Odgovorite li potvrdno na većinu ovih pitanja, možda ste ‘zakvačeni’ na internet
- Razmišljate li o internetu i kad niste spojeni? Nedostaje li vam i jedva čekate doći online?
- Je li vam potrebno sve više vremena na internetu da biste se osjećali zadovoljno?
- Osjećate li se nemirno, razdražljivo, uzrujano ili potišteno kad se ne uspijevate spojiti na internet?
- Nedostaje li vam zbog interneta vremena i snage za druge važne aktivnosti?
- Jeste li ugrozilli posao, školski uspjeh ili odnose s važnim ljudima jer ste previše online?
- Jeste li pokušavali skresati količinu vremena provedenu na netu, ali bezuspješno?
- Skrivate li od bližnjih podatak koliko vremena provodite na internetu i tegobe koje vam to izaziva?
- Ostajete li online dulje nego što ste planirali?
Oslobodite se ovisnosti
Brojne znanstvene ustanove posvetile su se smišljanju strategija za oslobađanje od ovisnosti o internetskoj tehnologiji, koja je ključ prekomjerne upotrebe i računala i mobitela. Među njima je i Kalifornijsko sveučilište u San Franciscu, čije odabrane savjete ‘ovisnicima’ prenosimo:
Pitajte se što propuštate dok provodite toliko vremena na internetu. Popišite aktivnosti koje zanemarujete i smanjite vrijeme na internetu da biste se pozabavili nekima od njih.
Postavite si realne ciljeve vezane uz vrijeme provedeno na internetu i pridržavajte ih se. Pravite česte stanke, najmanje pet minuta svakog sata, a tada se bavite nečim drugim.
Potražite prijatelje i znance koji ne mare za internet. Oni vam mogu pomoći da se prisjetite da ima života i izvan interneta.
Ojačajte društvenu mrežu. Što imate više prijatelja ili znanaca u opipljivom svijetu, manje će vam trebati internet za društvenu interakciju. Odvojite vrijeme za uspostavljanje i produbljivanje odnosa. Obnovite odnose koje ste zapostavili. Pronađite skupine i organizacije s kojima dijelite interese i pridružite im se.
Ostanite povezani sa životom izvan interneta. I postupno jačajte tu povezanost. Posjećujte zabavne i sportske aktivnosti. Obilazite knjižare, muzeje i koncertne dvorane. Ta iskustva uživo mnogo su jača od onih doživljenih online.
Shvatite internet kao oruđe. Imajte na umu da je on sredstvo za postizanje cilja – pribavljanje informacija, komunikaciju i pružanje zabave. Svijest o tome uštedjet će vam dosta vremena. Širom svijeta zadnjih je desetak godina niknulo mnogo specijaliziranih klinika za odvikavanje od internetske i mobitelske ovisnosti, a i na samom internetu pojavile su se grupe za podršku ovisnicima.
Dajte priliku psihoterapiji. Ako se sami ne uspijevate otarasiti ovisnosti, neke psihoterapijske tehnike mogu vas povesti u pravom smjeru i ohrabriti vas da izdržite. Jedna od njih je kognitivno-bihevioralna terapija, koja će vas naučiti konkretnim koracima u smjeru odvikavanja. Također, psihoterapija će vam pomoći protiv napetosti, tjeskobe i potištenosti koje se javljaju prilikom smanjivanja vremena provedenog online, a koje su često i uzrok internetske ovisnosti.