Ako ste ikada bili u ljubavnoj vezi s nekim za koga se čini da se bori sa svojim emocijama, možda ste se našli u kontaktu s partnerom kojem nedostaje emocionalna zrelost. Ovdje nije riječ o okrivljavanju ili etiketiranju, već o prepoznavanju obrazaca koji mogu narušiti sklad u odnosima ako se na njima ne radi, piše Hack Spirit.
Nedostatak emocionalne zrelosti ne čini nekoga lošom osobom - to nije svjestan izbor, već problem razvoja koji se može riješiti i poboljšati, ali nedostatak nastojanja rada na ovome problemu može itekako nepovoljno utjecati na ljubavnu vezu. Ovo su sasvim jasni znakovi da partneru nedostaje emocionalna zrelost.
1. Izbjegavanje emotivnih razgovora
Jedan od klasičnih znakova da partner nije emocionalno zreo je izbjegavanje dubokih razgovora. Ovo bi vam moglo zvučati poznato - zamislite da pokušavate razgovarati o nečem značajnom što vas muči u vašoj vezi, ali umjesto uključivanja u razgovor, partner odbacuje vaše brige, mijenja temu ili se počinje braniti. Emocionalna zrelost uključuje sposobnost otvorenog i iskrenog razgovora o osjećajima, čak i kada je to neugodno. Ako osoba stalno izbjegava takve razgovore, to je vjerojatno zbog nedostatka emocionalne zrelosti.
2. Pretjerano impulzivni postupci
Površinski, partner koji je spontan i impulzivan može djelovati uzbudljivo i zabavno, ali ujedno ovo je i mogući znak nedostatka emocionalne zrelosti. Impulzivnost se često pogrešno smatra pozitivnom slobodom, jer postoji tanka linija između to dvoje. Emocionalno zrela osoba zna kada je prikladno djelovati iz hira, a kada je potrebno dobro razmisliti. Iako se impulzivni postupci u početku mogu činiti hrabrim ili avanturističkim, dugoročno dovode do nestabilnosti i stresa.
3. Nesposobnost podnošenja kritike
Prirodna je ljudska reakcija zauzeti obrambeni stav ili se uzrujati kada netko ukaže na naše mane ili pogreške. Međutim, kako se nosimo s kritikom dovoljno govori o našoj emocionalnoj zrelosti. Čovjek koji nije emocionalno zreo često negativno reagira na kritiku, bila ona konstruktivna ili ne. Umjesto da je shvati kao priliku za rast i poboljšanje, on se može uvrijediti, naljutiti ili čak uzvratiti vrijeđanjem. Psihološka istraživanja pokazuju da se naša reakcija na kritiku u velikoj mjeri temelji na samopoštovanju i emocionalnoj inteligenciji. Emocionalno zrele osobe sposobne su odvojiti vlastitu vrijednost od kritike, videći je kao priliku za učenje, a ne osobni napad.
4. Nedostatak empatije za druge
Empatija je sposobnost razumijevanja i dijeljenja osjećaja drugih, a ujedno predstavlja temeljni aspekt emocionalne zrelosti. Svi imamo trenutke kada nam je teško vidjeti stvari iz tuđe perspektive, ali stalni nedostatak empatije može ukazivati na dublji problem. Ako se partner često čini ravnodušnim prema osjećajima drugih ljudi ili se bori s pokazivanjem suosjećanja u situacijama kada je to potrebno, to bi mogao biti znak emocionalne nezrelosti. Ovaj nedostatak empatije često dolazi zbog nepotpunog razumijevanja vlastitih emocija ili suočavanja s njima.
5. Poteškoće u preuzimanju odgovornosti
Teško je priznati kada smo u krivu, a još je teže preuzeti punu odgovornost za svoje postupke kada smo povrijedili nekoga do koga nam je stalo. Čovjek bez emocionalne zrelosti s ovim se problemom bori svakodnevno. Češće počinje kriviti druge za svoje pogreške ili pronalazi isprike za postupke, nego što ih priznaje. Preuzimanje odgovornosti ključni je dio emocionalne zrelosti. To uključuje priznavanje naših postupaka, razumijevanje njihovog utjecaja na druge i ispravljanje štete ako je to potrebno.