Kao velikoj ljubiteljici slatkoga, bilo u varijanti vrećice šećera u kavi ili natapanja nepca u kremastoj kriški torte, bilo se teško pomiriti s time da šećer ne daje „samo” kilograme viška nego i bore. Odlučila sam provjeriti tu slatku optužbu među znalcima na području holističkog pomlađivanja, od nutricionista preko dermatologa do znanstvenih istraživača. Od svih sam dobila za mene poražavajući odgovor. Odgovor koji sam zapravo očekivala, ali sam odgađala suočavanje s njime. Jer kako odbiti omiljeni desert (iako drugi po redu) ili čašu rashlađenoga gaziranog pića? Ali, na sreću svih fanova šećera, pri istraživanju sam otkrila i utješan podatak kojeg se čvrsto pridržavam.

Kako šećer djeluje na kožu

No počnimo od početka, zašto zbog šećera koža gubi punoću i elastičnost, glavne odlike mladosti? Znanost to ovako objašnjava. Nekoliko sati nakon što pojedemo nešto slatko, u našem organizmu započinje proces glikozilacije. Naime, kad molekule šećera uđu u naš organizam, one počinju bombardirati proteinska vlakna kože (kolagen i elastin) poput kiše meteora. „Slatke” molekule šećera vežu se za elastična proteinska vlakna, pri čemu se umrežavaju u krutu strukturu i time umanjuju učinkovitost elastina i kolagena koji su zaslužni za očuvanje mladenačkog izgleda.

Iako se taj proces događa na molekularnoj i nama nevidljivoj razini, glikozilacija svoj kobni proces završava stvaranjem šetnih spojeva nazvanih advanced glycation end-product (AGE), odnosno „završni proizvod glikozilacije”, koji je itekako vidljiv i koji stručnjaci smatraju jednim od glavnih uzročnika starenja.

Šećer šteti kao i pušenje i sunčanje bez zaštite

„AGE utječe na zdravu kožu na dva načina. Utječe na slabljenje kolagena te povećava brzinu kojom prirodno nestaje, a s druge strane djeluje i na nestanak hijaluronske kiseline, što rezultira većom suhoćom i opuštenošću kože. Rezultat tog procesa, koji započinje konzumiranjem velike količine šećera, jest prijevremeno ostarjela koža, odnosno lice koje odaje značajke zrele dobi: opuštena i suha koža, povećane pore, crvenilo, staračke mrlje, bore, žućkasta nijansa tena...

Glikozilacija djeluje jednako štetno na našu kožu kao i pušenje, pretjerano izlaganje suncu ili konzumacija alkohola”, kaže zagrebačka dermatologinja Ivana Nola.

U istraživanju najstarije izgledali dijabetičari

Velik dio onoga što znamo o učincima glikozilacije na starenje kože možemo zahvaliti istraživanjima koja su se provodila u suradnji s dijabetičarima. Jedno od takvih istraživanja pokazalo je da prehrana bogata šećerom ne pogoduje lijepoj i mladolikoj koži. Znanstvenici sa Sveučilišta Leiden u Nizozemskoj i Unilever u Velikoj Britaniji izmjerili su razinu šećera u krvi u 600 muškaraca i žena u dobi između 50 i 70 godina, a potom su pokazali njihove fotografije drugoj skupini ljudi.

Prema njihovim opisima fotografija, istraživači su utvrdili da osobe s većom razinom šećera u krvi izgledaju starije od osoba čija je razina šećera bila niža. Najstarije su izgledale osobe koje pate od dijabetesa, jer zbog svojega zdravstvenog stanja već dulje imaju visoku razinu glukoze u krvi.

Prvi znakovi glikozilacije

U većine osoba s normalnom razinom šećera u krvi proces glikozilacije događa se postupno tijekom života. Toga nismo ni svjesni sve dok ne počnemo uočavati prve bore, čiji nastanak tada pripisujemo stilu života i njihovoj prirodnoj pojavi u ljudi.

Prvi se znakovi glikozilacije pojavljuju oko 30. ili 35. godine, baš u vrijeme kada se na licu počinje ocrtavati stil života koji smo vodili proteklih godina (nezdrava prehrana, pušenje, pretjerano izlaganje suncu...) i kada organizam postupno smanji proizvodnju kolagena, a mehanizam za obranu od slobodnih radikala slabi. A taj novonastali višak slobodnih radikala, pak, pospješuje proces glikozilacije.

Najbolja zaštita - prehrana

„No proces starenja moguće je usporiti”, tvrdi Nicholas Perricone, američki dermatolog, pionir u području pomlađivanja i autor brojnih knjiga o prehrani i starenju. Prema njemu, bore ne moraju biti neizbježan proces starenja. Pliće ili dublje bore na koži smatra bolešću kojoj se možemo oduprijeti. Kako? Holističkim pristupom. Taj pristup, prema Perriconeu, obuhvaća poseban režim prehrane, uzimanje vitamina, tj. dodataka prehrani, te njegu kože ciljanim proizvodima.

