Životinje su osjetljivije na vrućinu
Dr. Yui Shapard, kaže da su psi i mačke zapravo osjetljiviji na toplinu od ljudi, uglavnom zbog toga što drugačije reguliraju svoju unutarnju temperaturu.
Za razliku od ljudi, kućni ljubimci nemaju znojne žlijezde, pa se na vrućini ne mogu rashladiti jednako učinkovito. "Većina pasmina prekrivena je krznom što dodatno pogoršava njihovu sposobnost hlađenja", kaže dr. Shapard. "Također su bliže tlu i osjetljiviji na povišenu temperaturu."
Svi ovi čimbenici mogu ih učiniti osjetljivijima na toplinski udar. "Zaboravljamo da nam životinje, za razliku od ljudi, ne mogu reći kada se ne osjećaju dobro. Kad to sami primijetimo, one su već u opasnosti i hitna im je intervencija ključna za spašavanje života."
Vaši se kućni ljubimci oslanjaju na vas, pa slijedite savjete dr. Shapard i naučite prepoznati znakove toplotnog udara - to može spasiti život vašeg ljubimca.
1. Dajte im puno vode, održavajte ih hidratiziranima
Kućnim ljubimcima treba više vode da bi tijekom ljeta ostali hidratizirani. Redovito punite njihove zdjele svježom hladnom vodom kako biste im održali nižu temperaturu tijela.
2. Ne vodite ih u dugu šetnju sredinom dana
Ako vaš pas treba prošetati, dr. Shapard preporučuje odlazak rano ujutro ili kasno navečer kad sunce zađe i temperature padnu. "Nemojte ni pomišljati na trčanja usred dana s njima", kaže ona. Čak i u večernje šetnje ponesite vodu.
3. Ostavite ih kod kuće s uključenim klima uređajem
Ako izbivate više sati, ostavite uključen klima uređaj. Vaš će pas ili mačka biti najsigurniji ako klima uređaj radi na zdravoj i ugodnoj temperaturi.
Dr. Shapard kaže da nikada ne biste trebali isključiti klima uređaj ako vas nema dulje vrijeme. Uložite u visoko efikasnu izmjeničnu jedinicu koja će vam omogućiti manji račun za električnu energiju.
4. Nemojte ih nikada ostavljati u autu - nikada
"Nikad ih ne ostavljajte u automobilu čak ni nekoliko minuta", kaže dr. Shapard. "Vidjela sam previše pasa koji su doživjeli srčani zastoj jer su ostali u autu na visokim ljetnim temperaturama."
Vaše obaveze nisu vrijedne života vašeg ljubimca. Radije ga ostavite kod kuće na sigurnom s klima uređajem, a vi obavite što morate.
5. Budite svjesni njihovih dragocjenih šapa
Ne biste valjda hodali bosi po vrućem betonu ili užarenom kolniku? Ne bi trebao ni vaš ljubimac. Kad je sunce posebno visoko, pazite na površine po kojima hodaju kako biste izbjegli opekline jastučića na šapicama. Iako je izbjegavanje opeklina važno, dr. Shapard naglašava da je održavanje njihove hidratacije najvažnija stvar: "Opekline se mogu liječiti, ali moždani udari mogu ubiti", kaže ona.
6. Ne šišajte ih drastično
"Krzno im služi i kao zaštite od topline, a izlaganje njihove kože može prouzročiti opekline od sunca", kaže dr. Shapard. "Baš kao i ljudima, i za njih je važno da im se ranjiva koža, koja je nakon šišanja izložena toplini, zaštiti kremom za sunčanje. Inače bi bila zaštićena krznom. Najbolje bi bilo skratiti dlaku, ali ne obrijati je u potpunosti."
7. Prepoznajte znakove toplotnog udara i odmah poduzmite mjere
Prema dr. Shapard, znakovi toplotnog udara mogu uključivatipretjerano slinjenje, pretjerano dahtanje, slabost i letargiju, povraćanje, proljev, nekoordiniranost, spoticanje, nagli kolaps i napadaje. Ako vaš ljubimac pokaže bilo što od navedenog, odnesite ga u zatvoreno i klimatizirano i dajte mu hladnu, a ne ledenu vodu. Ako su vrući na dodir, možete ih istuširati mlakom vodom.
"Naglašavam važnost temperature vode jer ne želimo uzrokovati vazokonstrikciju (sužavanje krvnih žila) kada životinja pati od toplotnog udara", kaže dr. Shapard. To bi moglo dovesti do nagle, opasne promjene krvnog tlaka.
Najbolje je nazvati veterinarsku kliniku čim primijetite bilo kakav problem. Ako imate pasminu "kratke njuške", poput mopsa ili perzijske mačke, čim prije posjetite veterinara.
"Njihov je respiratorni trakt već ugrožen", kaže dr. Shapard. "Budući da su manje učinkoviti u reguliranju temperature zbog kratkoće njuške, vrlo brzo im se mogu dogoditi respiratorni poremećaji.“
Izvor: wellandgood