Poširano voće nije rezervirano za skupe restorane

Priprema hrane poširanjem na prvu može zazvučati komplicirano, a možda neki imaju dojam da je ono rezervirano samo za skupe restoranske jelovnike, no zaista nije tako jer je zapravo riječ o jednostavnoj metodi kuhanja namirnica u tekućini na laganoj vatri!

Za razliku od kuhanja u vodi koja lagano ključa, tj. krčkanja, specifičnost poširanja je to što vatra mora biti toliko lagana da tekućina uopće ne ključa, a pritom je temperatura ipak dovoljno visoka da se hrana može termički obraditi.

Najčešće se poširaju jaja, riba i voće. Od tekućina za kuhanje, osim vode, mogu se koristiti razni temeljci, vino, sirup, sok itd. - ovisno o namirnici koja se priprema.

Voće kao lagan i zdrav desert

Od svih namirnica koje se mogu pripremati na ovaj način najdraže mi je poširati voće koje se bez puno muke pretvara u ukusan, lagan i zdrav desert, a uz još neke dodatke pri posluživanju, čak i u bogatu deliciju koja će zadovoljiti i najveće sladokusce.

Smatram ovu metodu kuhanja voća vrlo praktičnom jer je možemo primjenjivati tijekom cijele godine, kadgod nam se u košari za voće nađu nedovoljno zreli, tvrdi i manje slatki plodovi koji, iako sirovi nisu baš ukusni za jelo, poširanjem omekšaju, upiju slatkost sladila iz tekućine u kojoj su se kuhali i na taj način postaju itekako poželjni za doručak, međuobrok ili desert. Isto vrijedi i za suho voće koje je otvrdnulo ili predugo stoji - poširanje će ga vratiti u život!

Evo pravila, ideja i trikova koji mogu pomoći da i vama poširanje postane još jedan način pripreme ukusnog voća.

Odabir voća

Nekoliko je važnih trikova pri odabiru i pripremi voća:

- od svježeg voća najbolje vrste za poširanje su trešnje, višnje i marelice kojih ima već u kasno proljeće, zatim breskve i nektarine u rano ljeto te šljive, jabuke, kruške i dunje tijekom kasnog ljeta i ujesen

- odaberite lagano nedozrele i tvrde plodove jer se oni kuhanjem neće raspasti, za razliku od mekog i zrelog voća koje je ionako bolje pojesti sirovo

- poširanje konzervira voće na nekoliko dana pa na ovaj način možete pripremiti sezonsko voće kojeg možda imate viška i ne želite da propadne

- jabuke i kruške obavezno ogulite prije kuhanja

- marelice, breskve i nektarine možete poširati cijele ili ih popola prerezati, a ne gule se prije, nego nakon kuhanja

- dunje obavezno ogulite i očistite prije poširanja koje traje znatno dulje nego je to slučaj s drugim spomenutim voćem jer su dunje tvrde

- od suhog voća poširati se mogu marelice, grožđice i suhe šljive.

Odabir tekućine, sladila i začina

Najčešće se kao tekućina za poširanje voća koristi sirup napravljen od šećera i vode, u omjeru 1:4, no taj se omjer mijenja jer ovisi o tome koliko je slatko voće koje poširamo i koji intenzitet slatkosti želimo postići. Osim bijelog šećera, možete se poigrati i drugim sladilima: medom, raznim vrstama nerafiniranog smeđeg šećera, kokosovim šećerom itd., imajući na umu da će oni utjecati na okus i/ili boju deserta.

Ako želite pojačati intenzitet okusa, dio vode možete zamijeniti slatkim suhim crnim ili bijelim vinom, u omjeru vode i vina 1:2. Ako koristite izrazito slatka vina, bit će potrebno smanjiti količinu dodanog sladila.

Začini koji se dodaju u tekućinu uvelike će utjecati na okus i dati posebnu aromu gotovom desertu. Puno je mogućnosti: limunov sok, korica limuna, komadić mahune vanilije, štapić cimeta, zvjezdasti anis, klinčić, zrna papra, ružmarin, timijan, menta, đumbir, korica naranče… Svaki će dodatak dati svoj doprinos, no u ovom slučaju „manje je više“, pa nemojte pretjerivati s količinom i vrstama koje koristite u jednom desertu.

Kako poširati

Dugo i sporo kuhanje ključ je i tajna uspješnog poširanja voća jer ova priprema produbljuje okus i naglašava slatkoću. Voće postaje meko i topi se u ustima, a ipak zadržava svoj oblik, ne raspada se.

Najbolja posuda za poširanje je kvalitetan lonac debela dna u koji će komotno stati voće i tekućina u kojoj se voće kuha. Prvo pripremite tekućinu, tj. pomiješajte sladilo i vodu (i vino, ako ga koristite) te pustite da sve zajedno provri, kako bi se sladilo u potpunosti rastopilo. Smanjite na najlaganiju vatru te dodajte odabrane začine, a zatim i pripremljeno voće. Bitno je da sve voće bude uronjeno u sirup tijekom kuhanja, pa u tu svrhu možete koristiti manji poklopac koji ulazi unutar lonca ili komad masnoga papira kojim ćete pritisnuti voće kako biste spriječili da se diže na površinu.

Poširajte voće dok potpuno ne omekša - vrijeme kuhanja ovisi o vrsti i tvrdoći voća, no pazite da ga ne prekuhate jer će se raspasti. Također, iznimno pazite na jačinu plamena koji tijekom poširanja mora biti smanjen na najmanju mjeru je će prejaka vatra i ključanje tekućine uzrokovati raspadanje voća.

Nakon kuhanja, voće ostavite da se ohladi u tekućini u kojoj se kuhalo. Poširano voće možete poslužiti odmah, no to je i idealan način da desert napravite unaprijed jer u hladnjaku može stajati uronjeno u tekućinu čak do tjedan dana.

Ideje za posluživanje

Poširano je voće sasvim ukusno i vizualno dovoljno primamljivo posluženo samo u svom sirupu, no ako za desert želite pravu malu gozbu, možete ga obogatiti kuglicama sladoleda, bobičastim voćem, prhkim keksima ili umakom na bazi čokolade i/ili orašastih plodova. Poširano voće u sirupu može se koristiti i kao preljev za biskvit ili tortu, a višak čak možete iskoristiti kao punjenje za voćnu pitu.

Moja su omiljene kombinacije poširane višnje s preljevom od tamne čokolade te poširane breskve kuhane s vanilijom i prelivene maslacem od lješnjaka. Koju god kombinaciju odaberete, vjerujem da ćete uživati. U slast!