3 stila toksične komunikacije koji uništavaju veze: Uočite li ih rano jasan su znak budućnosti odnosa

Obratite pažnju na ono što druga osoba govori. Želi i vam uistinu time nešto reći ili vam zapravo pokazuje svoje stvarno lice koje ne nudi potporu niti ljubav, a problemi najčešće dolaze iz nerazriješenih situacija i odnosa sa samim sobom

Shutterstock

Toksična komunikacija oblik je interakcije među ljudima u kojem se upotrebljavaju negativni obrasci ponašanja i govora koji štete odnosima, narušavaju emocionalnu sigurnost i izazivaju stres, nesigurnost te povlačenje. Može se pojaviti u raznim oblicima, uključujući omalovažavanje, manipulaciju, agresiju ili povlačenje iz razgovora. Ne mora uvijek biti očita ili gruba; ponekad može biti suptilna, ali jednako destruktivna za odnose.

Posljedice toksične komunikacije mogu biti mnogobrojne. Stalni konflikt i napetost prvenstveno izazivaju psihološki i emocionalni stres, a povjerenje postaje narušeno. Osobe često postaju emotivno distancirane ili povučene kako bi se zaštitile od negativnih emocija. U konačnici, ovaj oblik komunikacije najčešće dovodi do prekida odnosa, bilo partnerskih, obiteljskih ili prijateljskih. Pažnju treba obratiti na tri razgovorna stila koji odaju kako je riječ o uistinu razornoj sili koja se, bez stručnog vodstva i pomoći, lako pretvori u osnovu komunikacije.

KRITIZIRANJE

Neprestano upućivanje na tuđe mane ili karakterne nedostatke, umjesto fokusiranja na konkretne probleme ili ponašanja. Kritika napada osobu, a ne situaciju. I to je njezino prvo pravilo. Umjesto izražavanja svojih potreba ili osjećaja, komunikacija se pretvara u napade na karakter.

Primijetite li kako se vaši razgovori često svode na okrivljavanje partnera za probleme (npr. "Ti uvijek..." ili "Ti nikad..."), umjesto konstruktivnog rješavanja problema, to je znak kritiziranja. Važno je razlikovati kritiziranje od konstruktivne kritike. Partner koji želi jasno izraziti svoje osjećaje, umjesto kritike posegnut će za primjerima onoga što bi želio promijeniti te ponuditi načine na koje se to može učiniti.

PREZIR

Riječ je o izražavanju nepoštovanja kroz sarkazam, ruganje, omalovažavanje ili izrugivanje. Prezir uništava osjećaj vrijednosti druge osobe i smatra se najrazornijim oblikom komunikacije jer se temelji na podcjenjivanju partnera te stvara upravo osjećaj manje vrijednosti kod druge osobe te podriva emocionalnu sigurnost.

Ova vrsta komunikacije obično je popraćena govorom tijela, poput okretanja očima ili izraza gađenja. Suprotna je od poštovanja, a osoba kojoj je upućena gubi samopoštovanje i umanjuje se. Nitko ne zaslužuje da ga se tretira bez uvažavanja, smisla, razumijevanja. Tada se uistinu ne može pričati o partnerskom odnosu, jer ne sudjelujete u njemu kao partner.

EMOTIVNO POVLAČENJE

Ako jednostavno nije riječ o osobi koja se teže emocionalno izražava, već o ponašanju koje uključuje prekidanje komunikacije, ignoriranje partnera ili namjerno izbjegavanje rasprave o problemima... tada se govori o emotivnom povlačenju, a koje je znak odbacivanja. Partner može namjerno prestati razgovarati ili odgovoriti na pokušaje komunikacije, čime se druga osoba osjeća nevažnom. Znakovi uključuju tihe tretmane, izbjegavanje odgovaranja na pitanja ili napuštanje prostorije tijekom rasprava.

Rana identifikacija ovih toksičnih stilova komunikacije i rad na njihovoj promjeni ključni su za očuvanje zdravlja odnosa. Ako vaš partner ne može obratiti pažnju na ono što vi govorite bez prekidanja ili odmah reagiranja; ako nudi samo optužbe, ali ne izražava svoje osjećaje niti uvažava vaše; ako ne poštuje vaše mišljenje niti ga aktivno sluša; ako ne razumije pojam osobnih granica; ako nije u stanju sagledati svoje ponašanje... tada ste već otkrili sve.