Riječi Yode iz Ratova zvijezda
“Ne smijem se bojati. Strah je ubojica uma”, napisao je američki pisac Frank Hebert u knjizi “Dune”, prema kojoj je snimljen moj omiljeni ciklus filmova “Dina – pješčani planet”. S druge strane, Yoda (iz “Ratova zvijezda”) na ovu temu progovara: “Strah je put do tamne strane. Strah vodi do gnjeva. Gnjev vodi do mržnje. Mržnja vodi do patnje”.
Bez obzira na to što nam se povećava životni vijek, zdraviji smo, imamo na raspolaganju pitku vodu, tople stanove te brojna čuda tehnologije koja nam omogućuju slobodu kretanja i odlučivanja – živimo u strahu. Bojimo se svega. U proljeće nas s naslovnica tjednih i mjesečnih novina ne gledaju vjesnici proljeća, nego biljke koje izazivaju alergije i proljetni umor. Tjeskoba i depresija najčešće su upotrebljavane riječi u psihoterapijskim ordinacijama, a kada bi i postojalo takvo natjecanje, “Gospodin Stres” sigurno bi pokupio titulu najvećeg ubojice 21. stoljeća.
Prirodna reakcija na opasnost
Strah je prirodna reakcija organizma na opasnost. Emocija straha jedna je od temeljnih emocija koju svi poznajemo. Ako odemo u daleku prošlost, naši preci su ugledavši divlju životinju osjetili strah koji im je podigao razinu adrenalina i kortizola, usporio probavu, poslao krv u mišiće i učinio ih spremnima za borbu ili bijeg. Nama je danas puno rjeđe život ugrožen.
Međutim, naš je mozak u stanju proglasiti bilo koju situaciju opasnom i aktivirati isti mehanizam. Za razliku od životinje koja naiđe i prođe, možemo biti puno dulje u strahu i pod stresom zbog slika koje stvaramo u svojoj glavi, što negativno utječe na naše zdravlje i kvalitetu života.
Kako upravljati strahom?
Kako bismo mogli kontrolirati strah, za početak ga trebamo razumjeti. Naime, ono što mi danas nazivamo strahom jest reakcija organizma koja se sastoji od dva dijela: prvi dio su fizičke manifestacije – lupanje srca, navala adrenalina i ostalo, dok je drugi dio ono što si govorimo u toj situaciji i značenje koje joj pridajemo. Ne možete kontrolirati vanjske događaje, ali možete kontrolirati svoju interpretaciju događaja. Također, uz pomoć tehnika disanja i meditacije možete kontrolirati fizički odgovor svog organizma.
Put prema kontroli vaše percepcije polazi od kontrole onoga što si govorite kada se jave fizičke manifestacije ili čak prije njih. Primjerice, ako vam srce lupa i znojite se tijekom javnog nastupa, možete si reći: “Strah me, imam tremu, opet neću uspjeti”, što će dodatno pogoršati strah, ili si možete reći: “Uzbuđena sam, jedva čekam prenijeti što sam pripremila publici”.
Ima nešto u ljudskoj psihi što nas tjera da svemu dajemo smisao, razvrstavamo u kutije, lijepimo etikete, jer se tako osjećamo sigurnije. Taj nadasve lažni osjećaj kontrole pomaže nam očuvati unutarnji mir. Međutim, kada događajima nalijepimo negativne etikete, rezultat je nemir i stres.
4 istine koje će vas umiriti
Neke su stvari izvan naše kontrole. Zapravo, mnogo toga je izvan naše kontrole. Ponekad nas ostave oni koje volimo, stignu nas bolesti i nesreće, propadnu nam važni projekti. Sve je to dio života. Prihvatite život, umjesto straha od življenja i svega što vam život poslužuje. Umjesto truda koji ulažete u kontrolu svega što je izvan vaše kontrole, pokušajte živjeti u trenutku i vjerovati u sebe kako ćete se snaći u čemu god vas život iznenadi.
Hrabrost nije odsutnost straha, nego pobjeda nad njime. Najbolji način za pobjedu straha jest suočavanje s njime. Možete zapisati svoje najveće strahove i korak po korak se s njima suočavati. Ako vas je strah smrti ili bolesti, možete vježbati stvaranje pozitivnih slika i sugestija. Pozitivno razmišljanje i pozitivan stav pridonose zdravlju i dugovječnosti.
Ono što vam može pomoći u suočavanju s negativnim emocijama i lakšem koračanju kroz život jesu i sljedeća načela razmišljanja:
1. Koga god sretnete, prava je osoba u pravom trenutku. Ljudi koji vas okružuju i s kojima ste u kontaktu u vašem su životu prisutni ili kako bi vas nečemu naučili ili kako bi vas ojačali ili vam otvorili nove spoznaje.
2. Što god se dogodilo, dogodilo se. Ne možete promijeniti prošlost, možete samo utjecati na sadašnjost i budućnost.
3. Svaki trenutak u kojem nešto započinje i završava jest pravi trenutak. Sve traje upravo onoliko koliko treba trajati. Sve se događa u vrijeme kada ste za to spremni. Ponekad neke događaje ne možete ubrzati ili usporiti koliko god se trudili.
4. Što je gotovo, gotovo je. Ponekad s razlogom, ponekad bez vidljivog razloga ili bez razloga koji vam je shvatljiv. Gotovo je upravo zato što je trebalo biti gotovo, a jedino što vam preostaje jest otpustiti i krenuti dalje.