Odabiri nam određuju sudbinu
Pošli ste na izlet i neko vrijeme pješačite poznatim terenom, no odlučili ste otići malo dalje nego prošli put pa ulazite dublje u šumu. Pješačite dok ne dođete do mjesta na kojemu se vaša staza račva na dvije. Obje staze nakon dvadesetak metara skreću iza stabala pa ne vidite kamo vode. Lijeva je staza utabana, a desna je zarasla u travu. Očito je da većina putnika skreće ulijevo. Mora biti da je desna staza teža ili vodi onamo kamo malo tko želi ići.

Zaključujete li da je sigurnije krenuti stopama većine? Ili ste pustolovni tip pa vas privlači neizvjesnost manje utabane staze? U životu, kao i u šumi, vaš odabir staze na svakom raskrižju može dovesti do sudbonosnih posljedica po vaš život, a možda i tuđe. Ovo vrijedi i onda ako vam se raskrižje čini neuglednim i beznačajnim. Naime, znanstvenici vjeruju da čak i nešto sasvim zanemarivo, kao što je zamah leptirovih krila, može uzrokovati tornado na drugom kraju svijeta.

Zamah leptirovih krila
Za ovu je metaforu zaslužan meteorolog Edward Norton Lorenz, koji je proučavao atmosferske promjene u potrazi za formulom za nepogrešivo predviđanje vremenskih prilika. Lorenz je razradio formulu zasnovanu na dvanaest vrijednosti, među ostalim, i onih kao što su brzina vjetra, vlaga i temperatura zraka. Tom je formulom doista uspijevao dobiti vrlo precizne vremenske prognoze. No iznenadio se uočivši da i minimalna odstupanja u unesenim podacima dovode do golemih razlika u rezultatima.
Dva proračuna koja su se razlikovala u jednoj stotinki Celzijeva stupnja temperature zraka iznjedrila su zamalo suprotne prognoze. Nakon nekoliko pokusa Lorenz je shvatio u čemu je stvar: ako ima precizne podatke, meteorolog će tom formulom točno prognozirati vrijeme, ali ako su početni uvjeti bili samo malo drugačiji od pretpostavljenih, vjerojatno će potpuno promašiti. „Za pogrešku je dovoljno ako meteorolog propusti uzeti u obzir nešto neprimjetno, kao što je zamah leptirovih krila. Taj naizgled zanemariv pokret može potpuno izmijeniti razvoj vremenskih prilika“, slikovito je objasnio.

Nadahnut Lorenzovom opaskom, novinar i esejist James Gleick skovao je rečenicu koja sažima bit leptirova efekta na buduće događaje. „Ako zamah leptirovih krila uznemiri zrak u Pekingu, mogao bi izazvati oluju u New Yorku.“ Gleickovu su rečenicu usvojili zagovornici teorije kaosa, koja tvrdi da i vrlo male razlike u početnim uvjetima mogu dovesti do bitno različitih ishoda. Metafora s leptirom i olujom ušla je i u popularnu kulturu pa se spominje u filmskim hitovima Jurski park i Leptirov efekt.

Jedva primjetan korak dovodi do golemih pomaka
Pretpostavka da prividno nevažan događaj može pokrenuti lančanu reakciju i izazvati neslućene promjene izvor je čuđenja i divljenja. Preslikamo li leptirov efekt na naš život, male varijacije u početnim uvjetima nisu ništa drugo nego naši svakodnevni postupci. „Programer je bio zadovoljan na poslu sve dok njegov direktor nije preselio u inozemno predstavništvo. Zamijenio ga je drski direktor, koji je programera podcjenjivao i opterećivao poslom. Nakon višemjesečnog trpljenja nepravde, programer je dao otkaz“, primjer leptirova efekta daje psiholog Farouk Radwan u svojem online magazinu 2KnowMySelf.com.

„Ostavši bez posla, osnovao je malu tvrtku u istoj grani industrije i nagovorio dvojicu kolega da mu se pridruže. Nakon godina napornog rada, nadmašili su svojeg starog poslodavca i pretekli ga u prodaji. Njihov je bivši šef dobio otkaz, a staru je kompaniju kupila druga i promijenila njen proizvodni program.“

Jeste li u ovom primjeru uočili nešto nalik zamahu leptirovih krila u životu pojedinca? Zlostavljanje jednog radnika izazvalo je krupne promjene i restrukturiranje u cijeloj grani industrije! To je bit leptirova efekta: jedva primjetan korak može dovesti do sveobuhvatnih promjena koje zahvaćaju mnoge ljude.

Da sam...
Životni su putovi kao staze kojima se kotrljaju lopte puštene s vrha brijega ili krova. Iako su lopte istovjetne i gurnute s istog mjesta, svaka će se kretati različitom stazom. I najmanje odstupanje u pokretu ruke odaslat će loptu u drugom smjeru, a potom će svaka mala neravnina dodatno izmijeniti njenu putanju. Odluka koja se čini malom i sasvim nevažnom može imati veći utjecaj nego što u početku izgleda. Obično toga postanemo svjesni naknadno, kada se dogodi nešto nepovoljno. Tada razmišljamo o svakoj sitnici koju smo mogli drugačije učiniti da bi ishod bio povoljniji.

Da smo izašli iz kuće samo minutu ranije, stigli bismo na autobus i pravovremeno došli na sastanak.
Da smo na mobitelu uključili obavijesti o važnim datumima, ne bismo propustili čestitati rođendan nekom utjecajnom.
Da smo prihvatili poziv na zabavu, upoznali bismo nekoga s odličnim vezama u banci u kojoj planiramo tražiti kredit.
Da smo presjekli špil karata prije miješanja, naš protivnik ne bi dobio četiri asa i možda bismo pobijedili.

Leptirov efekt u praksi
Želite iz temelja izmijeniti svoj život, ali ste obeshrabreni jer ste svjesni da je za to potrebno mnogo napora i vremena? Pokušaji brzog izvođenja korjenitih promjena, kao što su stručna prekvalifikacija, raskidanje s dugogodišnjom navikom ili odvikavanje od ovisnosti, često trpe neuspjeh. Ako nakon nekoliko dana ne dovršimo željenu preobrazbu, motivacija nam opada i vraćamo se na početni položaj.

Ali, razdijelimo li krupan zadatak na više malih i postavimo li međuciljeve, radovat će nas svaka mala promjena pa ćemo nastaviti put prema glavnom cilju. Imajte na umu moć leptirova efekta: svaka sitnica, svaki mali događaj može snažno utjecati na vaš život, a mnogima od tih sitnica možete upravljati.

Ne možete kontrolirati proizvođače hrane, ali možete provjeriti sastojke i kupovati namirnice samo od najpouzdanijeg.
Ne možete utjecati na vremenske prilike, ali možete ponijeti kišobran i kabanicu.
Ne možete odlučiti hoćete li nekoga voljeti ili ne, ali možete odlučiti hoćete li mu pristupiti ili odustati od udvaranja.
Ima mnogo stvari koje možete izbjeći, ograničiti ili učiniti manje vjerojatnim. Također, toliko je toga što možete prigrliti ili činiti češće i intenzivnije nego prije.