TOKSIČNOST UNUTARNJEG KRITIČARA: Kako ga utihnuti i prestati poticati neprijatelja kojeg sami stvaramo

Njegova je prisutnost opterećujuća. Umanjuje samopouzdanje, budi sumnje i strahove te zaustavlja progres.

Yuliia Tretynychenko / Pexels

Unutarnji kritičar je nužan, ali postoje trenutci u kojima ne progovara kroz intuiciju, poriv te ne dolazi iz potrebe za uzemljenjem. Tada njegova prisutnost postaje negativna i počinje izazivati osjećaje i razmišljanja koja bude nemir. Postaje alatom za širenje sumnje te propitkivanje učinjenog, na način kojim je nemoguće ostvariti napredak. Pretvara se u stalnu, vibrirajuću, pozadinsku buku. Glas koji komunicira nedoraslost, neuspjeh. Onaj koji koči.

Ignoriranje

Tada ga treba naučiti primiriti, utišati. Prvenstveno osvijestiti. Budite aktivni u komunikacijama, ali istovremeno ih promatrajte u odnosu prema sebi. Obratite pažnju na ono što vas okružuje. Primijetite te izdvojite ono što je uistinu bitno i reagirajte instinktivno. Ne treba žaliti ako neka radnja nije dobro izvršena ili ako niste izrazili točno ono što ste željeli. Kontinuiranim djelovanjem postići će se i uspjeh no, za njega treba vremena.

Imenovanje

Nakon što osvijestiti njegov šapat, a prije no što pokleknete osluškivanju istog, pri umirenju pomaže imenovanje unutarnjeg kritičara. Zamišljanjem imena, mnogima postaje jednostavnije vizualizirati tak imaginarni lik, koji uvijek ima sve odgovore, uglavnom u nepovoljnom trenutku i rijetko je voljan biti konstruktivan. U čemu je bolji od vas? Uspješniji? On je ipak samo jedno verzija vas. Koja vam umanjuje vjeru u sebe.

Prekid i definiranje odnosa

Unutarnji kritičar obično se počinje javljati nakon kriznih situacija, društvenog utjecaja, tijekom procijene vlastitih vrijednosti i vještina. Posebno intenzivno može djelovati kod osoba koje su sklone internalizirati negativne povratne informacije te ih primjenjivati na sebe. Ponekad ima i zaštitničku funkciju jer nudi uvid u izgovore kako bi se spriječilo suočavanje sa stvarnim i aktualnim problemima. Ali, dok je ponekad zdravo sagledati vlastite propuste, unutarnjeg kritičara u jednom trenutku treba prekinuti te definirati kada vam je uistinu potreban i služi kao oslonac koji vam ukazuje na potencijale koji iz kritike izviru. Uloga unutarnjeg kritičara nije ista kao i uloga savjesti i intuicije, već motivatora.

Vrednovanje

Nadglasati te isključiti ga možete i djelovanjem koje je suprotno od onoga na što ukazuje. Dopustite si njegovati sebe. Sagledajte određene vrijednosti i kvalitete koje posjedujete, a koje vam mogu pomoći pri sukobima ili tijekom perioda sumnji. One su vaš saveznik koji vam nudi prostor za nadogradnju. Prisjetite se svega na čemu ste zahvalni. Ne samo iz daleko prošlosti već tijekom dana, sada. Fokusirajte se na ono što je prisutno, trenutno stvarno.

Razvijanje

Umjesto unutarnjeg kritičara hranite ono što se tek treba razviti i pridonijeti vašem napretku. Koje su to vještine koje želi obogatiti? Možda vam trenutno nedostaju, ali u njih treba ulagati. Isprobajte nešto novo i usmjerite svoju pažnju prema tome. Sjetite se koliko ste odvažni jer, suprotstavljate se zoni komfora i konceptu jednodimenzionalnog zadovoljstva. Tada, umjesto unutarnjeg kritičara hranite i pozitivne misli koje preuzimaju vašu perspektivu.

Priznajte si činjenicu – posjedujete mane, baš kao i svatko koga ćete ikada susresti. Suočite se s njima, prihvatite ih. One su ovdje kako bi vam signalizirale ne ono što ne možete, već usmjerile pažnju na sve što biste tek trebali moći.