Skandinavska umjerenost

Moguće je pojednostavniti ritual njege i minimizirati broj kozmetičkih proizvoda, a da pritom naša vanjština ne pati. Trend minimalizma i povratka kozmetičkim osnovama razvio se iz skandinavske filozofije „manje je više“ ili kako bi Šveđani rekli lagom, što u prijevodu znači: ni previše, ni premalo. Lagom svoje pristalice potiče na postizanje ravnoteže u životu te stavlja naglasak na umjerenost. Označava život ispunjen esencijalnim stvarima. Mi bismo rekli da je to pronalaženje zlatne sredine.

Skandinavska umjerenost čista je suprotnost gomilanju suvišnih proizvoda, bilo na policama kupaonice, bilo na koži. A kako lagom predstavlja opreku bilo kakvom nepotrebnom višku, i proizvodi koji sadrže nepotrebne kemijske dodatke, poput umjetnih mirisa i boja, parabena i sulfata, smatraju se nepotrebnima.

Povratak izvornome

Na tragu tog duboko ukorijenjenog vjerovanja nordijskih naroda razvija se minimalistički koncept njege back to basics ili povratak izvornome. On uključuje općenite, blagotvorne savjete koji vrijede za sve tipove kože jer svi trebamo zdrav režim njege i osnovne kozmetičke proizvode. Te esencijalne kozmetičke pouke mogu nam poboljšati izgled, dopuniti ili pojednostavniti naš ritual njege.

To su, zapravo, tradicionalni i zdravorazumski rituali koji mogu pogodovati našem izgledu i poboljšati nam ten. Katkada su to najočitiji savjeti, oni koji se podrazumijevaju, upravo oni koje često zaboravimo. Zapamtite, uvijek je najljepša ona koža koja je zdrava i tu nema previše filozofije, baš kao i kad je riječ o osnovnim koracima njege kože.

KORAK 1: ČIŠĆENJE

Čišćenje lica osnovni je korak u njezi kože. Njime ne uklanjamo samo šminku, već i znoj, prljavštinu i mikrobe koje smo usput pokupili, toksine koji su se nagomilali tijekom noći i odumrle stanice koje mogu začepiti pore. Kožu bi, kako savjetuje dermatologinja Maja Ceković, trebalo čistiti dva puta dnevno. Od toga je, temeljito čišćenje potrebno samo prije spavanja, dok bi ono jutarnje trebalo biti znatno nježnije, da bismo zaštitili hidrolipidni sloj i mikrobiom kože.

Dr. Ceković pojašnjava da je proizvod za čišćenje najbolje odabrati prema tipu kože: „Za normalnu kožu pogodni su blagi, hidratantni čistači koji neće promijeniti pH kože, a za suhu kožu najbolje su emulzije koje sadrže tvari što čuvaju vlažnost, s biljnim ekstraktima koji je umiruju. Za masnu su kožu, pak, idealni gelovi i losioni na bazi biljnih ekstrakata koji će ukloniti nečistoće, regulirati proizvodnju sebuma te uravnotežiti pH kože.“

Bez obzira na to koji je tip vaša koža, izbjegavajte one proizvode za čišćenje koji sadrže alkohol i sulfate jer isušuju kožu, umjetne mirise zato što je mogu iritirati i antibakterijske sapune jer prečestom uporabom mogu narušiti mikrobiom kože.

Umivanje
Voda je krucijalni element čišćenja. Ali i tako bazičan ritual poput umivanja vodom ima svoje postulate, ističe dermatologinja Ceković. Savjetuje da se, prilikom umivanja ili tuširanja izbjegava prevruća ili prehladna voda jer obje mogu uzrokovati pucanje kapilara. Umivanje, predlaže dermatologinja, započnite toplom vodom koja omekšava kožu i proširuje pore pa se koža priprema za proces čišćenja.

Prema potrebi, nanesite proizvod za čišćenje, nježno ga umasirajte u kožu, kružnim pokretima prema gore. Umivanje završite pljuskajući lice hladnijom vodom jer ona sužava pore i sprečava izlučivanje viška sebuma. Ako koristite čistač, temeljito ga isperite jer ostaci proizvoda mogu uzrokovati nastanak iritacija, akni i drugih nepravilnosti. Na kraju, ne trljajući lice, već nježno tapkajući, obrišite ostatke vode čistim ručnikom jer onaj već korišteni na kožu može prenijeti mnoštvo bakterija koje mogu uzrokovati brojne nesavršenosti.

KORAK 2: TONIZIRANJE

Mnoge žene preskaču korištenje tonika zamjenjujući ga nemasnim micelarnim otopinama, maramicama ili pjenama za čišćenje koje u jednom potezu uklanjaju šminku s lica, očiju i usana. Međutim, te transparentne tekućine ne sadrže djelatne tvari koje imaju tonici, nego služe jedino za uklanjanje nečistoća i šminke. Tonik je, pak, zadnja karika u ritualu čišćenja, odnosno pripreme kože za daljnju njegu. U najmanju ruku, tonik pomaže ukloniti ostatke čistača (koji mogu izazvati alergijsku reakciju) ili kamenca nakon umivanja.

