Kad su žene same, s njima nešto nije u redu
Kada ste zadnji put proveli vrijeme sami sa sobom? Ne pričamo o vješanju rublja, odgovaranju na poruke ili kupnji namirnica? Sve je to odgovaranje na potrebe drugih. Vrijeme solo je ono koje puni naš duh i događa se onda kada uslišavamo isključivo svoje potrebe, makar gledali oblake kako putuju po nebu.
Nažalost, mnogo žena si rijetko ugađa takvim trenucima solo lutanja, bilo fizički ili mentalno. I to ne samo jer ne stignu, nego i zato što ih ideja o provođenju vremena sa samima sobom čini pomalo nervoznima.
Američki sociolog i autor knjige „Going Solo“, Eric Klinenberg kaže da još postoji stigma o tome da žene provode vrijeme same. „Mnogi ljudi, a pogotovo žene zadržale su onaj srednjoškolski stav - ako su same u restoranu ili kinu, time signaliziraju da nisu poželjne, uspješne ili zanimljive.“ Žene, dodaje Klinenberg, često i privatno izbjegavaju biti same.
Brkaju samoću s usamljenošću, ili namjerno zaziru od samoće jer ona neminovno donosi trenutke samopromatranja. Drugi pak osjećaju krivnju kada udovoljavaju svojim “sebičnim“ prohtjevima. Ili ako stalno ne obavljaju nešto produktivno osjećaju se lijeno.
Nužno za zdravlje, fizičko i psihičko
Međutim, samotno vrijeme nužno je za naše zdravlje, napominju stručnjaci i tada ne govore samo o duševnom zdravlju. Da navedemo samo neke benefite, solo trenuci poboljšavaju imunosni sustav, kreativnost, kvalitetu sna, pamćenje i razmišljanje. Istraživanja su pokazala da kada opušteno i svjesno dišemo, prefrontalni korteks dobiva predah, a upravo je taj dio mozga odgovoran za nagle i impulzivne odluke.
Zato, što se češće „otkvačite“ od svijeta i svjesno prebivate u trenutku sa sobom donosit ćete bolje odluke, što je, u konačnici dobro i za vas i za vašu obitelj.
Vrijeme osamljenosti poboljšava i pamćenje, pokazala je engleska studija s edinburškog sveučilišta. Ispitanici su trebali zapamtiti informacije o dvije priče koje su netom čuli; nakon što su čuli prvu, sjedili su u zamračenoj prostoriji zatvorenih očiju, a nakon druge odmah su prebačeni na novi zadatak. Ne samo da su zapamtili više detalja iz prve priče, već su ih zadržali u pamćenju nekoliko tjedana.
Sjetite se samo sebe, kada iza sebe imate tjedan koji je protekao u kaosu, žonglirajući između poslovnih, obiteljskih i socijalnih obaveza, koliko toga vam ostaje u sjećanju?
Svjetski lider koji promiče filozofiju sporijeg načina života, Carl Honoré je i sam primijetio da kada je prestao s multitaskingom i usporio svoj način života da su mu mnogi trenuci ostali puno bolje u pamćenju. „Kada se stvari odvijaju jako brzo, malo toga zapamtite. Sada uživam u svakom trenutku i pamtim ih puno bolje jer ne radim 5-6 „trenutaka“ istodobno“, kazao je.
Još jedan benefit od povremenih druženja sa sobom je poboljšanje kreativnosti. Kreativnost nije samo izrađivanje ili stvaranje nečega, ona se odnosi i na svjež i drugačiji pogled na svijet. Američki liječnik i utemeljitelj medicinskog instituta Mind Body, Herbert Benson tvrdi da samotnjačke aktivnosti, poput meditacije, trčanja pa čak i tuširanja u nama pobuđuju kreativno razmišljanje. „Kada je naš um čist, čini se da se u njega ideje i uvidi odnekud samo ulijevaju.“
To nije gubljenje vremena, to je ulaganje u njega
Ako vam se čini da je vaš raspored prekrcan i da u njega ne možete „stisnuti“ nikakav solo bijeg, razmislite malo bolje. Ako usporite, uzmete trenutak samo za sebe, čak i onda kada mislite da ne stižete disati i ne znate kako vam sve to uspijeva, bit ćete produktivnije.
Naime, kada se radi više stvari istodobno, istraživanje je pokazalo da se neki posao obavlja dvaput duže i da se pritom dvaput više griješi. Postoje trenuci kada imamo puno obaveza koje moramo brzo riješiti, ali upravo zato moramo stvoriti i trenutke kada možemo odlutati, prošetati se, pojesti ručak u parku, prošetati sa psom, sjediti u tišini...
„To nije gubljenje vremena, to je investicija“, kaže Carl Honoré. Objašnjava da je u nižim brzinama mozak sposobniji u postizanju koncentracije i kreativnog razmišljanja. „'Sporo' razmišljanje je bez pritiska, ono je intuitivno i kreativno i donosi izuzetne rezultate. To je čudan paradoks, ali usporavanjem zapravo postajemo produktivniji i brži.“
Izbacite sve obaveze koje vam za šest mjeseci više neće biti važne u životu
Kako biste „ukrali“ koji trenutak za sebe, pogledajte svoj dupkom ispunjen rokovnik i odbacite sve što nije esencijalno. Za početak, smanjite gledanje TV-a ili surfanje internetom, ne zadržavajte se na poslu duže od 8 sati, povremeno recite 'ne' društvenim pozivima...
Povedite se savjetom Honoréa pa izbacite sve one obaveze koje vam za šest mjeseci neće biti važne u životu. Time ćete stvorite nišu vremena samo za sebe. Za esencijalne trenutke samoće i mira, za vrijeme odmora i punjenja baterije. Vrijeme kada možete kontemplirati o sebi, svijetu, religiji, sanjariti o budućnosti, preispitati svoje odluke... A to se ne može dogoditi ako stalno razmišljate što sljedeće morate uraditi.