Marko Aurelije stoički je filozof, a ujedno i rimski car zbog čega često nosi nadimak car-filozof. Ljubav prema filozofiji i etici iskazivao je od mladih dana, a naročiti je bio štovatelj grčke filozofske misli.

I danas nam njegove misli iz djela Samomu sebi mogu poslužiti kao uzor za ispravno življenje, a evo kako je Marko Aurelije promišljao o samome životu i našoj svrsi u njemu.

1. Ne gubi vrijeme koje ti je ostalo od života na razmišljanja o drugima, osim ako to nije povezano s nekim javnim i zajedničkim dobrom. Ostale dužnosti zasigurno zanemaruješ ako razmišljaš što netko drugi radi, govori, što želi, planira, i o tome sličnim stvarima, koje te udaljuju od njegovanja vlastite volje.

2. Ako se vratiš načelima i službi razuma, za deset dana doimat ćeš se bogom onima za koje si danas životinja i majmun.

3. Pokušaj živjeti životom dobra čovjeka koji je više nego zadovoljan onime što mu je dato iz cjeline i koji se zadovoljava vlastitim ispravnim djelovanjem i uljudnim odnosom prema drugima.

4. Kako je lako od sebe udaljiti i odbaciti svaku stranu i uznemirujuću predodžbu, i odmah postići mir duha.

5. Događaji, uzeti sami po sebi ni najmanje ne dotiču dušu, niti imaju pristupa duši; niti je mogu promijeniti, niti pokrenuti. Ona, naime, mijenja i pokreće samu sebe. Do kakvih se sudova sama uzdigla, takve istine iznosi o onome što joj se izvana dogodilo.

6. Ako me netko može uvjeriti i objasniti mi da ne mislim ispravno i postupam krivo, rado ću promijeniti što je pogrešno i biti mu zahvalan. Jer, tražim istinu, a ona nikada nikome nije nanijela štetu. Štetu nanosi sebi onaj tko istraje u pogreškama i neznanju.

7. Vršim svoju dužnost. Druge me stvari ne zanimaju; ili su bez duše ili nerazumne, ili zalutale, ne znajući put.

8. Prilagodi se stvarima koje ti je odredila sudbina. Ljude s kojima te povezala ljubi iz dubine srca.

9. Vježbaj pozorno slušati što govori drugi i što je moguće više budi u duši onoga koji govori.

10. Što nije korisno za košnicu nije ni za pčelu.