Namažite se. Postoje stotine sastojaka za njegu kože, uključujući mnoštvo onih sa zgodnim nazivima i visokim cijenama. No u većini od njih ima malo znanstveno dokazano korisnih tvari, a u mnogima ih uopće nema. Popis sastojaka koji uistinu može poboljšati vašu kožu prilično je kratak. Navodimo naša tri najmilija vitamina za zdravlje kože.
Vitamin A. Dajemo mu svoj glas kao najdragocjenijem hranjivom sastojku koji možete nanijeti na kožu, a nije u obliku pilule. Bez vitamina A (retinoida) vaša koža, kosa i nokti bili bi suhi, a vi biste bili boležljivi. Vitamin A postoji u obliku retinoične kiseline (Retin-A), retinola (retinaldehid) ili retinil propionata. Isto tako imajte na umu da svi navedeni oblici vitamina A djeluju, jer vaše tijelo može pretvarati jedan u drugi. Retinoična kiselina ublažava akne tako što „izbacuje“ bakterije te stanjuje odumrli sloj kože i smanjuje količinu masnoće koja zatvara pore, a to pak smanjuje veličinu pora. Lokalna primjena vitamina A pojačava elastična elastinska vlakna, koristan strukturalni kolagen i prirodni ovlaživač, hijaluronsku kiselinu u koži.
Ublažava tamnu pigmentaciju kože i najbolji je lijek za akne, rosaceu i seboroični dermatitis. Retinoidi su zapravo jedino što možete staviti na kožu, a da je u stanju popraviti štetu koju je nanijelo sunce i dati vam glatkiju kožu s manje bora. Što je najvažnije, retinoidi smanjuju aktiničke keratoze koje se mogu pretvoriti u karcinom kože. Mogu pomoći čak i u slučaju strija. Svjetlost uništava vitamin A pa ga koristite navečer, kad od njega imate najviše koristi.
Vitamin C. Iako je vitamin C, koji je topiv u vodi, jedan od glavnih antioksidansa, vitamin E dobiva najveće počasti antioksidativnog vitamina kože jer je topiv u mastima. No vi možete povisiti razinu vitamina C u svojoj koži i do četrdeset puta ako u nju utrljate barem 10-postotnu koncentraciju l-askorbinske kiseline. U vašoj koži i u narančinom soku vitamin C brzo se razgrađuje jer je izložen ultraljubičastoj svjetlosti i kisiku. Zato vitamin C koristite noću, kad može stimulirati stvaranje kolagena i elastičnost kože te pridonijeti njezinu oporavku.
Vitamin C štiti od opeklina i bora koje nastaju djelovanjem sunca. Otklanja slobodne radikale i liječi upale, nastale nakon izlaganja ultraljubičastoj svjetlosti te može ublažiti crvenilo zbog rosacee. Ovaj vitamin također pomaže u slučaju smeđih staračkih pjega. Koristite li ga istodobno s vitaminom A, postići ćete bolje rezultate nego ako te vitamine koristite pojedinačno.
Vitamin E. Ako se primjenjuje lokalno, vitamin E mora biti u obliku dl-alfa-tokoferola da bi mogao djelovati na kožu. Mnoge kreme sadržavaju mnogo jednostavniji oblik za primjenu, tokoferol acetat, ali taj oblik nema čaroliju alfa-tokoferola. Zapravo, tokoferol acetat može vam ozlijediti kožu. Usput, vitaminu C potreban je vitamin E. Vitamin C topiv je u vodi i uspješno proganja slobodne radikale u vlažnim dijelovima kože, dok vitamin E djeluje na lipide.
No uzimate li samo vitamin C, lipidni dio stanice stari. Pravi oblik vitamina E (dl-alfa-tokoferol) pojačava djelovanje sredstava za zaštitu od sunca, sprječava napad na imunosni sustav i usporava nastanak bora. UV-svjetlost uništava vitamin E, pa bi ga trebalo nanositi na kožu zajedno sa sredstvom za sunčanje i/ili noću.