Koža

1. Protiv akni
Muči li vas i dalje izbijanje akni i prištića, vodič zdrave prehrane Foods that harm, foods that heal (Hrana koja šteti, hrana koja liječi) preporučuje da u jelovnik uvrstite školjke, orašaste plodove, perad i nemasno meso kako biste nadoknadili cink koji je učinkovit u borbi protiv akni. Imate li psorijazu ili ekceme, također obogatite prehranu ovim mineralom. Jedite puno svježeg voća i povrća koje obiluje vitaminom C te cjelovite žitarice koje su izvor vitamina B i cinka, a smanjite unos čokolade, šećera i slanih grickalica.

2. Ako su izražene vene i kapilare
Izražene vene i kapilare na obrazima znakovi su, pojašnjava doktorica Gillian McKeith, autorica knjige Ono si što jedeš, da organizmu nedostaje probavnih enzima ili da imate premalo želučane kiseline. Jedite više sjemenki i žitarica te sirovog voća i povrća.

3. Temeljito čišćenje kože
Detoksikacija djeluje kao dobar piling i čišćenje kože iznutra. Odlučite li se za čišćenje organizma, posegnite za jabukama. Bogate pektinom, jabuke pomažu u čišćenju jetre, a samim time detoksiciraju kožu. Za isti učinak posegnite i za artičokama, šparogama ili sirovim korijenom repe.

4. Za sjaj i vitalnost kože
Za sjaj i vitalnost kože pobrinut će se riba, meso i jaja. Ti bogati izvori vitamina B-skupine poboljšavaju izgled kože i vlaže je iznutra. Sastavni dio vitamina B-skupine, biotin, obnavlja osjetljivu i krhku kožu, a pogoduje i zreloj jer izglađuje oštećenja i bore. Nedostaje li vašem organizmu biotina, to može biti jedan od uzroka suhe kože ili dermatitisa. Ovaj vitamin pronađite i u mahunarkama, avokadu i soji.

5. Krhki nokti
Nokti koji se listaju, lome ili pucaju, piše doktorica McKeith, upozoravaju na nedostatak kalcija, cinka ili esencijalnih masnih kiselina. Kao rješenje preporučuje da jedete brokulu, prokulice, kupus, cjelovite žitarice, amarant, cikoriju i nori algu. Preporučuje i dvije šalice čaja od koprive na dan, što će ojačati lomljive nokte.

žena kosa
Getty Images žena kosa
Kosa

1. Za sjaj
Za zdravu i sjajnu kosu povećajte unos vitamina A i B. Autori Priručnika alternativnog liječenja savjetuju da jednom na tjedan u jelovnik uvrstite jetrica, koja su bogata vitaminom A (retinolom). Od povrća i voća jedite mrkvu, špinat, slatku papriku, batat, breskve i sušene marelice jer sadržavaju beta-karoten koji tijelo pretvara u vitamin A. Možete uživati i u sushiju jer minerali iz morskih algi pomažu da kosa bude sjajnija.

2. Protiv peruti
Prhut se može javiti, piše dr. Gillian McKeith, zbog viška kvaščevih gljivica i/li zbog nedostatka esencijalnih masnih kiselina, vitamina B i/li selena. McKeith savjetuje da u svakodnevnu prehranu uvrstite dvije žličice lanenog ulja te da jedete hranu bogatu enzimima, selenom i biotinom. Orašasti plodovi, mahunarke i sjemenke bogati su enzimima, a selen i biotin naći ćete u plodovima mora i cjelovitim žitaricama.

3. Suha kosa i vlasište koje svrbi
Suha kosa i vlasište koje svrbi može biti, smatraju autori Priručnika alternativnog liječenja, posljedica manjka cinka. Stoga Raje Airey i Jessica Houdret predlažu da pojedete kamenicu: „Jedna kamenica daje 18 mg cinka, više nego što većina ljudi unese u organizam u jednom danu. I druge vrste školjki također su dobri izvori cinka, kao i crveno meso i bučine sjemenke. Esencijalne masne kiseline također mogu poboljšati stanje vlasišta.“

4. Pomoć za tanku kosu
Postoji povezanost između ćelavosti i konzumiranja životinjskih masnoća, osobito crvenog mesa, tvrdi dr. Mehmet Oz. „Prehrana bogata masnoćama potiče veću proizvodnju hormona DHT-a (dihidrotestesterona) koji oštećuje folikule. Umjesto crvenog mesa, umjereno povećajte unos kofeina jer se pokazalo da s vremenom smanjuje razinu DHT-a“, napisao je Oz u knjizi Vi: zauvijek lijepi. Umjesto iz kave, kofein možete dobiti i iz zelenog čaja koji ima višestruko povoljne učinke na zdravlje.

5. Kad se kosa pretjerano masti
Na tjemenu se nalazi velika koncentracija lojnih žlijezda koje proizvode sebum za zaštitu kože i kose. U slučajevima kada prekomjerno izlučuju sebum kosa se brzo masti. Kako bi što dulje bila lepršava i čista, povećajte unos hrane bogate B-vitaminom. Prema nekim istraživanjima, unos vitamina B2 (riboflavin) i B6 može regulirati proizvodnju sebuma.

U balansiranju sebuma pomoći će i cink. Kako višak inzulina u krvi može utjecati na pojačano izlučivanje sebuma, namirnice s visokim glikemijskim indeksom zamijenite onima nižeg GI-ja (grahorice, leća, zob, jabuke). Smanjite i konzumiranje zasićenih masnih kiselina koje se uglavnom nalaze u namirnicama životinjskog podrijetla.