Partnerski odnosi trebaju biti izvor podrške, poticaja, radosti. Ako pak uzrokuju osjećaj nesigurnosti uz nemogućnost komuniciranja te zanemarivanje potreba to znači kako nije uspostavljena ravnoteža niti temelj za nastavak rasta partnera i produbljivanje odnosa.
Ponekad je teško priznati si gubitak osobe, truda koji je investiran, vremena...a strah od samoće postaje jači od potrebe za boljim. Mnogi se tako dovode u teško izlazne situacije kojima samo nastavljaju narušavati vlastito mentalno zdravlje te si uskraćuju ono što uistinu zaslužuju. Ne žele si priznati kako veza nije zdrava niti primijetiti znakove koji na to upućuju. Sumnjate li da ste u odnosu koji vam ne donosi boljitak, donosimo vam osam tipova u kojima biste se mogli prepoznati.
Zavisna veza
U ovoj vrsti veze, jedan partner može biti previše emocionalno ili psihološki ovisan o drugom, što može rezultirati u nerazmjernom ili nezdravom vezivanju. Osoba često posljedično gubi vlastiti identitet i postavlja potrebe partnera iznad svojih vlastitih. Time se umanjuje samopouzdanje, a partner potencijalno ne primjećuje promjene te postaje onaj koji donosi sve odluke i diktira način komunikacije i uloga u vezi, čak i nesvjesno.
Kontrolirajuća veza
Jedan partner nastoji kontrolirati ili manipulirati drugim partnerom, što može uključivati kontrolu nad financijama, društvenim aktivnostima ili osobnim odlukama. Osoba u kontrolirajućoj vezi često se osjeća ograničeno i shvaća kako joj nedostaje slobode djelovanja i oduzima joj se glas. Ostankom u takvom odnosu kod ugrožene osobe jača osjećaj zarobljenosti koji može uzrokovati anksioznost, a potom i depresiju.
Emocionalno zanemarujuća veza
Riječ je o vezi u kojoj jedan ili oba partnera nisu spremni pružiti emocionalnu podršku i pokazati suosjećanje. Potrebe se ignoriraju, zanemaruju pa se budi osjećaj nevažnosti koji u konačnici može probuditi usamljenost, a potom dovesti i do ponašanja koje se tek bazira na izbacivanju frustracija.
Toksična veza
Njome vladaju neprestani sukobi i drama, negativni obrasci ponašanja koji se jednostavno, iz određenih nemogućnosti ili nedostatka želje ne mogu prekinuti. Najčešće nedostaje poštovanja, a što stvara temelj za kontinuirano emocionalno ili verbalno zlostavljanje koje često, nažalost može prerasti i u fizičko. Posljedice su duboke i zahtijevaju stručan rad na sebi kako bi se, po izlasku iz ovakvog odnosa, nadišli mentalni problemi i emocionalna iscrpljenost.
Manipulativna veza
Jedan partner koristi emocionalne trikove, poput krivnje ili prijetnji, kako bi manipulirao ili kontrolirao drugog. Manipulator vrlo vješto i vrlo rano zna prikriti svoje stvarne namjere i ciljeve, a time izaziva konfuziju i nesigurnost partnera koji s vremenom počinje stalno sumnjati u vlastitu prosudbu te se zapravo stavlja i u položaj ovisnosti o manipulatoru.
Nasilna veza
Fizičko, psihičko, emocionalno...nasilje. Ono je sredstvo kontrole i dominacije. Baš kao i u manipulativnom odnosu i ovdje se često ulazi u razdoblja ispričavanja, mirenja, a potom se ponovno nastavlja iscrpljujući ciklus u kojemu žrtva ne vidi izlaza. Trauma može biti uistinu ozbiljna, uključujući PTSD, anksioznost i depresiju.
Irealna veza
Rađa se iz idealizacije i irealnih očekivanja. Takav način nije održiv jer dovodi do konstantnog nezadovoljstva, razočaranja, a problemi se svejedno ignoriraju ili minimiziraju jer partneri nisu u stanju priznati se u kakvom se odnosu zapravo nalaze. Ove veze mogu biti dugog vijeka, sve dok se netko ne odluči suočiti s istinom, najčešće zbog sebe.
Veza s visokim stupnjem nepoštovanja
U ovoj vrsti veze, partneri ne poštuju jedni druge ili njihove granice, često se ponašajući s prezirom ili nepoštovanjem. Često uključuje uvrede, ismijavanje ili nepoštovanje osnovnih ljudskih vrijednosti i dostojanstva. Može uzrokovati osjećaj nedostatka vrijednosti, emocionalnu bol i osjećaj nedostojnosti.
Oni, kojima je potrebna analiza odnosa mogu se obratiti najbližima za razgovor, ali nerijetko se preporučuje savjet stručnjaka koji će konkretnije ukazati na problematiku odnosa i, u sigurnim uvjetima, omogućiti procesuiranje određenih simptoma. Važno je zapamtiti kako u svemu treba krenuti od sebe i napraviti reevaluaciju vlastitih potreba. Ne pruža li vam se ono što vas čini potpunima tada odnos zasigurno nije i ne može biti zdrav.