Čarobna saga o moći prijateljstva
Uvijek mi je najteže odgovoriti na pitanje koje su mi najdraže knjige, ali preporučila bih „Genijalnu prijateljicu“ genijalne Elene Ferrante.
Naslućuje se prava psihološka studija ženskih prijateljskih odnosa. Zato toliko obuzima i privlači. Poput Knausgaarda koji je to učinio u muškom rodu, Ferrante slično ogoljuje svoj život i odrastanje u ženskom rodu, ali pritom analizira i svijet koji je okružuje. Moć prijateljstva je opisana na vrlo karizmatičan način. U tome je čarolija ove sage. Svakog dira u srce. I mene je.
Zatim tu je roman „Stoner“ Johna Williamsa. „Stoner“ nije ljubavna priča, ali je roman o ljubavi! O ljubavi prema poeziji, ljubavi prema književnosti, ali i prema romantičnoj ljubavi. To je roman o tome što znači biti čovjek. Ovo je jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala u životu.
Nevjerojatna životna priča
I na kraju tu je priča o Sjevernokorejki Hyeonseo Lee – „Djevojka sa sedam imena“, moja prva urednička knjiga iz Biblioteke Čitaj knjigu koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Nakon toga povratak domu, majci i bratu više nije bio moguć. Njen bijeg je trajao 12 godina i u tom vremenu je sedam puta morala službeno promijeniti svoje ime i prezime. Na kraju više nije znala tko je i gdje pripada. Godine 2015. ova knjiga postala je bestseler New York Timesa i odabrana je među TOP 5 u kategoriji Autobiografija i memoari Goodreadsa. Nemojte propustiti ovu istinitu, snažnu i odvažnu priču.
To su knjige koje su obilježile moju proteklu, 2016. godinu i na mene ostavile poseban dojam, neizbrisiv trag.
Naš užitak treba biti blagoslov drugima
Svi mi u konačnici želimo iste stvari u životu – spokoj uma, obitelj, drage prijatelje, zdravlje i u određenoj mjeri materijalnu lagodnost. To bih stoga poželjela svim čitateljima Sense za sljedeću godinu. I osim toga, mislim da je jako važno da svoju strast dijelimo s drugima. U uspjehu nije uputno sam uživati. Naš užitak treba biti i blagoslov drugima.
Kao nematerijalni dar ispod bora želim da svaki Hrvat i Hrvatica pročitaju barem jednu knjigu mjesečno, a to znači 12 knjiga godišnje. Kada sve to pomnožimo, bilo bi to 36.000.000 knjiga. Cool zar ne? Bili bismo zemlja s najviše pročitanih knjiga na svijetu.