Tvrdi da se tom cjelovitom njegom može ne samo usporiti proces starenja nego i poništiti izdajničke znakove godina. Najbolja zaštita od glikozilacije krije se u prehrani, pa se tako na njegovu anti-age meniju nalaze omega-3 masne kiseline i druge esencijalne masne kiseline, antioksidansi, vlakna iz voća i povrća te bjelančevine. Za ove potonje kaže: „Dan kada ne pojedete bjelančevine, dan je u kojem dobivate novu boru. Bjelančevine pomažu u izgradnji mišića i nužne su da bi se ublažilo starenje, osobito ako ste na dijeti i želite zadržati tonus mišića.”PageBreak

žena šećer
Thinkstock žena šećer
Prehrana se vidi na koži

Da se zdrav način prehrane zrcali na koži koja zrači mladošću, složili su se i američki dermatolozi na prošlogodišnjem kongresu dermatologa. Nakon promatranja svojih pacijenata, svi su zaključili isto: da znakovi starenja kože u osoba približno iste dobi i istog fototipa uvelike ovise o njihovu načinu prehrane te da su bore u znatno većem broju prisutne u osoba koje često konzumiraju prženu hranu, meso pečeno na roštilju i slatkiše nego u onih čija se prehrana bazira na voću, povrću i kuhanim jelima. Kako odoljeti slatkim iskušenjima ili, drugim riječima, kako se prehranom zaštititi od štetnih posljedica glikozilacije, savjetuje nas nutricionistica Darija Vranešić iz savjetovališta Vitaminoteka.

„Iako naš organizam posjeduje antioksidacijske sustave koji ga štite od štetnog utjecaja slobodnih radikala, važan segment antioksidacijske obrane čine antioksidansi koje svakodnevno i u odgovarajućim dozama trebamo unositi hranom”, napominje nutricionistica. To su u prvom redu voće i povrće bogato antioksidacijskim vitaminima i fitokemikalijama, ali i vrijedne masti, poput maslinova ulja, ulja avokada, ribe, orašastih plodova. Dodaje kako su uz vitamine važni i minerali poput bakra, selena i cinka zato što i oni spadaju u skupinu antioksidacijskih nutrijenata koji će spasiti vaše lice.

Zamjena za šećer

Naravno, uz zdravu prehranu, poželjno je ne pretjerivati sa šećerima te radije birati ugljikohidrate niskoga glikemijskog indeksa jer se ugljikohidrati u organizmu pretvaraju u šećere pa su, primjerice, smeđa riža i kruh od cjelovitih žitarica mnogo bolji izbor od bijeloga kruha ili pečenoga krumpira. Namirnice koje sadrže veliku količinu šećera, a čiji biste unos  svakako trebali ograničiti, jesu keksi, sokovi, kruh, pahuljice i gotova jela koja sadrže fruktozu u obliku fruktoznog sirupa koji ima visoki glikemijski indeks i veliku moć glikozilacije. A tradicionalni rafinirani šećer najbolje je zamijeniti zdravijom, a jednako slatkom verzijom. „Bolje opcije su svakako“, predlaže nutricionistica Vranešić, “med, javorov ili agavin sirup te prirodno beskalorično sladilo stevija.”

Premda je šećer prilično teško izbaciti iz prehrane, prema riječima stručnjaka, taj trud će se isplatiti već nakon nekoliko dana kada biste na licu trebali vidjeti prve pozitivne promjene. A baš tada, kad otkrijete sjajni ten u ogledalu, oslabjet će i žudnja za šećerom. Nakon tjedan dana predaha od štetnog utjecaja šećera, iskušenje će biti sve blaže, a vi ćete intenzivnije i s više zadovoljstva osjećati okuse kuhanih namirnica i prirodnih nezašećerenih napitaka.

Holistički pristup

Uz gastronomski zaokret i njegu kože iznutra, važan dio holističkog pristupa u zaštiti od šećera čini i njega kože kozmetičkim pripravcima. Posljednjih godina, kada je proces glikozilacije priznat kao jedan od uzročnika starenja, biokemičari su počeli kreirati anti-age kreme s antiglikacijskim učinkom.

„Kozmetičke kuće počele su proizvoditi kreme što sadrže tvari poput aminokiseline karnozin, koje privlače molekule šećera prije nego što se vežu za kolagen i tako blokiraju štetni proces glikozilacije“, objašnjava dermatologinja Ivana Nola. U bogatoj paleti krema za pomlađivanje s antiglikacijskim učinkom možete pronaći i proizvode koji sadrže sastojke kao što su karnozin, alistin, alfa-lipoična kiselina, sojin izoflavon i druge.

Čokolada je lijek, ključ je u dozi

Još jedan sastojak koji su kozmetički stručnjaci svrstali u vrh sastojaka za pomlađivanje jest svestrani zeleni čaj koji ometa proces glikozilacije, a ujedno stimulira proizvodnju kolagena. Možete ga „konzumirati” i u kremi i u šalici (naravno, bez šećera) jer će u oba slučaja odraditi svoju zadaću. Zbog flavina koji usporava oštećenja kolagena, crni čaj također može biti dio svakodnevnog rituala uljepšavanja.

A kad čaj zatraži slatkog pratioca, ja se prisjetim sretne okolnosti s početka priče koju su sugovornici podijelili sa mnom – činjenice da bez šećera ne možemo. Glukoza nam je itekako potrebna jer pruža energiju. Potom bez straha od još jedne nove bore, a prema savjetu nutricionistice, čaj zasladim listićem stevije i naručim kolač od zobenih pahuljica ili cjelovitog brašna, s glazurom od bobičastog voća, jogurta i crne čokolade. I dok uživam u svom slatkom ritualu, tiho mantram riječi američkoga glazbenika Grandpa Jonesa: „Čokolada je kao lijek – a kao sa svakim lijekom, ključ je u propisanoj dozi. Nemojte je prekoračiti.”