Ovisno o vrsti i namjeni, tonik također pomaže očuvati prirodni pH kože (koji se može poremetiti tijekom čišćenja), ojačava kožu, potiče elastičnost, sužava pore, hidratizira, pomlađuje... Odaberite ga prema tipu kože ili problemu koji imate. Najnježniji su prirodni tonici, na bazi biljnih ekstrakata, savjetuje dermatologinja Ceković. Za njegu suhe, zrele i tanke kože predlaže hidratizirajući tonik ili hidrolat na bazi ruže. Isti možete odabrati i ako imate normalnu kožu, a alternativa njemu je tonik s ekstraktom lavande koji djeluje regenerativno i umirujuće.

Najosjetljivijoj koži pomoći će tonik s ekstraktom kamilice koja smiruje upalu i crvenilo, a za masnu i aknama sklonu kožu potražite onaj s ekstraktom stolisnika koji ima blago baktericidno, protuupalno i adstringentno djelovanje. S druge strane, tonici s ekstraktom zelenoga čaja, koji je bogat antioksidansima, odlični su za zrelu kožu – zatežu je i regeneriraju, poboljšavaju njenu teksturu i ublažavaju bore.

KORAK 3: DNEVNA NJEGA

Bez obzira na tip kože, hidratacija je temeljno pravilo ljepote. Vlaženje kože ujutro održava kožu blistavom i njegovanom tijekom cijelog dana. Adekvatna hidratantna krema trebala bi stvoriti barijeru koja neće dopustiti vlazi da ishlapi s površine kože. Svaki dan, naime, iz kože ishlape decilitri vode. Što je zrak suši, više se vlage gubi i koža se više isušuje.

Taj proces, naravno, uzrokuje ubrzano starenje kože. „Zato bi“, savjetuje dermatologinja Ceković, „dobra hidratantna krema trebala sadržavati ovlaživače - hidratantne molekule kao što je hijaluronska kiselina, ceramidi ili esencijalne masne kiseline. Vrlo je važno i da dnevna krema sadrži SPF faktor koji će kožu štititi od UV zraka, odnosno od prijevremenog starenja - pojave bora, hiperpigmentacija, proširenih kapilara, ali i od malignih oboljenja. Budući da zaštitni faktor ne štiti 100 posto, dobro je da krema sadrži i antioksidanse (npr. vitamin C i E ili feruličnu kiselinu) koji će neutralizirati štetno djelovanje UV zraka koje prodru u kožu.“

Poznato je da se hidratantna krema odabire prema tipu kože. Kreme laganije teksture najbolje odgovaraju mješovitoj koži, a bogata će krema biti savršena za njegu suhe kože. No, mnogi imaju pogrešno shvaćanje hidratantnog proizvoda jer vjeruju da će se više vlage apsorbirati u kožu ako nanesu što više kreme. Uistinu, samo malu količinu proizvoda koža upija. Ako koristimo previše hidratacije, možemo preopteretiti, oslabiti kožu i učiniti je potpuno ovisnom o hidrataciji izvana.

Dovoljna je samo količina zrna graška koja se nježno, kružnim pokretima umasira u kožu lica i vrata, još vlažnu od tonika. Ako vam se čini da niste nanijeli dovoljnu količinu hidratantne pomade jer vam je koža i dalje zategnuta, nanesite još malo. A kad namažete previše pa koža djeluje masno, višak upijte papirnatom maramicom.

KORAK 4: NOĆNA NJEGA

Brojni kozmetički stručnjaci naglašavaju nužnost hidratacije kože prije spavanja jer time joj pomažemo u njezinom prirodnom procesu obnove. S druge strane, oponenti tvrde da je noć vrijeme kad je kožu potrebno pustiti da se „odmori“. Susan West Kurz, pobornica Dr. Hauschka holističke filozofije njege, jedna je od njih. „Noću, dok spavamo, koža mijenja svoje performanse i brzinu svog rada fokusirajući se na potpuno drugi set zadataka – samoobnovu.

Dok tijelo miruje, koža koristi nutrijente koje smo konzumirali tijekom dana da se obnovi, pomladi i zamijeni stare stanice i tkiva. Pritom naporno radi i, ne začuđujuće, teško diše kroz svoje pore. U isto vrijeme, kroz pore i folikule dlačica rješava se otpadnih produkata koji su se nakupili tijekom procesa iscjeljenja“, navodi Susan West Kurz u svojoj knjizi Awakening Beauty. Zbog takvih zahtjevnih noćnih zadataka koje koža obavlja ne bismo je smjeli opterećivati njegujućim proizvodima, ističe Kurz pojašnjavajući da oni mogu začepiti pore, a time se povećava mogućnost nastanka upalnog procesa, mitesera, komedona...

Koža, dakle, tijekom noći treba slobodno disati i efikasno eliminirati toksine. Prema tome, idealna noćna njega trebala bi pomoći koži da se iscijeli i eliminira otpadne produkte. To se najlakše postiže, kako savjetuje Kurz, ako nakon večernjeg čišćenja i toniziranja kožu počastite prirodnom, njegujućom maskom koju ćete prije odlaska na počinak isprati.

Imate li, pak, jako suhu kožu i ne možete zamisliti preskakanje noćne njege, Cyrille Telinge, jedan od osnivača francuske prirodne kozmetike Novexpert, savjetuje: „Dvije noći u tjednu dopustite koži da se resetira tako što je nećete opteretiti nikakvim kozmetičkim proizvodima.“ Povremenim uskraćivanjem njege, smatra Telinge, potičemo prirodne regeneracijske procese kože da se ne bi ulijenila jer je naučena na stalno dobivanje njege izvana.