Sva ova pitanja klijenti redovito postavljaju Marthi Beck, američkoj sociologinji koja se proslavila kolumnama u magazinu O! Oprah. U odnosima s tiranima i diktatorima svakako je dopušteno lagati, kaže ona, jer laž uništava odnose i stvara distancu među ljudima, no u bliskim se vezama treba opirati takvim iskušenjima. A kako život nije crno-bijela ploča, ona predlaže jednostavnu sliku koja će nam koristiti kao orijentir kad se nađemo u dilemi.

Zamislite sferu u čijem ste centru baš vi - a u orbitama oko vas ljudi s kojima ste u vezi, pri čemu su vam najbliži obitelj, partner i prijatelji, a sve dalje od vas poznanici, neznanci i na kraju spomenuti "psihološki diktatori". U najbližoj orbiti potreban vam je čist "zrak". Kako se krećete prema van, jasna istina postaje sve manje nužna, a sljedeća četiri pravila pomoći će vam da odlučite koje su istine vrijedne muka, a koje možete preskočiti.

Pravilo 1: Sebi uvijek govorite istinu

Najintimnija veza u životu je ona sa samim sobom. U toj vezi nepoštenje je kontraproduktivno, a može imati i katastrofalne posljedice. Želite li da vam život funkcionira, sebi govorite isključivo istinu. To znači da se ne smijete zanositi mislima čija je namjena da vas učine sretnim, dok pritom lažete. Kako otkriti vlastite zablude i poricanja? Pomoći će vam sljedeća pitanja: Što se bojim da bih mogla otkriti? Što prikrivam? Što već znam? Koje spoznaje izbjegavam? Istina koju ćete ovim pitanjima istjerati na čistac neće uvijek biti ugodna, ali i to je bolje nego da nastavite s lažima.

Pravilo 2: Govorite svojim voljenima istinu što više možete

U jednom istraživanju iz 2012. godine otkriveno je da ispitanici koji tjedno izreknu "do tri bijele laži" osjećaju znatno manju napetost i rjeđe su melankolični od onih koji češće lažu. Kod mnogih koji češće lažu ustanovljene su čak slabije fizičke tegobe poput glavobolje ili prehlade. Možda je to zato što nam laži, čak i one izrečene samo da bismo bili ugodnije društvo, oduzimaju priliku da nas iskreno vole i razumiju onakve kakvi smo zaista. Stoga, osjećate li napetost u nekom odnosu koji vam je važan, razjasnite sebi hoće li veća iskrenost možda donijeti i veću bliskost.

Ako ne, prihvatite (katkad sa žaljenjem) da će se distanca samo produbiti. Iskrenost prema sebi (pravilo broj 1) pomoći će vam da se brže oporavite i izgradite nove odnose s iskrenijim osobama.

Pravilo broj 3: Poznanicima govorite istinu u skladu s odnosom

Neki odnosi jednostavno nemaju kapacitet za veću bliskost, što će se početi događati budete li se otkrivali. Mjerite svoju iskrenost prema spremnosti da se s nekim zbližite, ali je i ograničavajte ako s druge strane ne uzvrate istom mjerom. Također, dozirajte iskrenost u skladu s vremenom poznanstva. To znači da nije potrebno prepričati svoju životnu priču svim kolegicama na novom poslu, ali će s onom s kojom najčešće pijete kavu vaš život sigurno biti - malo pomalo - otkriven do određene mjere.

Pravilo broj 4: Kad očajnički želite prekinuti neki odnos, lažite

Laž je idealna vrsta komunikacije samo u onim odnosima koji su već iskrivljeni i loši. Znači, ako bježite od tiranina, lažite. Ali ako želite slagati da biste "zaštitili" onog kome lažete, vratite se na pravilo broj 1. Koliko god se zaštitnički željeli postaviti, laž će samo zatrovati odnos.

Svatko od nas ima unutarnju sposobnost prepoznati trenutak u kojem počinje lako disati. Dopustite i vi sebi taj osjećaj i moći ćete nepogrešivo održavati centar svog svijeta u stanju jasne iskrenosti.