KAKO SE NOSITI S KRIZNIM SITUACIJAMA: 7 savjeta poznate psihoterapeutkinje Esther Perel

Živimo u turbulentnom vremenu i teško je izbjeći susret s informacijama koje nas pogađaju, ali možemo se na njih pripremiti i naučiti reagirati

Pexels

Svjesnom prisutnošću u trenutku stvarnosti postajemo otvoreni i u doticaju s događanjima koja se odvijaju usporedno sa nama. Nemoguće je izbjeći teme koje mogu biti suviše teške, traumatične, gotovo nepodnošljive, pogotovo u osoba koje imaju izražene sposobnosti suosjećanja i potrebu za djelovanjem. I ne bismo ih ni trebali izbjegavati. Obitavamo u svijetu koji je, uz sve ljepote koje nudi, ponekad nemoguće razumjeti, čiji su postupci kompleksni i nije ih jednostavno racionalizirati, a od nas zahtijevaju reakciju.

Vijesti kontinuirano donose priče užasnih događanja iz svijeta; okruženi smo strahovima i razaranjima i pokušavamo pronaći u sebi mehanizam smirenog reagiranja. Negativne, strahovito tužne situacije u nama bude osjećaj beznačajnosti i nerijetko ispoljavaju prisjećanja na osobne proživljene traume. Kako se onda pravilno nositi s takvim informacijama i djelovati bez samouništavanja?

Belgijsko – američka psihoterapeutkinja Esther Perel, stručnjakinja za međuljudske odnose rezimirala je ophođenje prema onome što u nama budi nestabilnost i neugodu, na sedam načina za suočavanje.

DOPUSTITE SI BITI ŠOKIRANI

Izložite se informaciji i odvojite nakon usvajanja trenutak za promišljanje. Osjetite što neka vijest budi u vama, a zatim pustite dojmovima da se slegnu. Perel objašnjava kako je prva reakcija šok, a koji potiče emocionalnu ravnodušnost. Slijede strah, a zatim i duboka tuga. Treba dakle, dopustiti šoku vrijeme da iščezne, a tek onda reagirati.

NE TEŽITE ULASKU U KONTRANAPAD

Mišljenja o konfrontacijama kroz povijest su individualna, a nerijetko bazirana na iskustvima i izrazito emocionalna. Važno je pronaći ravnotežu u reagiranju tijekom razgovora s osobama koje ne dijele naše stavove jer su velike šanse kako ih ne mogu niti razumjeti. Nemaju svi jednaku emocionalnu inteligenciju niti potrebno znanje za sagledavanje šireg konteksta. Ulaskom u konfrontaciju i stanje kontranapada samo se produbljuje jaz unutar odnosa koji može imati druge vrijedne kvalitete. Već osjećamo utjecaje bolnih frakcija, nepotrebno je širiti ih. Radije, dopustite osobi argumente te onda, sasvim racionalno izložite svoje.

DOŽIVITE TRAUMU KOLEKTIVNO

Trenutci globalnih kriza nisu individualni. Pogađaju sve u vašoj okolini, a globalna pozornica svijeta sve je više povezana. Perel stoga, ističe važnost savezništva; svjesnosti o činjenici kako trebamo i jesmo ovdje svi jedni za druge. Spremni slušati, razumjeti, vidjeti i napokon, suosjećati. Spremni osloniti se na kolektiv kojemu pripadamo, ali i biti onaj kolektiv koji prihvaća i daje potporu.

SLUŠAJTE DRUGE

Baš kao i izbjegavanje ulaska u kontranapad ključno je biti spreman saslušati. Kroz otkrivanje percepcija drugih upijamo nove informacije i potencijalno učimo, ali ne trebamo osuđivati unaprijed. Možemo ući u političke diskusije. Znamo što je priča. Mi smo gomila informiranih ljudi, ali ovo nije trenutak za igru "čija je informacija bolja" ističe Perel. Pokušajte slušati, zaista saslušati i promisliti o mišljenjima drugih.

BUDITE PROAKTIVNI

Aktivizam je od iznimne pomoći jer pomaže prebroditi osjećaj bespomoćnosti. Volontirajte, izdvojite ono čime na ikoji način možete pomoći drugima u kriznoj situaciji. Upozoravajte i informirajte prijatelje i kolege, produbite njihovu svjesnost. Prvenstveno se pak dobro informirajte i obratite pozornost i na sadržaj koji možda i ne pripada vašim stavovima i svjetonazoru. Treba sačuvati otvorenost uma i oprezno pristupiti svemu, sakupljajući što više informacija kako biste uistinu mogli istaknuti svoj stav. Ništa nije jednodimenzionalno.

BUDITE OPREZNI S DRUŠTVENIM MEDIJIMA

Poznato je kako društvenim mrežama često kolaju neprovjerene informacije, stoga dobro obratite pozornost na ono što iz njih izvire. Poruke se ponekad pogrešno tumače, imaju krivi ton. Umjesto komunikacije putem mreža, pokušajte ući u stvaran razgovor s ljudima, uživo. Mreže često imaju efekt jeke, jer samo ponavljaju jednu identičnu misao različitih većina. Odmaknite se od toga kako biste formirali svoju.

IZBJEGAVAJTE PREPLAVLJENOST INFORMACIJA

Prema Perel tanka je granica između potrebe za informiranjem i osjećajem preplavljenosti. Ako ste neku informaciju koja uz sebe ima vizual koji vas uznemiruje vidjeli, usvojite ju, no nemojte se vraćati tom sadržaju iznova i iznova.

Izvor: Sensa.mondo.rs