U svemu postoji redoslijed: da bismo zadovoljili svoje potrebe, moramo ih imenovati, prepoznati, izraziti; da bismo bili sretni, trebamo shvatiti što je to što nas čini sretnima, kada smo sretni i kako se tada osjećamo. A da bismo pronašli ljubav kakvu želimo, najvažniji zadatak jest odgovoriti na pitanje: kakva je to ljubav?

Naši se odgovori ne razlikuju mnogo: svatko bi želio predanog, nježnog partnera koji bezuvjetno voli, razumije, pruža podršku, odan je i pouzdan, vrijedan i sposoban, strastven i stabilan (ako ima netko tko ne bi želio ovakvog partnera, neka mi se javi – poznajem mnogo onih koji to nisu). Ipak, naša podsvjesna definicija ljubavi i s njom povezana uvjerenja vibriraju tako da u naš život dovode upravo suprotno onome što želimo (ili uopće ne dovode, ovisno o tome koliko je jak naš strah i koliko smo snažne zidove izgradili. Suočavanje sa strahovima i rušenje zidova osnovna je tema za sve samce).

Kada ipak privučemo partnera koji nalikuje našoj svjesnoj predodžbi o „pravom“, očekivanja se ubrzo mijenjaju i počinju vrijediti druga mjerila. Nerijetko se događa da ono što nam je na početku bilo vrlo privlačno, ubrzo počinjemo kritizirati (netko se zaljubi u atraktivnu djevojku, a onda mu smeta što je gledaju ili njegov humor i šarm njoj postaju neizdržive osobine u braku).

Druga je razočaravajuća pojava kada ono što nam se činilo da vidimo i što smo privukli, ispada samo uobičajena maska sasvim drugačijih osobina partnera. Tada se otvara prostor za novu zamku: ili nastavljamo zatvarati oči u očekivanju da će se partner promijeniti ili se sami počinjemo mijenjati potiskujući svoje stvarne potrebe i želje.

Utječemo na partnera na razne načine: netko dodatnom pažnjom, netko ucjenama, prigovaranjem, svađama (ova faza u partnerstvu traje najduže), tzv. „faza borbe za moć“ kada dvoje ljudi čija je prvobitna pozitivna namjera bila da budu tim i partneri, postaju suparnici, rivali, pa i neprijatelji.

Poznata je i dokazana činjenica da se emocionalni obrazac (emotivni otisak) formira u prvih šest godina života, kao i u prenatalnom razdoblju. Nakon toga sve je u životu samo ponavljanje istih obrazaca, preslikavanje otiska. U obiteljskom krugu, koji je i izvor (uzrok) njihovog nastajanja, promjene i iskoraci prema funkcionalnijim rješenjima, prema iscjeljivanju ranih trauma i povreda, kao i prema otkrivanju novih strategija ponašanja, nažalost su najrjeđa pojava.

Sljedeće područje za međusobno liječenje rana, za emocionalno sazrijevanje i iskorak jest partnerski odnos. Iza njega, roditeljstvo. U kojem god od ova tri okruženja da započne vaše emocionalno (i duhovno) sazrijevanje, procesi će zahtijevati trud, rad, volju i strpljenje... I neće biti bezbolni. Ali su siguran napredak vrijedan svakog koraka i istinski čin ljubavi prema precima, prema sebi i prema nasljednicima.

Slijede vježbe koje će vam pomoći u ovom procesu:

PageBreak

par ljubav zima
Profimedia par ljubav zima
Prva vježba - Stvaranje zone sigurnosti

Uvođenje dana brižnosti i zabave: to znači da se određuje jedan, dva ili više dana u tjednu kada ćemo biti posebno brižni prema partneru, kao i on prema nama. Na komad papira svatko zapisuje dva do pet načina ponašanja koji bi mu pružili osjećaj da se drugi o njemu brine. Primjerice, dobiti kavu i doručak u krevet, biti u naručju u tišini petnaest minuta, primiti neki znak pažnje, razgovarati o meni važnoj temi, pogledati film zajedno... 

Papiri se tada razmijene, a svaki partner bira nekoliko stavki koje se obvezuje da će ispuniti u danima brižnosti. Partneri se, također, dogovaraju da u jednom tjednu učine tri do pet stvari koje su radili na početku veze, a koje su im pružale zajedničko zadovoljstvo. Ovo se nazivaju dani zabave.

Dani brižnosti i dani zabave stvaraju zonu sigurnosti u kojoj će se lakše provesti ostale vježbe. Oni koji trenutno nemaju partnera, vježbu trebaju izvoditi sami sa sobom: biti brižni i nježni prema sebi uz odabir određenog ponašanja i postupaka, kao i pronaći što je to što im u život donosi radost i zabavu.

Druga vježba - Vježba ljubavi

Vrlo je jednostavna za izvođenje, a izuzetno djelotvorna: tri puta dnevno, u trajanju od jedne do tri minuta, sjednite, opustite se, zažmirite i vizualizirajte svog partnera (tko je samac neka vizualizira obrise budućeg); usmjerite zrake ljubavi iz svog solarnog pleksusa prema partneru i vidite kako snaga vaše ljubavi iscjeljuje rane i traume na njegovom tijelu i duši; potom se, još snažnija, svjetlija i jača, vraća vama i liječi vaše traume i rane. Uvjerit ćete se vrlo brzo koliko ljubavi, empatije i ljekovitosti donosi ova vježba.

Opustite se, dišite i prepustite trenutku u kojem jeste. Osjetite kako je sve na svom mjestu, sve je u redu, a vi ste spokojni, stabilni i zadovoljni. Prihvatite da se zadovoljstvo može osjetiti samo u trenutku. Nikada u vremenu, nikada zauvijek. Zatim se sjetite trenutka kada ste se tako osjećali. Potom se udaljujte unazad na vremenskoj crti, birajući trenutke u kojima ste se osjećali zadovoljno.

Kada stignete do razdoblja koje nemate u jasnom sjećanju, dopustite svojoj intuiciji da vam predstavi trenutak u kojem ste bili zadovoljni a koji je, svakako, morao postojati dok su vas držali na krilu, kupali, milovali, njegovali ili uspavljivali kao dijete. Dođite do trenutka u majčinom trbuhu kada je sve u redu, kada ste spokojni i sretni, bezbrižni dok se ljuljuškate u toploj vodi sigurnog okruženja. Dopustite da svaka vaša stanica upije taj osjećaj.

Sada zamislite ispred sebe neki oblik, predmet, simbol... Smjestite u njega ovaj prekrasan osjećaj zadovoljstva – neka bukne iz svake vaše stanice. Osjetite snagu i moć ovog fenomenalnog osjećaja zadovoljstva. Razvucite predmet do veličine vašeg tijela u sadašnjem trenutku. Vizualizirajte sebe kako zakoračujete u njega dok vas preplavljuju svi osjećaji, ljepota, ugoda i sigurnost, baš kao kada ste bili beba u maminom trbuhu. Intenzivirajte osjećaj zadovoljstva.

Iskoračite iz predmeta, smanjite ga i smjestite na sigurno i uvijek dostupno mjesto. Shvatite da je zadovoljstvo vaš osobni, intimni osjećaj i da je uvjet da ga iskusite u vezi taj da ga ponajprije iskusite i nosite u sebi.

Na kraju, moram vas podsjetiti da će svaka vježba biti onoliko učinkovita koliko ćete vježbati, a vaše će se želje ostvarivati proporcionalno tome koliko ćete u njihovo ostvarenje zaista uložiti, koliko ćete zaista željeti!