Na grupama koje vodim često čujem pitanja o vezama, i to posebice ona koja se tiču prvog dijela – upoznavanja i zaljubljivanja. Pitanja kao što su "Kako da pronađem osobu s kojom ću ostvariti kvalitetnu vezu?", "Kako da se zaljubim?" ili "Kako da održim vezu?" trebala bi postati dio priručnika koji bismo mogli dobiti u osnovnoj školi.

Do sada vjerojatno znate da gotovih rješenja nema, da kvizovi ne pomažu, a savjeti prijateljica koriste koliko i satovi fizike. No tematika vezana uz ova pitanja dublja je nego što se možda na prvi pogled čini.

Važnost spontanosti

Završili ste školu, odradili faks, zaposlili se. Smjerovi, ciljevi i ostvarenja nižu se na vašoj mentalnoj oglasnoj ploči. Red rada, red odmora uz pilates ili jogu, red druženja i izlazaka. Ali nema onog nekog.

Planiranje kao stil života protkano obećanjem naše šopingom zaražene svijesti nudi nam iluziju odabira. I baš kao što izabiremo hranu, odjeću ili sredstva za čišćenje, tako nam se čini da možemo odabirati i smjerove u životu. I dobro nam se čini! No kao što sve što na blagajni potrošimo trebamo i zaraditi i odraditi, tako trebamo zasukati rukave te isplanirati i ostvariti postavljene ciljeve.

No kako isplanirati taj početak veze – kako isplanirati da susretnemo nekoga? Ako niste u međuvremenu počeli gledati u kristalnu kuglu, to je gotovo nemoguće. No, s druge strane, ono na što možemo utjecati lako nam je dostupno – to smo upravo mi.
Stajalište kojim svaki dan zračimo projicira se ispred nas poput energetskog vala koji krči, odbija ili privlači, na taj način stvarajući sutrašnjicu.

Hvatamo li se u koštac s poslovnim problemima visokog duha, odmorni i fleksibilni, veća je vjerojatnost da ih uspješno riješimo. Krenemo li u taj dan umorni, pomalo nevoljko, nespremni za suradnju, imat ćemo osjećaj da nam sve teže pada i, doista, naša učinkovitost, kako mentalna, tako i duševna, bit će toga dana znatno snižena.

Svaki dan odašiljemo oko sebe signale o svojem stanju i potrebama, pa i o potrebi da volimo nekog. Što je veći niz neuspjeha ili razočaranja, to je i snažniji val rezigniranosti koji se oko nas širi. Prepoznamo li to kod sebe, naš je zadatak učiniti sve da to promijenimo ne bismo li spriječili da takav val počne stvarati sutrašnjicu. Jedno od rješenja je svakodnevna energetska higijena nekom od meditacija ili relaksacija, no jednako tako i redovito pospremanje na svim razinama – od sobe, radnog prostora, do "pospremanja" ljudi u čijim se prostorima krećemo. Riješimo li zaglavljene priče, i tako se oslobodimo stare prtljage, valovi koji će se širiti oko nas privući će nove ljude i situacije.

Želje i očekivanja

Drugi dio koji također možemo planirati jest odustati od želje u korist očekivanja. Tanka linija koja razgraničava želje od očekivanja mnogima je maglovita. Željeti svakako nije loše, no kad nešto dugo želimo, a ne uspijevamo ostvariti, rađa se frustracija, a nju ne želimo isijavati oko sebe želimo li pozitivan ishod potrage za novim.

Očekivanja su blaža forma želje. Krenemo li u nekom smjeru s očekivanjima, ipak održavamo pogled prema cilju, no fleksibilniji smo u pogledu ishoda. Želja nas fiksira i vuče u jednom smjeru, čime uvelike gubimo na dječjoj razigranosti s kojom smo krenuli.

Očistimo li ovim savjetima svoj životni prostor, postat ćemo laganiji i spontaniji. Energija koja nas nastanjuje učinit će da se ponovno radujemo malim pomacima, a te male radosti ispunit će nas i postati jedna velika radost. To je pozitivna energija kojom želite zračiti i privući pozitivne događaje – energija koja će i vaše bližnje potaknuti na promjenu.