Kontrola nad životom
Loši obiteljski odnosi mogu na neke njene članove toliko loše utjecati da im se naruši zdravlje ili čak dovesti do zlouporabe opojnih droga i ovisnosti. Ako ste se našli u takvoj situaciji, potražite pomoć već danas i vratite kontrolu nad svojim životom.
Bez obzira na razlog vašeg lošeg obiteljskog odnosa, uvijek možete nešto poduzeti, uključujući prekidanje veza s najlošijim članovima obitelji. Ipak, u većini slučajeva otvorenim razgovor s članovima obitelji o tome kako se osjećate i što trebate, može učiniti čuda.
Ali kako započeti razgovor?
Zapišite podsjetnik
Možda će vam pomoći ako svoje misli i osjećaje zapišete na papir, navodi portal artofhealtyliving. Na taj način i sami ćete bolje razumjeti što vas muči i što želite postići.
Kad to učinite, napišite kako mislite da možete promijeniti svoju situaciju. Zatim odaberite one koje možete provesti u djelo. Budite svjesni vlastitih potreba i strahova i nemojte se prisiljavati na stvari koje će vas dodatno uznemiriti.
Isplanirajte to
Sljedeći korak je izrada detaljnog plana. Treba uključiti sljedeće stvari.
Kada ćete razgovarati s obitelji? - Bolje je ne odgađati neprestano. Takav pristup samo će vas dodatno frustrirati.
O čemu ćete razgovarati? - Zapišite o čemu želite razgovarati. Da to ne bude zbunjujuće i stresno, možete zapisati ono što želite reći od riječi do riječi i kasnije naglas pročitati članovima svoje obitelji.
S kim želite razgovarati? - Ne morate razgovarati sa svakim članom svoje obitelji u jednom danu. Uvijek možete isplanirati nekoliko sastanaka tijekom duljeg vremenskog razdoblja kako biste bili manje napeti.
Kakva su vaša očekivanja? - Morate znati kakav odnos želite s članovima obitelji. Ako niste sigurni, vaši bi napori mogli bi na kraju biti neučinkoviti.
Tko će vam pomoći i podržati vas tijekom rasprave? - Ako se bojite samostalnog razgovora s članovima obitelji, uvijek možete povesti prijatelja ili osobu od povjerenja sa sobom. Osjećat ćete se samopouzdanije.
Kad ste spremni, prije sastanka još jednom pređite cijeli plan. Ako ćete se zbog toga osjećati bolje, u zabilježite svaki pojedini razgovor. To će vam pomoći da pratite što se događa i izbjegnete nepotrebne svađe i zbrku.
Imajte tim za podršku
Ako se ne osjećate dovoljno snažnim da razgovarate s članovima svoje obitelji o onome što vas muči, svakako napravite tim za podršku koji se sastoji od ljudi kojima možete vjerovati i kojima se možete obratiti ako ikad budete trebali razgovarati.
Vaš se tim može sastojati od mnogo ljudi. Evo nekoliko mogućnosti koje biste mogli uzeti u obzir.
Roditelji - Ako su odnosi između vas i vaših roditelja dobri, tada će vam pružiti potrebnu podršku. Povrh toga, oni možda znaju neke stvari o određenim članovima obitelji, koje vi ne znate. Pristup tim informacijama može biti vrlo koristan.
Braća i sestre - ako imate braću i sestre, vrlo je vjerojatno da vas podržavaju i prihvaćaju.
Prijatelji - Prijatelji koji podržavaju mogu biti od velike pomoći kada je u pitanju poboljšanje vašeg obiteljskog odnosa. Oni su ti na koje možete računati kad god vam zatreba pomoć i s kojima možete razgovarati bez straha da će vas osuđivati.
Terapeut - Razgovarajte s njime prije nego što se sastanete s članovima svoje obitelji. Možda biste željeli s terapeutom preispitati svoj plan i vidjeti on o tome ima za reći. Njegov se savjet može pokazati zaista vrijednim.
Što ako se previše bojite?
Ako niste spremni razgovarati s članovima svoje obitelji, razmislite o pronalaženju alternativnih načina da im date do znanja kako se osjećate. Postoji mnogo opcija koje možete birati, kao što su pisane poruka i e-pošta. U nekim je slučajevima ovo bolja opcija jer vam može pomoći da izbjegnete svađu.
Iako vam se poboljšanje obiteljskih odnosa može činiti nemogućim zadatkom, svakako biste trebali pokušati. To bi mogao biti važan korak na putu oporavka od emocionalnog i fizičkog zlostavljanja, kao i rješavanja problema s mentalnim zdravljem. Ako ne uspije, raskidanje veza s obitelji uvijek postoji kao opcija.