Jesu li ugroženiji samci ili parovi?

Tijekom pandemije koronavirusa često možemo čuti upozorenja o tome kako su zbog socijalne izolacije u ovoj situaciji posebno ugroženi samci, odnosno da krizu lakše proživljavaju oni koji je imaju s kim podijeliti. Na neki je način to i točno: stabilni partnerski odnosi u ovom razdoblju zaista mogu biti važan protektivan faktor jer upravo kroz njih možemo dobiti potrebnu emocionalnu, ali i praktičnu podršku.

U trenucima kad malo toga ima smisla, kad gubimo kontrolu nad svakodnevnicom, brinemo oko neizvjesne budućnosti i doživljavamo mnogo nelagodnih stanja, od iznimne pomoći može biti osjećaj da nismo sami i da se imamo na koga osloniti.

Razgovor, podijeljeni kućanski poslovi, fizički kontakt s voljenom osobom, zagrljaj, poljubac, zajedničko gledanje filma: sve su to sitnice koje nam mogu pomoći da se opustimo i utješimo. Utoliko, voljeti nekoga u ovom razdoblju može, zaista, biti ne samo lijepo nego i beskrajno korisno. Također, proživjeti i uspješno prevladati krizu s nekim koga volimo može nas s tom osobom dodatno povezati te našu vezu učiniti kvalitetnijom i boljom.

Kako preživjeti izolaciju s osobom koju ne volimo

Iako pozitivni učinci romantičnih veza vrijede u slučaju posvećenih i podržavajućih odnosa, oni disfunkcionalni u ovom razdoblju mogu postati dodatno povrjeđujući.

Naime, krizne situacije kod većine izazivaju dosta neugodnih doživljaja i iracionalnih ponašanja na koja možda nismo uvijek ponosni i koje ne želimo previše pokazivati drugima. Također, u trenucima kad se osjećamo nervozno, preplašeno, tjeskobno, ljuto ili tužno, lako gubimo strpljenje i za sebe i za druge.

Ako smo u vezi s nekim koga zapravo ne volimo, prema kome inače nemamo previše razumijevanja i nježnosti, u ovom će razdoblju taj nedostatak privrženosti i ljubavi još više doći do izražaja, što je naročito vidljivo kod onih najtežih, zlostavljačkih odnosa.

Naime, u kriznim vremenima obiteljsko nasilje eskalira jer pojačani stres, naročito u nedostatku "ispušnih ventila", kod zlostavljača potencira nasilne reakcije prema bliskim osobama koje su im trenutno stalno dostupne.

Kriza osnažuje ili prekida odnose

Utjecaj partnerskog odnosa tijekom kriznih situacija je složen: kvalitetne veze nas štite, a one nekvalitetne dodatno ugrožavaju. Kvalitetne veze kriza može dodatno osnažiti, a one nekvalitetne privesti kraju.

Osim kvalitete, na učinak i sudbinu romantičnih veza u ovom razdoblju utječe i trud koji partneri u njih ulažu. Trud je sada potreban jer nam, u trenucima kad se i sami mučimo, može biti teško pružiti podršku drugoj osobi, pogotovo ako ona reagira na način koji ne razumijemo ili nam se ne sviđa. Čak i ako to nije slučaj, može nam biti teško gledati voljenu osobu kako pati, naročito ako ne znamo kako joj pomoći.

Ne morate biti superheroj

Treba naglasiti i sljedeće: biti podrška nekome ne znači da morate biti superheroj, čarobno poraziti zločesti virus i napraviti da odjednom sve bude u redu. Stoga, nemojte pokušavati rješavati nerješive probleme, samo budite tu sa svojim partnerima i za svoje partnere.

Nemojte im nuditi isprazne fraze o tome kako se nemaju oko čega uzrujavati ili im nuditi nerealna obećanja da će sve biti sjajno. Umjesto toga, strpljivo ih poslušajte, a zatim i istinski čujte. Osjetite da im je teško i uvažite njihove osjećaje, pokažite im da vam je stalo i da ih prihvaćate takve kakvi jesu. Podsjetite ih na to kako ste se zajedno već puno puta izborili s teškim situacijama te im na taj način vratite djelić osjećaja sigurnosti, kao i vjeru u sebe i nadu u bolje sutra.