeruju pa im je stoga bitno primiti validaciju vlastitog djelovanja. Riječi nerijetko imaju mnogo jači utjecaj od samih djela. One mogu boljeti i jednostavno ih se prisjeća unutar određene situacije. Stoga, ako vaš partner pripada ovoj kategoriji, dobro razmislite o stvarima koje govorite. Koristite riječi kao potporu, a ne alat za kritiziranje.

Kvalitetno provedeno vrijeme:

Vaš partner moguće uživa u mnogim aktivnostima te ima potrebu i vas uključiti u to. Vrijeme koje provodite zajedno njemu je od iznimne važnosti. Nije toliko bitno čime se bavite sve dok ste zajedno. Tu se stvaraju prilike za produbljivanje razgovora, dijeljenje interesa, a nerijetko je dovoljno tek da ste prisutni, jedno uz drugo. U ugodnoj tišini. Predložite i sami govor ovim jezikom. Odmaknite se od tehnologije i družite se. Vašem partneru dovoljno je samo to.

Primanje poklona:

Jedan od jezika kroz koji se partner osjeća viđeno, voljeno je primanje barem simboličnih poklona koji se percipiraju kao izraz ljubavi. To ne znači kako na partnera treba mnogo financijski trošiti. Pokloni mogu biti geste ili znakovi male pažnje. Pamćenje onoga što je partneru potrebno i prisjećanje tj. iskazivanje toga vlastitim djelovanjem. Vaš partner nije materijalist, već netko tko u malim djelatnostima pronalazi značaj.

Pomoć:

Ovaj jezik se ljubavi odnosi se na izražavanje kroz konkretna djela ili usluge koje olakšavaju život voljenoj osobi. To može uključivati pomoć u kućanskim poslovima ili drugim zadacima. No, ne treba ni sve svesti samo na obaveze. Svatko ima različita tumačenja onoga što im ovaj jezik predstavlja pa je najbolje partnera direktno upitati kako im možete pomoći, što im je potrebno. Budite dostupni i trudite im se olakšati.

Fizički dodir:

Vaš je partner osoba koja zahtjeva fizičku bliskost. Dodirivanje, grljenje, izmjenjivanje nježnosti. Ovo je možda i najjednostavniji jezik jer zahtjeva samo fizičku prisutnost uz koju se partner osjeća sigurno.

Nedavna istraživanja pokazala su kako usklađenost parova s jezikom ljubavi ne znači nužno i uspješan i sretan odnos. Parovi koji su dijelili isti jezik ljubavi nisu bili sretniji od parova koji su imali različite stilove. Time se sugerira kako je zapravo važno znati jezik svog partnera, razumjeti ga te se prilagoditi, govoreći i dalje svoj.

Niti jedan jezik ne treba biti dominantan, ali odnosi se grade na razumijevanju i dinamici davanja i primanja. Stoga, razmislite koliko razumijete jezik kojim govori vaš partner, kojim i sami pričate te kako ih uskladiti.