Povezani krugovi ljubavi i mržnje

Znanstvenici koji proučavaju fizičku prirodu mržnje otkrili su da su neki živčani krugovi u mozgu odgovorni za nju, aktivni i tijekom osjećanja ljubavi – iako se ljubav i mržnja smatraju potpuno suprotnim osjećajima. U istraživanju je korišten skener mozga kako bi se otkrilo koji su živčani krugovi aktivni kada ljudi gledaju fotografiju nekoga za koga su rekli da ga mrze. Provjereno – "krug mržnje" ima nešto zajedničko s "krugom ljubavi".

"To bi moglo objasniti zašto mržnja i ljubav mogu rezultirati sličnim izrazima ekstremnog ponašanja – herojskog i zlog – smatra profesor Semir Zeki s University College London, koji je vodio studiju objavljenu u online časopisu PloS ONE.

Kako dva toliko suprotna osjećaja mogu voditi do istog ponašanja?

"Mržnja se često smatra negativnom strašću koju bi trebalo, u boljem svijetu, pripitomiti, kontrolirati i iskorijeniti. No, biolozi smatraju da je mržnja strast koja je jednako zanimljiva kao i ljubav", kaže prof. Zeki. "Kao i ljubav, mržnja se često smatra iracionalnom, a oba osjećaja mogu navesti pojedinca da čini izuzetno dobra ili vrlo loša djela. Kako dva toliko suprotna osjećaja mogu voditi do istog ponašanja?"

Za istraživanje je izabrano 17 dobrovoljaca koji su tvrdili da osjećaju duboku mržnju prema nekoj osobi. Većina ih je izabrala bivše ljubavnike ili suparnike na poslu, a jedna žena izrazila je snažnu mržnju prema poznatoj osobi iz svijeta politike. Profesor Zeki i John Romaya iz Wellcome Laboratory of Neurobiology analizirali su aktivnost živčanih krugova u mozgu dobrovoljaca dok su gledali fotografije osobe koju mrze.

Mržnja je "racionalnija" od ljubavi

Otkrili su da "krug mržnje" obuhvaća dijelove mozga koji se nazivaju putamen i insula, u subkorteksu mozga. Za putamen se zna da sudjeluje u percepciji prijezira i gađenja i može biti dio motornog sustava koji sudjeluje u pokretu i akciji.

"Značajno je da su i putamen i insula aktivni u osjećaju ljubavi. To ne iznenađuje. Putamen se može aktivirati i u pripremi za agresivan čin u romantičnom kontekstu, na primjer u situaciji kada suparnik predstavlja opasnost", kaže prof. Zeki.

"Ranija istraživanja su nagovijestila da bi insula mogla biti uključena u odgovore na uznemirujuće podražaje, a pogled na voljeno i omrznuto lice može biti takav uznemirujući podražaj." Jedina velika razlika između ljubavi i mržnje leži u činjenici da se veliki dijelovi cerebralnog korteksa, povezani s prosuđivanjem i rasuđivanjem, deaktiviraju tijekom ljubavi, dok se pri osjećaju mržnje samo malo područje deaktivira.

"To iznenađuje budući da mržnja također može biti opsesivna strast kao ljubav. No, kad je riječ o ljubavi, često smo manje kritični u vezi voljene osobe, dok u kontekstu mržnje, osoba koja mrzi mora razvijati rasuđivanje da bi "izračunala" svoje poteze da ozlijedi, ošteti ili se na neki drugi način direktno osveti", kaže prof. Zeki.

Izvor: www.independent.co.uk